loading
 
 

tisknout stránku

zpět zpět

vyhledat vyhledat

    Anna Červená

     

    Datum narození:

    09.11.1881

    Datum úmrtí:

    07.02.1952

    Životopis:

    Narozena v Praze, zemřela v Praze. Na dráhu koloraturní sopranistky se připravovala u členky ND M.Sittové a zároveň se herecky školila u O.Sklenářové-Malé a T.Seifertové. Na scéně ND vystupovala v dětských rolích jako "malá Červená" již od pěti let. V sezóně 1898/1899 byla angažována v opeře v Plzni, 15.9.1900 se stala sólistkou činohry ND, kde působila do 30.9.1925, kdy se vzdala další činnosti.

    Role:

    Noc na Karlštejně premiéra: sezona 1883/1884 - Alena
    Zvíkovský rarášek premiéra: sezona 1883/1884 - Markéta
    Strakonický dudák premiéra: sezona 1884/1885 - Dorotka
    Mam´zelle Nitouche premiéra: sezona 1890/1891 - Corina
    Cyprienna premiéra: sezona 1893/1894 - Josefa
    Madame Sans-Gene premiéra: sezona 1893/1894 - Julie
    Svatá Alžběta premiéra: sezona 1894/1895 - Alžběta
    Cesta kolem světa v 80 dnech premiéra: sezona 1898/1899 - Markéta
    Lakomec premiéra: sezona 1898/1899 - Elisa
    Potopený zvon premiéra: sezona 1899/1900 - První lesní ženka
    Antigona premiéra: sezona 1900/1901 - Ismena
    Blázinec v prvním poschodí premiéra: sezona 1900/1901 - Katynka
    Byl jednou jeden král premiéra: sezona 1900/1901 - Třetí dvorní dáma
    Čekanky premiéra: sezona 1900/1901 - Josefína
    Červený talár premiéra: sezona 1900/1901 - Berta
    Figarova svatba premiéra: sezona 1900/1901 - Cherubín
    Figarova svatba premiéra: sezona 1900/1901 - Cherubin
    M. D. Rettigová premiéra: sezona 1900/1901 - Frony
    Maloměstské tradice premiéra: sezona 1900/1901 - Růžena
    Manželové paní Leontiny premiéra: sezona 1900/1901 - Isabela de Vermeuil
    Michuovic dcerušky premiéra: sezona 1900/1901 - Blanche Marie
    Mořská panna premiéra: sezona 1900/1901 - Mladá paní
    Šibalství Skapinova premiéra: sezona 1900/1901 - Zerbinetta
    Ustupte ženám! premiéra: sezona 1900/1901 - Renáta
    V panském čeledníku premiéra: sezona 1900/1901 - Jiřík
    Vyzvání k tanci premiéra: sezona 1900/1901 - Matylda
    Žižkova smrt premiéra: sezona 1900/1901 - Posel
    Bearňanka premiéra: sezona 1901/1902 - Bettina
    Emigrant premiéra: sezona 1901/1902 - Pepka
    Hernani premiéra: sezona 1901/1902 - Jaquez
    Jedenácté přikázání premiéra: sezona 1901/1902 - Julie
    Josef Kajetán Tyl premiéra: sezona 1901/1902 - Ludmila
    Karikatury premiéra: sezona 1901/1902 - Ignác
    Kontrolor spacích vagonů premiéra: sezona 1901/1902 - Angela
    Macbeth premiéra: sezona 1901/1902 - Zjev krvavého dítěte
    Marnotratník premiéra: sezona 1901/1902 - Amalie
    Miss Hobbs premiéra: sezona 1901/1902 - Charles, sluha
    Mravní výchova premiéra: sezona 1901/1902 - Tonička
    Netopýr premiéra: sezona 1901/1902 - Ida
    Píseň Fortuniova premiéra: sezona 1901/1902 - Max
    Preciosky premiéra: sezona 1901/1902 - Marlotta, Marotta
    Revisor premiéra: sezona 1901/1902 - Marie Antonovna
    Sen noci svatojanské premiéra: sezona 1901/1902 - Hermie
    Soud lásky premiéra: sezona 1901/1902 - Brianda z Luny
    Zaza premiéra: sezona 1901/1902 - Natalie
    Dáma s kameliemi premiéra: sezona 1902/1903 - Nichetta
    Domov premiéra: sezona 1902/1903 - Terezka
    Dvé šlechticů veronských premiéra: sezona 1902/1903 - Lucetta, komorná Juliina
    Gazdina roba premiéra: sezona 1902/1903 - Poluša
    Krásná Helena premiéra: sezona 1902/1903 - Bacchis
    Lapený Samsónek premiéra: sezona 1902/1903 - Plachá
    Má syna premiéra: sezona 1902/1903 - Zozo
    Měšťáci premiéra: sezona 1902/1903 - Chlapec
    Mirandolina premiéra: sezona 1902/1903 - Mirandolina, Dejanira
    Naši furianti premiéra: sezona 1902/1903 - Verunka
    Neklan premiéra: sezona 1902/1903 - Hostivít, Neklanův syn
    Netopýr premiéra: sezona 1902/1903 - Ida
    Nový clown premiéra: sezona 1902/1903 - Rosie Platt
    Olga Rubešová premiéra: sezona 1902/1903 - Marta - dítě
