loading
 
Zvolte počáteční písmeno:

tisknout stránku

zpět zpět

vyhledat vyhledat

Jaakko Ryhänen

Životopis:

Finský basista Jaakko Ryhänen zahájil svou profesionální kariéru jako hostující umělec Finské národní opery v roce 1972. V roce 1975 se stal jejím stálým sólistou. Mezinárodní uměleckou dráhu nastoupil rolí Paava Ruotsalainena v Posledních pokušeních během hostování Finské národní opery v Metropolitní opeře v New Yorku. Od té doby Ryhänen vystupoval ve všech předních světových operních domech, například v londýnské Covent Garden, vídeňské, mnichovské a hamburské Staatsoper, milánské La Scale, moskevském Velkém divadle, Mariinském divadle v Petrohradu, Opéra National v Paříži, Deutsche Oper v Berlíně, v opeře v Chicagu a Los Angeles nebo na festivalu v Bayreuthu.
Repertoár Jaakka Ryhänena zahrnuje většinu basových operních rolí. Patří sem například Boris Godunov, Gremin v opeře Evžen Oněgin, Sarastro v Kouzelné flétně, Osmin v Únosu ze Serailu, Komtur v Donu Giovannim, Daland v Bludném Holanďanu, Filip II. v opeře Don Carlos, Fiesco v Simonu Boccanegrovi a Ramfis v Aidě.
Jaakko Ryhänen vystupuje také v koncertním a oratorním repertoáru v předních hudebních centrech po celém světě. Spolupracoval s nejslavnějšími dirigenty současnosti, jakými jsou Zubin Mehta, Riccardo Muti, Giuseppe Sinopoli, Wolfgang Sawallisch a Genadij Rožděstvenskij. Ve Finsku Ryhänen zpíval také v televizi a byly vydány jeho nahrávky sólových koncertních vystoupení duchovní i populární klasické hudby. V roce 1989 mu bylo presidentem republiky uděleno státní vyznamenání, medaile Pro Finlandia řádu Finského lva, za umělecký přínos.

Role:

Poslední pokušení premiéra: sezona 2004/2005 - Paavo Ruotsalainen
Don Giovanni premiéra: sezona 2005/2006 - Komtur

Seznam představení

Dostupná dokumentace: