loading
 
 

tisknout stránku

zpět zpět

vyhledat vyhledat

    Theodor Schütz

     

    Datum narození:

    26.07.1878

    Datum úmrtí:

    28.08.1961

    Životopis:

    Narozen v Praze, zemřel tamtéž. Vlastním jménem Bohdan Procházka. V letech 1897–1900 se učil zpěvu v Pivodově pěvecké škole a soukromě u K. Kovařovice. Poprvé hostoval v Národním divadle v titulní úloze Lohengrina 5. 8. 1899, jeho hlas se však jevil slabý a Wagnerova hrdinu pojal s "ženskou" měkkostí. Když se K. Kovařovic stal šéfem Opery ND (1900), přešel Schütz do pěvecké školy O. Paršové-Žikešové. V roce 1902 byl krátce členem divadelní společnosti F. Trnky, 1902–1903 působil v Plzni, 1903–1905 v Brně, kde se v úloze Števy Buryji podílel na premiéře Janáčkovy Její pastorkyně. V letech 1904–1905 pokračoval v pěveckých studiích ve Vídni u O. E. Robinsona, který mu dopomohl k angažmá ve Vídni (Hofoper) v období dirigentů G. Mahlera a B. Waltera. V rámci smlouvy však musel nejprve získat zkušenosti u německého divadla v Olomouci. V letech 1907–1911 zpíval ve Vídni (1907–1908 Hofoper, 1908–1911 Volksoper).
    Kovařovic se snažil získat Schütze již v roce 1906, ale Mahler trval na dodržení smlouvy. Do ND přišel Schütz z Vídně v roce 1911 společně s dirigentem B. Brzobohatým a zpěvákem O. Chmelem a setrval zde do roku 1938. Angažován byl po úspěšném hostování v rolích Lohengrina a Eleazara (Halévy: Židovka). V roce 1936 slavil pěvecké úspěchy v USA, v letech 1955–1958 byl ještě činný jako pěvecký pedagog a hlasový poradce opery ND.
    Syn divadelního mistra a strojmistra ND Ferdinanda Procházky.

    Role:

    Troubadour premiéra: sezona 1883/1884 - Manrico
    Faust a Markéta premiéra: sezona 1895/1896 - Doktor Faust
    Aida premiéra: sezona 1900/1901 - Radames
    Židovka premiéra: sezona 1902/1903 - Eleazar
    Rigoletto premiéra: sezona 1904/1905 - Vévoda mantovský
    Lohengrin premiéra: sezona 1906/1907 - Lohengrin
    Dalibor premiéra: sezona 1909/1910 - Dalibor
    Afričanka premiéra: sezona 1910/1911 - Vasco de Gama
    Psohlavci premiéra: sezona 1910/1911 - Jan Sladký Kozina
    Dimitrij premiéra: sezona 1911/1912 - Dimitrij Ivanovič
    Hugenoti premiéra: sezona 1911/1912 - Raoul de Nangis
    Mistři pěvci norimberští premiéra: sezona 1911/1912 - Walther ze Stolzing
    Útok na mlýn premiéra: sezona 1911/1912 - Frédéric
    Vilém Tell premiéra: sezona 1911/1912 - Arnold
    Aida premiéra: sezona 1912/1913 - Radames
    Fidelio premiéra: sezona 1912/1913 - Florestan
    Tannhäuser a zápas pěvců na Wartburce premiéra: sezona 1912/1913 - Tannhäuser
    Tristan a Isolda premiéra: sezona 1912/1913 - Tristan
    Julien premiéra: sezona 1913/1914 - Julien
    Otello premiéra: sezona 1913/1914 - Otello
    Parsifal premiéra: sezona 1913/1914 - Parsifal
    Hedy premiéra: sezona 1914/1915 - Don Juan
    Prorok premiéra: sezona 1914/1915 - Jan z Leydenu
    Rusalka premiéra: sezona 1914/1915 - Princ
    Židovka premiéra: sezona 1914/1915 - Eleazar
    Braniboři v Čechách premiéra: sezona 1915/1916 - Jíra
    Její pastorkyňa premiéra: sezona 1915/1916 - Laca Klemeň
    Mozartův večer premiéra: sezona 1915/1916 - Antonio Baglioni, Kantáta pro tenor s průvodem orchestru
    Sábská královna premiéra: sezona 1915/1916 - Assad
    Stabat Mater premiéra: sezona 1915/1916 - Zpěv
    Valkýra premiéra: sezona 1915/1916 - Siegmund
    Hugenoti premiéra: sezona 1916/1917 - Raul de Nangis
    Karlštejn premiéra: sezona 1916/1917 - Petr
    Na starém bělidle premiéra: sezona 1916/1917 - Jakub Míla
    Šárka premiéra: sezona 1916/1917 - Ctirad
    Troubadour premiéra: sezona 1916/1917 - Manrico
    Dimitrij premiéra: sezona 1917/1918 - Dimitrij Ivanovič
    Eva premiéra: sezona 1917/1918 - Mánek
    Fidelio premiéra: sezona 1917/1918 - Florestan
    Záboj premiéra: sezona 1917/1918 - Záboj
    Boris Godunov premiéra: sezona 1918/1919 - Samozvanec pod jménem Grigoria
    Faust a Markétka premiéra: sezona 1918/1919 - Doktor Faust
    Malíř Rainer premiéra: sezona 1918/1919 - Václav Vavřinec Rainer
    Lešetínský kovář premiéra: sezona 1919/1920 - Kovář
    Němá z Portici premiéra: sezona 1919/1920 - Massaniello
    Bludný Holanďan premiéra: sezona 1920/1921 - Erik
    Dimitrij premiéra: sezona 1920/1921 - Dimitrij Ivanovič
    Simson premiéra: sezona 1920/1921 - Simson
    Slib premiéra: sezona 1921/1922 - Vronský
    Židovka premiéra: sezona 1921/1922 - Eleazar
    Legenda z Erinu premiéra: sezona 1922/1923 - Dermat O´Dyna
    Lohengrin premiéra: sezona 1922/1923 - Lohengrin
    Otello premiéra: sezona 1922/1923 - Otello
    Salome premiéra: sezona 1922/1923 - Herodes
    Braniboři v Čechách premiéra: sezona 1923/1924 - Jíra
    Dalibor premiéra: sezona 1923/1924 - Dalibor
    Libuše premiéra: sezona 1923/1924 - Šťáhlav na Radbuze
    Dceruška hostinského premiéra: sezona 1924/1925 - Milenec
    Rusalka premiéra: sezona 1924/1925 - Princ
    Tristan a Isolda premiéra: sezona 1924/1925 - Tristan
    Čarostřelec premiéra: sezona 1925/1926 - Max
    Hedy premiéra: sezona 1925/1926 - Don Juan
    Její pastorkyňa premiéra: sezona 1925/1926 - Laca Klemeň, Števa Buryja
    Mistr Jíra premiéra: sezona 1925/1926 - Vévoda Ercole d´Este
    Mistři pěvci norimberští premiéra: sezona 1925/1926 - Walther ze Stolzing
    Polský žid premiéra: sezona 1925/1926 - Kristián Brehm
    Šárka premiéra: sezona 1925/1926 - Ctirad
    Eva premiéra: sezona 1926/1927 - Mánek
    Švanda dudák premiéra: sezona 1926/1927 - Babinský
    Vojcek premiéra: sezona 1926/1927 - Tambor
    Dimitrij premiéra: sezona 1927/1928 - Dimitrij Ivanovič
    Dítě Tábora premiéra: sezona 1927/1928 - Otto
    Němá z Portici premiéra: sezona 1927/1928 - Massaniello
    Tannhäuser premiéra: sezona 1927/1928 - Tannhäuser
    Armida premiéra: sezona 1928/1929 - Rinald
    Z mrtvého domu premiéra: sezona 1930/1931 - Šapkin
    Elektra premiéra: sezona 1932/1933 - Aigisthos
    Švanda dudák premiéra: sezona 1932/1933 - Babinský
    Jánošík premiéra: sezona 1933/1934 - Surovec
    Růžový kavalír premiéra: sezona 1933/1934 - Hostinský
    Samson a Dalila premiéra: sezona 1933/1934 - Samson
    Z mrtvého domu premiéra: sezona 1933/1934 - Šapkin
    Bludný Holanďan premiéra: sezona 1936/1937 - Erik
    Příhody lišky Bystroušky premiéra: sezona 1936/1937 - Pásek
    Žena a bůh premiéra: sezona 1936/1937 - Damides
    O neviditelném městě Kitěži premiéra: sezona 1937/1938 - Griška Kutěrma
    Psohlavci premiéra: sezona 1937/1938 - Jan Sladký Kozina
    Šárka premiéra: sezona 1938/1939 - Ctirad

    Seznam představení

    Dostupná dokumentace:

    Fotogalerie:

    Aida - 06.10.1912, Theodor Schütz (Radames)
    Aida - 06.10.1912, Theodor Schütz (Radames)

    Aida - 06.10.1912, Theodor Schütz (Radames)
    Aida - 06.10.1912, Theodor Schütz (Radames)

    Braniboři v Čechách - 02.03.1924, Theodor Schütz (Jíra)
    Braniboři v Čechách - 02.03.1924, Theodor Schütz (Jíra)

    Dalibor - 07.06.1910, Theodor Schütz (Dalibor)
    Dalibor - 07.06.1910, Theodor Schütz (Dalibor)

    Dalibor - 07.06.1910, Theodor Schütz (Dalibor)
    Dalibor - 07.06.1910, Theodor Schütz (Dalibor)

    Dalibor - 07.06.1910, Theodor Schütz (Dalibor)
    Dalibor - 07.06.1910, Theodor Schütz (Dalibor)

    Dalibor - 09.01.1924, Theodor Schütz (Dalibor)<br>(foto: Karel Váňa)
    Dalibor - 09.01.1924, Theodor Schütz (Dalibor)
    (foto: Karel Váňa)

    Dalibor - 09.01.1924, Theodor Schütz (Dalibor)<br>(foto: Karel Váňa)
    Dalibor - 09.01.1924, Theodor Schütz (Dalibor)
    (foto: Karel Váňa)

    Její pastorkyňa - 26.05.1916, Theodor Schütz (Laca Klemeň)
    Její pastorkyňa - 26.05.1916, Theodor Schütz (Laca Klemeň)

    Její pastorkyňa - 26.05.1916, Theodor Schütz (Laca Klemeň)
    Její pastorkyňa - 26.05.1916, Theodor Schütz (Laca Klemeň)

    Karlštejn - 18.11.1916, Theodor Schütz (Petr)
    Karlštejn - 18.11.1916, Theodor Schütz (Petr)

    Lešetínský kovář - 06.06.1920, Theodor Schütz (Kovář)
    Lešetínský kovář - 06.06.1920, Theodor Schütz (Kovář)

    Lešetínský kovář - 06.06.1920, Theodor Schütz (Kovář)
    Lešetínský kovář - 06.06.1920, Theodor Schütz (Kovář)

    Na starém bělidle - 17.12.1916, Kamila Ungrová (Kristla), Theodor Schütz (Jakub Míla)
    Na starém bělidle - 17.12.1916, Kamila Ungrová (Kristla), Theodor Schütz (Jakub Míla)

    Na starém bělidle - 17.12.1916, Theodor Schütz (Jakub Míla)
    Na starém bělidle - 17.12.1916, Theodor Schütz (Jakub Míla)

    Psohlavci - 28.10.1910, Theodor Schütz (Jan Sladký Kozina)
    Psohlavci - 28.10.1910, Theodor Schütz (Jan Sladký Kozina)

    Psohlavci - 28.10.1910, Theodor Schütz (Jan Sladký Kozina), Kamila Ungrová (Hančí)
    Psohlavci - 28.10.1910, Theodor Schütz (Jan Sladký Kozina), Kamila Ungrová (Hančí)

    Theodor Schütz (civilní fotografie)
    Theodor Schütz (civilní fotografie)

    Theodor Schütz (civilní fotografie, s manželkou a dcerami)
    Theodor Schütz (civilní fotografie, s manželkou a dcerami)

    Theodor Schütz, Jan Ouředník, Augustin Berger (na letním pobytu na Orlíku)
    Theodor Schütz, Jan Ouředník, Augustin Berger (na letním pobytu na Orlíku)

    Vojcek - 11.11.1926, Theodor Schütz (Tambor), Marie Veselá (Mařka)
    Vojcek - 11.11.1926, Theodor Schütz (Tambor), Marie Veselá (Mařka)

    zleva: Augustin Berger, Jan Ouředník, Theodor Schütz (na letním pobytu na Orlíku)
    zleva: Augustin Berger, Jan Ouředník, Theodor Schütz (na letním pobytu na Orlíku)