loading
 
 

tisknout stránku

zpět zpět

vyhledat vyhledat

    Růžena Gottliebová

     

    Datum narození:

    20.09.1911

    Datum úmrtí:

    10.09.2012

    Životopis:

    Narozena v Praze, zemřela tamtéž. Po vystudování dramatického oddělení Konzervatoře Praha působila v letech 1927–1946 v Národním divadle (1927–1938 sustentantka Činohry a členka baletního sboru, 1938–1946 členka Činohry). Byla představitelkou epizodních dívčích a ženských rolí. Po válce v období od 1. 11. 1945 do 31. 7. 1946 se zde uplatnila jako choreografka několika činoherních incenací. Soustavněji se však sólové taneční práci a choreografii věnovala v 50. letech (Divadlo na Fidlovačce, 1950–1956). Pedagogicky působila na Divadelní fakultě AMU (externě 1950/1951) a na Konzervatoři Praha 1947–1952 (tanec, rytmika, gymnastika).
    Dcera výtvarníka Josefa Matěje Gottlieba, manželka herce Bohumila Křížka.

    Inscenátor:

    Taneční matinée Růženy Gottliebové premiéra: sezona 1943/1944 - choreografie, choreografie, choreografie, choreografie, choreografie, choreografie, choreografie

    Spolupráce na inscenacích:

    Stvoření lásky premiéra: sezona 1942/1943 - pohybová spolupráce
    Bohatství premiéra: sezona 1945/1946 - pohybová spolupráce
    Hrátky s čertem premiéra: sezona 1945/1946 - pohybová spolupráce
    Misantrop premiéra: sezona 1945/1946 - pohybová spolupráce
    Lesní panna premiéra: sezona 1946/1947 - pohybová spolupráce
    Oresteia premiéra: sezona 1946/1947 - pohybová spolupráce
    Kulový král premiéra: sezona 1947/1948 - pohybová spolupráce
    Maryša premiéra: sezona 1948/1949 - pohybová spolupráce

    Role:

