loading
 
 

tisknout stránku

zpět zpět

vyhledat vyhledat

  Chaplin (Národní divadlo moravskoslezské) (Balet)

   

  Stavovské divadlo, od 11.02.2017 do 11.02.2017 (1x)

  Předloha:

  Mario Schröder

  Popis:

  Mužíček s knírkem, buřinkou a hůlkou je známý po celém světě. Ale kdo se vlastně skrývá za touto postavou? Mario Schröder přemýšlel o tomtéž, když vytvářel balet Chaplin. Svým vzestupem ke slávě vzbudil Chaplin zájem veřejnosti. Klaun se stal politickou postavou. Nicméně američtí konzervativci se stavěli k Chaplinovu přesvědčení se značnou nedůvěrou. Pro podezření z podpory komunismu byl nakonec vyhoštěn ze země.
  Německý choreograf Mario Schröder svého Chaplina líčí jako fascinující a složitou osobnost plnou protikladů, postihuje Chaplinovu charakteristickou kombinaci dojemně přímé klaunské komiky, soucitu a smyslu pro spravedlnost v nespravedlivém světě. Původně hravá groteska se tak stává výpovědí o základních etických a obecně lidských souvislostech.
  Balet byl s velkým úspěchem uveden v Lipsku a natočen jako taneční televizní film. V roce 2015 se uskutečnila česká premiéra v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě a v únoru 2017 byl představení v rámci hostování NDM také v Praze.

  Současný balet na hudební koláž z děl skladatelů 19. a 20. století. Spoluúčinkují členové souboru baletu Národního divadla moravskoslezského.

  Inscenátoři:

  Choreografie : Mario Schröder
  Kostýmy : Paul Zoller
  Scéna : Paul Zoller

  Role:

  Tulák : Ayuka Nitta
  Chaplin : Koki Nishioka
  Otec : Stéphane Aubry
  Matka : Shino Sakurado
  Mildred : Chiara Lo Piparo
  Paulette Goddard : Barbora Šulcová
  Oona : Michaela Vápeníková
  Diktátor (Hitler) : Giordano Bozza
  Karno : Patrick Ulman

  Spolupracovali:

  Asistent choreografie : Isis Calil de Albuquerque, Roman Slomski
  Světelný design : Daniel Tesař

  Seznam představení