    Polopanny premiéra: sezona 1902/1903 - Marta
    Sládci premiéra: sezona 1902/1903 - Vojtěška
    Spravedlnost premiéra: sezona 1902/1903 - Mína
    Svět malých lidí premiéra: sezona 1902/1903 - Tonča Řeháková
    Zdravý nemocný premiéra: sezona 1902/1903 - Angelika
    Zimní pohádka premiéra: sezona 1902/1903 - Mopsa
    Blíženka premiéra: sezona 1903/1904 - Angeolina, panská
    Cyrano de Bergerac premiéra: sezona 1903/1904 - Lísa
    Děti kapitána Granta premiéra: sezona 1903/1904 - Elmína
    Jenerál bez vojska premiéra: sezona 1903/1904 - Eugen
    Milenci premiéra: sezona 1903/1904 - Zuzana Grégeoisová
    Můstek premiéra: sezona 1903/1904 - Roza
    Strážní andělé premiéra: sezona 1903/1904 - Blanche Taverny
    Tažní ptáci premiéra: sezona 1903/1904 - Ema
    Tragedie člověka premiéra: sezona 1903/1904 - Rafael, Hippia, Helena
    Tvrdohlavá žena premiéra: sezona 1903/1904 - Terezka
    V říši tulipánků premiéra: sezona 1903/1904 - Hloupá slečinka
    Vodní družstvo premiéra: sezona 1903/1904 - Boženka
    Anglicky snadno a rychle premiéra: sezona 1904/1905 - Betty
    Cop premiéra: sezona 1904/1905 - Lidka
    Dolorosa premiéra: sezona 1904/1905 - Polda Chválová
    Doňa Sanča premiéra: sezona 1904/1905 - Mercedes
    Dvojí methoda premiéra: sezona 1904/1905 - Klementina
    Gero premiéra: sezona 1904/1905 - Imma
    Chlapík Crichton premiéra: sezona 1904/1905 - Eliza
    Její systém premiéra: sezona 1904/1905 - Berta Volfová
    Manžel premiéra: sezona 1904/1905 - Její dcera
    Návrat z Jerusalema premiéra: sezona 1904/1905 - Andrée Daincourtová
    O lehkovážném Pierrotovi premiéra: sezona 1904/1905 - Louisette
    Oklikou premiéra: sezona 1904/1905 - Lucienne
    Palackého třída čís. 27 premiéra: sezona 1904/1905 - Nanynka
    Salome premiéra: sezona 1904/1905 - Salome
    Strakonický dudák premiéra: sezona 1904/1905 - Dorotka
    Zimní pohádka premiéra: sezona 1904/1905 - Mopsa
    Betlém premiéra: sezona 1905/1906 - Madlena
    Bratrství premiéra: sezona 1905/1906 - Vlasta Součková
    Člověk nikdy neví premiéra: sezona 1905/1906 - Dolly Clandonová
    Ejhle člověk! premiéra: sezona 1905/1906 - Božka Váchová
    Jiříkovo vidění premiéra: sezona 1905/1906 - Efrozina
    Julius Caesar premiéra: sezona 1905/1906 - Sluha Julia Caesara
    Logika srdce premiéra: sezona 1905/1906 - Francoise Verniéres
    Lucerna premiéra: sezona 1905/1906 - Hanička
    Paličova dcera premiéra: sezona 1905/1906 - Prokop
    Sirotek premiéra: sezona 1905/1906 - Lída, Jiná víla podobná Lídě
    Slečna šafářka premiéra: sezona 1905/1906 - Suzana
    Zelené ovoce premiéra: sezona 1905/1906 - Blažena
    Žena proti muži premiéra: sezona 1905/1906 - Paní Chantrainová
    Faust premiéra: sezona 1906/1907 - Líza
    Fialka premiéra: sezona 1906/1907 - Lidka Malenová
    Flibustýř premiéra: sezona 1906/1907 - Janik
    Ideální manžel premiéra: sezona 1906/1907 - Hraběnka Basildonová
    Lehkomyslná sestra premiéra: sezona 1906/1907 - Adéla
    Mnoho povyku pro nic premiéra: sezona 1906/1907 - Markéta
    Terna premiéra: sezona 1906/1907 - Valerie
    V nížině premiéra: sezona 1906/1907 - Nuri
    Zdi Jericha premiéra: sezona 1906/1907 - Lady Lucy Derenhamová
    Hanička premiéra: sezona 1907/1908 - Anděl
    Janek premiéra: sezona 1907/1908 - Lízinka
    Maryša premiéra: sezona 1907/1908 - Strouhalka, Maryšina babička
    Oresteia premiéra: sezona 1907/1908 - Mluvčí otrokyň v domě Agamemnonově
    Otec a syn premiéra: sezona 1907/1908 - Ethel Holmová
    Páni premiéra: sezona 1907/1908 - Tylda
    Samota premiéra: sezona 1907/1908 - Karla
    Sen noci svatojanské premiéra: sezona 1907/1908 - Hermie
    Skvrna premiéra: sezona 1907/1908 - Lucková
    Strakonický dudák premiéra: sezona 1907/1908 - Dorotka
    Válka bohů premiéra: sezona 1907/1908 - Suza
    Velebníček premiéra: sezona 1907/1908 - Babbie (Barbara)
    Vodopád Giessbach premiéra: sezona 1907/1908 - Lenorka
    Všichni tři premiéra: sezona 1907/1908 - Lola Benýšková
    Z pohádky do pohádky premiéra: sezona 1907/1908 - Růženka
    Doma svatý pokoj premiéra: sezona 1908/1909 - Valentina
    Dospělé děti premiéra: sezona 1908/1909 - Vili
    Egyptská noc premiéra: sezona 1908/1909 - Berenice
    Její otec premiéra: sezona 1908/1909 - Jana
    Kníže premiéra: sezona 1908/1909 - Ratka
    Motýl premiéra: sezona 1908/1909 - Sylvie Grasenová
    Neznámý premiéra: sezona 1908/1909 - Spratek, Stázi, Nepostradatelná
    Oasa premiéra: sezona 1908/1909 - Máňa
    Othello premiéra: sezona 1908/1909 - Bianca
    Travička premiéra: sezona 1908/1909 - Paní Lamperiérová
    Třetí zvonění premiéra: sezona 1908/1909 - Růžena
    Zvíkovský rarášek premiéra: sezona 1908/1909 - Markéta
    Beatrix Cenci premiéra: sezona 1909/1910 - Azo
    Bezejmenná premiéra: sezona 1909/1910 - Félicie
    Čekanky premiéra: sezona 1909/1910 - Josefina
    Čokoládová princezna premiéra: sezona 1909/1910 - Julie
    Faust premiéra: sezona 1909/1910 - Líza
    Její Milost stará paní premiéra: sezona 1909/1910 - Klára
    Když réva znova kvete premiéra: sezona 1909/1910 - Alvilda
    Krakonoš premiéra: sezona 1909/1910 - Jindřich
    Královská Výsost premiéra: sezona 1909/1910 - Kitty
    Morálka paní Dulské premiéra: sezona 1909/1910 - Hesia
    Revoluční svatba premiéra: sezona 1909/1910 - Leontina
    Tragedie člověka premiéra: sezona 1909/1910 - Hippia, Helena
    Co si malíř naporoučí premiéra: sezona 1910/1911 - Panská
    David premiéra: sezona 1910/1911 - Haggith
    Domov a víra premiéra: sezona 1910/1911 - Jeho milá
    Dubrovnická trilogie premiéra: sezona 1910/1911 - Ore
    Janošík premiéra: sezona 1910/1911 - Cigánka
    Král Václav IV. premiéra: sezona 1910/1911 - Maří
    Královna loutek premiéra: sezona 1910/1911 - Královna loutek
    Mrtvý velikán premiéra: sezona 1910/1911 - Niels
    Penelopa premiéra: sezona 1910/1911 - Peyton
    Preciosky premiéra: sezona 1910/1911 - Katuše
    Překvapení z rozvodu premiéra: sezona 1910/1911 - Gabriela
    Richard III. premiéra: sezona 1910/1911 - Richard, vévoda z Yorku
    Rozklad premiéra: sezona 1910/1911 - Bětuška
    Z čista jasna premiéra: sezona 1910/1911 - Coletta Nertalová
    Ze všech nejhodnější premiéra: sezona 1910/1911 - Adrienna
    Hippodamie premiéra: sezona 1911/1912 - Hoch
    Modrý pták premiéra: sezona 1911/1912 - Kočka jménem Tyletka
    Neklan premiéra: sezona 1911/1912 - Zbislav
    Revisor premiéra: sezona 1911/1912 - Marie Antonovna
    V panském čeledníku premiéra: sezona 1911/1912 - Jiřík
    Vdavky slečny Beulemansovy premiéra: sezona 1911/1912 - Izabella
    Živá mrtvola premiéra: sezona 1911/1912 - Maša
    Anežka premiéra: sezona 1912/1913 - Pavla
    Betlém premiéra: sezona 1912/1913 - Madlena
    Cyprienna premiéra: sezona 1912/1913 - Josefa
    Marie Viktorie premiéra: sezona 1912/1913 - Líza Fleuriotová
    Paní z Rosenwaldu premiéra: sezona 1912/1913 - Julie
    Potupný kvas premiéra: sezona 1912/1913 - Fiametta
    Sen noci svatojanské premiéra: sezona 1912/1913 - Hermie
    Smrt matky Jugovićů premiéra: sezona 1912/1913 - Bába
    Strakonický dudák premiéra: sezona 1912/1913 - Zulika
    Stříbrné pouzdro premiéra: sezona 1912/1913 - Neznámá dáma
    Třináctý u stolu premiéra: sezona 1912/1913 - Slečna Cecilie Flindersová
    Vlk premiéra: sezona 1912/1913 - Micinka
    Ženy, které potkáváme premiéra: sezona 1912/1913 - Márinka
    Baron Goertz premiéra: sezona 1913/1914 - Britta
    Bez věna premiéra: sezona 1913/1914 - Eufrosina Potapovna
    Blázen Tantris premiéra: sezona 1913/1914 - Panoš
    Konvář politik premiéra: sezona 1913/1914 - Anka
    Paličova dcera premiéra: sezona 1913/1914 - Prokop
    Průkopnice premiéra: sezona 1913/1914 - Lucienna Davidová
    Přítěž premiéra: sezona 1913/1914 - Máry
    Rozkošná příhoda premiéra: sezona 1913/1914 - Jeantina
    Třetí manžel premiéra: sezona 1913/1914 - Pravdomila
    Zkrocení zlé ženy premiéra: sezona 1913/1914 - Kateřina
    Aféra premiéra: sezona 1914/1915 - Slečna Rudová
    Bibliotekář premiéra: sezona 1914/1915 - Diksonová
    Dámy a husaři premiéra: sezona 1914/1915 - Nanetka
    Hippolytos premiéra: sezona 1914/1915 - Služka
    Houpačka premiéra: sezona 1914/1915 - Augusta
    Choulostivý věk premiéra: sezona 1914/1915 - Lizzy
    Jak se vám líbí premiéra: sezona 1914/1915 - Audrey
    Jedenácté přikázání premiéra: sezona 1914/1915 - Julie
    Kolumbus premiéra: sezona 1914/1915 - Diego (později)
    Lehkomyslná sestra premiéra: sezona 1914/1915 - Adéla
    Ludvík XI. premiéra: sezona 1914/1915 - Marta
    Tažní ptáci premiéra: sezona 1914/1915 - Ema
    Jan Výrava premiéra: sezona 1915/1916 - Kyralová
    Mnoho povyku pro nic premiéra: sezona 1915/1916 - Markéta
    Oklikou premiéra: sezona 1915/1916 - Lucienne
    Richard III. premiéra: sezona 1915/1916 - Richard, vévoda z Yorku
    Adriena Lecouvreurova premiéra: sezona 1916/1917 - Slečna Dangevilleova
    Boubouroche premiéra: sezona 1916/1917 - Adéla
    Čekanky premiéra: sezona 1916/1917 - Nadlesňová
    Dáma s kameliemi premiéra: sezona 1916/1917 - Olympie
    Jindřich IV. premiéra: sezona 1916/1917 - Falstaffův panoš
    Krakonoš premiéra: sezona 1916/1917 - Jindřich
    Naši furianti premiéra: sezona 1916/1917 - Terezka
    Senoseč premiéra: sezona 1916/1917 - Kačena
    Dubrovnická trilogie premiéra: sezona 1917/1918 - Paní Anna Menze-Bobaliová, Vica
    Gazdina roba premiéra: sezona 1917/1918 - Tetka Evina
    Mrtvé moře premiéra: sezona 1917/1918 - Baba
    Otec premiéra: sezona 1917/1918 - Peluňková
    Revoluční trilogie premiéra: sezona 1917/1918 - Rosa
    Slepý mládenec premiéra: sezona 1917/1918 - Markéta
    Tři staročeské veselohry premiéra: sezona 1917/1918 - Jiřík, Salomena
    Bouře premiéra: sezona 1918/1919 - Žena
    Cyrano de Bergerac premiéra: sezona 1918/1919 - Líza
    Dceruška hostinského premiéra: sezona 1918/1919 - Chudák
    Dvě ukolébavky premiéra: sezona 1918/1919 - Růža
    Falkenštejn premiéra: sezona 1918/1919 - Mlada z Jenštejna
    Smrt matky Jugovićů premiéra: sezona 1918/1919 - Bába
    Děvín premiéra: sezona 1919/1920 - Žena
    Jak se vám líbí premiéra: sezona 1919/1920 - Audrey
    Jekatěrina Ivanovna premiéra: sezona 1919/1920 - Vychovatelka
    Loupežník premiéra: sezona 1919/1920 - Cikánka
    Primo vere premiéra: sezona 1919/1920 - Sestra Brigita
    Revisor premiéra: sezona 1919/1920 - Marie Antonovna
    Zmatená pohádka premiéra: sezona 1919/1920 - Amálie
    Cyrano de Bergerac premiéra: sezona 1920/1921 - Líza
    Ideální manžel premiéra: sezona 1920/1921 - Hraběnka / Lady Basildonová
    Jarní svátek premiéra: sezona 1920/1921 - Květinářka
    Paličova dcera premiéra: sezona 1920/1921 - Prokop
    R.U.R. premiéra: sezona 1920/1921 - Sulla
    Tournée premiéra: sezona 1920/1921 - Naivka
    Zlatíčko premiéra: sezona 1920/1921 - Věra
    Čekanky premiéra: sezona 1921/1922 - Nadlesňová
    Večer malých veseloher Molierových premiéra: sezona 1921/1922 - Mlle De Brie, Coeliina komorná, Zaida
    Cyprienna premiéra: sezona 1922/1923 - Josefa
    Druhá paní premiéra: sezona 1922/1923 - Lady Orreyedová
    Faust premiéra: sezona 1922/1923 - Líza
    Jacquelina premiéra: sezona 1922/1923 - Roza
    Janošík premiéra: sezona 1922/1923 - Cigánka
    Lidé premiéra: sezona 1922/1923 - Velenová
    Maryša premiéra: sezona 1922/1923 - Strouhalka, Maryšina teta
    Mirandolina premiéra: sezona 1922/1923 - Mirandolina
    Mnoho povyku pro nic premiéra: sezona 1922/1923 - Markéta
    Převrat premiéra: sezona 1922/1923 - Řečná žena
    Silný muž premiéra: sezona 1922/1923 - Celina
    Co je nejhlavnější premiéra: sezona 1923/1924 - Dáma s pejskem
    Jan Výrava premiéra: sezona 1923/1924 - Kyralová
    R. H. inženýr premiéra: sezona 1923/1924 - Paní Gabriela
    Slaměný klobouk premiéra: sezona 1923/1924 - Klára
    Šest postav hledá autora premiéra: sezona 1923/1924 - Mme Kochanovská

    Seznam představení

    Dostupná dokumentace:

    Fotogalerie:

    Cyrano de Bergerac - 03.03.1919, Anna Červená (Líza)
    Cyrano de Bergerac - 03.03.1919, Anna Červená (Líza)

    Čekanky - 19.08.1916, Anna Červená (Nadlesňová)
    Čekanky - 19.08.1916, Anna Červená (Nadlesňová)

    Dospělé děti - 18.04.1909, Anna Červená (Vili), Anna Sedláčková (Doďa)
    Dospělé děti - 18.04.1909, Anna Červená (Vili), Anna Sedláčková (Doďa)

    Loupežník - 02.03.1920, Anna Červená (Cikánka)
    Loupežník - 02.03.1920, Anna Červená (Cikánka)

    Zkrocení zlé ženy - 20.09.1913 (Karel Kolár, Liběna Odstrčilová, Anna Červená)
    Zkrocení zlé ženy - 20.09.1913 (Karel Kolár, Liběna Odstrčilová, Anna Červená)

    Zkrocení zlé ženy - 20.09.1913, Anna Červená (Kateřina)
    Zkrocení zlé ženy - 20.09.1913, Anna Červená (Kateřina)

    Zkrocení zlé ženy - 20.09.1913, Anna Červená (Kateřina), Otto Boleška (Gremio)
    Zkrocení zlé ženy - 20.09.1913, Anna Červená (Kateřina), Otto Boleška (Gremio)