    Královna loutek premiéra: sezona 1913/1914 - Dítě
    Pohádka o Honzovi premiéra: sezona 1914/1915 - Mladý Faun
    Štědrovečerní sen premiéra: sezona 1915/1916 - Jaroslav, Panenka, Boženka
    Na starém bělidle premiéra: sezona 1916/1917 - Vilém
    Princezna Hyacinta premiéra: sezona 1916/1917 - Skřítek
    Coppelia premiéra: sezona 1917/1918 - Družka, Bubeník, Hospodářovo dítě
    Louskáček premiéra: sezona 1922/1923 - Mařenka
    Labutí jezero premiéra: sezona 1923/1924 - Dítě
    Spící krasavice premiéra: sezona 1923/1924 - Malá víla
    Večer Rabindranatha Tagora premiéra: sezona 1923/1924 - Třetí hoch
    Cyrano de Bergerac premiéra: sezona 1924/1925 - Jeho syn
    Královna loutek premiéra: sezona 1924/1925 - Španělka, Dítě
    Pan Twardowski premiéra: sezona 1924/1925 - Hoch
    Hra o lásce a smrti premiéra: sezona 1925/1926 - Prodavač novin
    Hračková skříňka premiéra: sezona 1925/1926 - Černoch
    Loupežník premiéra: sezona 1925/1926 - Druhý pták
    Naši furianti premiéra: sezona 1925/1926 - Josífek
    Chantecler premiéra: sezona 1926/1927 - Perličák
    Skleněná panna premiéra: sezona 1927/1928 - Postava z plakátu
    Fagot a flétna premiéra: sezona 1928/1929 - Timpan
    Z pohádky do pohádky premiéra: sezona 1928/1929 - Jiný čertík
    Kvadratura kruhu premiéra: sezona 1929/1930 - Ljudmila
    Strakonický dudák premiéra: sezona 1929/1930 - Vanika, Akrobatka
    Veselohra na mostě premiéra: sezona 1929/1930 - Eva
    Radúz a Mahulena premiéra: sezona 1930/1931 - Mahulena
    Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka premiéra: sezona 1931/1932 - Esmeralda
    Kvočna premiéra: sezona 1931/1932 - Věra Venturová
    Slabé pohlaví premiéra: sezona 1931/1932 - Lili
    Uspavač premiéra: sezona 1931/1932 - Akrobatka
    Čistá rasa premiéra: sezona 1933/1934 - Hanka
    Dáma s kaméliemi premiéra: sezona 1933/1934 - Prudence
    Bratři Karamazovi premiéra: sezona 1934/1935 - Tančí
    Cesta květů premiéra: sezona 1934/1935 - Tánina přítelkyně
    Jasice premiéra: sezona 1934/1935 - Tančí
    Mamá tančí premiéra: sezona 1934/1935 - Blondýna
    Michael premiéra: sezona 1934/1935 - Princezna Alice, Lokajova žena
    Osudy premiéra: sezona 1934/1935 - Bakchantka
    Smrt matky Jugovićů premiéra: sezona 1934/1935 - Sedmá snacha, Osmá snacha
    Večeře o osmé premiéra: sezona 1934/1935 - Tina
    Jezero Ukereve premiéra: sezona 1935/1936 - Vdova s dítětem
    Julius Caesar premiéra: sezona 1935/1936 - Calpurnia
    Labutí jezero premiéra: sezona 1935/1936 - Družka Odetty
    Rozkošná příhoda premiéra: sezona 1935/1936 - Paní z Machaultu
    Boris Godunov premiéra: sezona 1936/1937 - Hospodská
    Hubená léta premiéra: sezona 1936/1937 - Zizi
    Jak se vám líbí premiéra: sezona 1936/1937 - Audrey
    Kníže Igor premiéra: sezona 1936/1937 - Tanec poloveckých dívek
    Továrník Dodsworth premiéra: sezona 1936/1937 - Jeho žena
    Hedy premiéra: sezona 1937/1938 - Mečový tanec pirátů
    Král Václav IV. premiéra: sezona 1937/1938 - Zuzana
    M. D. Rettigová premiéra: sezona 1937/1938 - Frony
    Modrý květ premiéra: sezona 1937/1938 - Stará Ježková, Ježibaba
    Naši furianti premiéra: sezona 1937/1938 - Verunka
    Paní Bovaryová premiéra: sezona 1937/1938 - Zjev Eminy přítelkyně
    Vždyť jsme jen jednou na světě premiéra: sezona 1937/1938 - Essie
    Zmoudření Dona Quijota premiéra: sezona 1937/1938 - První pastýřka
    Adamův sen premiéra: sezona 1938/1939 - Ginevra
    Cesta spravedlivého (Osvobození Kosty Šljuky) premiéra: sezona 1938/1939 - Blahobytná měšťanka
    Čekanky premiéra: sezona 1938/1939 - Služka Nána
    Falkenštejn premiéra: sezona 1938/1939 - Mlada z Jenštejna
    Jiříkovo vidění premiéra: sezona 1938/1939 - Tančí
    Loupežník premiéra: sezona 1938/1939 - Vrána, Žába
    Noví lidé premiéra: sezona 1938/1939 - Dáma ve smutku
    Plukovník Švec premiéra: sezona 1938/1939 - Žena s dítětem
    Příklady táhnou premiéra: sezona 1938/1939 - Třetí hlas v radiu
    R.U.R. premiéra: sezona 1938/1939 - Sulla
    Strakonický dudák premiéra: sezona 1938/1939 - Vanika, Akrobatka, Jiná divá žena
    Vzkříšení premiéra: sezona 1938/1939 - Marfa
    Zdravý nemocný premiéra: sezona 1938/1939 - Pastýřka, Belina-tančí, Klystér
    Amfitryon premiéra: sezona 1939/1940 - Noc
    Faust premiéra: sezona 1939/1940 - Měšťanská dcerka
    Janošík premiéra: sezona 1939/1940 - Kačka, Kačka
    Karel IV. premiéra: sezona 1939/1940 - Mladá dáma císařovnina
    Kolébka premiéra: sezona 1939/1940 - První selské děvče
    Noc běsů premiéra: sezona 1939/1940 - Cilka
    Paličova dcera premiéra: sezona 1939/1940 - Liduška
    Panama premiéra: sezona 1939/1940 - Primaballerina
    Parnell premiéra: sezona 1939/1940 - Phyllis
    Strž premiéra: sezona 1939/1940 - Irina
    Štěstí je umění premiéra: sezona 1939/1940 - Asistentka dra Polana
    Ztracená tvář premiéra: sezona 1939/1940 - Vychovatelka
    Antigone premiéra: sezona 1940/1941 - Ismene
    Čarodějka pasovská premiéra: sezona 1940/1941 - Měšťanské děvče
    Červený mlýn premiéra: sezona 1940/1941 - Dorka
    Mistrův mistrovský kus premiéra: sezona 1940/1941 - Grace Bradleyová
    Pěst premiéra: sezona 1940/1941 - Fany
    Radúz a Mahulena premiéra: sezona 1940/1941 - Dívka
    Romance premiéra: sezona 1940/1941 - Stanleyová
    Sirotek premiéra: sezona 1940/1941 - Sousedka, Jiná sousedka, Zima, Polednice, Klekáníček
    Zimní pohádka premiéra: sezona 1940/1941 - Emilie, Dvorní dáma
    Zlé svědomí premiéra: sezona 1940/1941 - Hanka
    Zločin a trest premiéra: sezona 1940/1941 - Služebné děvče
    Domov premiéra: sezona 1941/1942 - Terezka
    Chléb na Niskavuori premiéra: sezona 1941/1942 - Saima
    Medeia premiéra: sezona 1941/1942 - Náčelnice sboru
    Veronika premiéra: sezona 1941/1942 - Dívčice, Smrt, Druhá venkovanka
    Zuzana Vojířová premiéra: sezona 1941/1942 - Jana, Fatima, Beatrice, Bětka
    Až pokvete hořec premiéra: sezona 1942/1943 - Felicita Hagardonová
    Linna Nordmannová premiéra: sezona 1942/1943 - Paní Thomsenová
    Maryša premiéra: sezona 1942/1943 - Hospodská
    Meluzina premiéra: sezona 1942/1943 - Selka
    Na Valdštejnské šachtě premiéra: sezona 1942/1943 - Albína
    Před západem slunce premiéra: sezona 1942/1943 - Otilie
    Soud lásky premiéra: sezona 1942/1943 - Fanetta z Romanicu
    Stvoření lásky premiéra: sezona 1942/1943 - Babonta
    Zvon mého města premiéra: sezona 1942/1943 - Káča
    Člověk Odysseus premiéra: sezona 1943/1944 - Athéna
    Ion premiéra: sezona 1943/1944 - Vedoucí polosboru
    Léto premiéra: sezona 1943/1944 - Nanda
    Mína z Barnhelmu premiéra: sezona 1943/1944 - Dáma ve smutku
    Mraky na nebesích premiéra: sezona 1943/1944 - Hlas venkovské ženy
    Naši furianti premiéra: sezona 1943/1944 - Františka Bušková
    Paličova dcera premiéra: sezona 1943/1944 - Liduška
    Rodinná pouta premiéra: sezona 1943/1944 - Lola Klimentová
    Rozbitý džbán premiéra: sezona 1943/1944 - Markéta
    Strakonický dudák premiéra: sezona 1943/1944 - Gulinari
    Taneční matinée Růženy Gottliebové premiéra: sezona 1943/1944 - Tančí, Tančí, Tančí, Tančí, Tančí, Lakomec - Přízrak, Tančí
    Bohatství premiéra: sezona 1945/1946 - Sólo tančí
    Taneční večer Růženy Gottliebové premiéra: sezona 1945/1946 - Tančí, Tančí

    Seznam představení

    Dostupná dokumentace:

    Fotogalerie:

    R.U.R. - 25.01.1939, Růžena Gottliebová (Sulla)<br>(foto: Josef Heinrich)
    R.U.R. - 25.01.1939, Růžena Gottliebová (Sulla)
    (foto: Josef Heinrich)

    Růžena Gottliebová (civilní fotografie)
    Růžena Gottliebová (civilní fotografie)