loading
 
Zvolte počáteční písmeno:

tisknout stránku

zpět zpět

vyhledat vyhledat

Alexander Třebovský

 

Datum narození:

27.02.1876

Datum úmrtí:

26.03.1935

Životopis:

Narozen v Praze, zemřel ve městě Drahovo-Holice (Holycja,SSSR). Vlastním jménem Alexandr Nerad. Od roku 1895 působil u kočovných společností, od roku 1910 byl angažován jako herec a režisér u činohry Národního divadla v Brně, kde uváděl H.Ibsena, H.Bahra, A.Strindberga a další autory. V letech 1912-1914 působil v Intimním (Švandově) divadle, 1914-1917 v Divadle na Vinohradech. V té době se jako herec významně podílel na rozvoji expresionistického divadla. V Intimním divadle byl jeho nejzávažnější postavou dr.Schön v Zavřelově pohostinské inscenaci Wedekindovy hry Lulu (1914), v Divadle na Vinohradech vytvořil v Hilarově režii Pana Maskeho v Sternheimově satirické komedii Snob (1915). Projevil se tu jako umělec temperamentního intelektu a nervozně neklidného výrazu se schopností groteskní nadsázky a expresivní zkratky. V té době také procházel vrcholnou etapou své umělecké dráhy. V činohře ND byl angažován v letech 1917-1932, kdy byl penzionován. Hostoval též u ochotnických souborů.

Role:

Směry života premiéra: sezona 1902/1903 - Červenka
Maryša premiéra: sezona 1907/1908 - Vávra
Princezna Pampeliška premiéra: sezona 1909/1910 - Chudý král
Jan Hus premiéra: sezona 1911/1912 - Pierre d´Ailly, Ondřej Polák
Pygmalion premiéra: sezona 1913/1914 - Plukovník Pickering
Rozkošná příhoda premiéra: sezona 1913/1914 - Hrabě z Eguzonu
Betlém premiéra: sezona 1915/1916 - Vyzvědač
Jan Výrava premiéra: sezona 1915/1916 - Direktor Karmin
Lucerna premiéra: sezona 1915/1916 - Žan
Caesar a Kleopatra premiéra: sezona 1916/1917 - Peršan
Dáma s kameliemi premiéra: sezona 1916/1917 - Baron de Varville
Naši furianti premiéra: sezona 1916/1917 - František Fiala
Štěstí premiéra: sezona 1916/1917 - Adrien Dubois-Mantel
Vesnin hřích premiéra: sezona 1916/1917 - Král
Dubrovnická trilogie premiéra: sezona 1917/1918 - Luco Orsatov Volzo
Gazdina roba premiéra: sezona 1917/1918 - Baron
Mrtvé moře premiéra: sezona 1917/1918 - Dráb Ferda
Paní stará premiéra: sezona 1917/1918 - Rixon
Posel premiéra: sezona 1917/1918 - Bratr Ondřej
Pražský žid premiéra: sezona 1917/1918 - P. Fr. Rozražovský
Přemyslovci premiéra: sezona 1917/1918 - Dobeš z Bechyně
Radúz a Mahulena premiéra: sezona 1917/1918 - Stařec
Revoluční trilogie premiéra: sezona 1917/1918 - Hrabě Chasseloup Laubat
Salomena premiéra: sezona 1917/1918 - Paolo della Stella
Se srdcem divno hrát premiéra: sezona 1917/1918 - Starý venkovan
Služebník svého pána premiéra: sezona 1917/1918 - Hrabě Thal
Souboj premiéra: sezona 1917/1918 - Plukovník Segeny
Torquato Tasso premiéra: sezona 1917/1918 - Bibi
Závoj Pierotčin premiéra: sezona 1917/1918 - Fred
Zkouška státníkova premiéra: sezona 1917/1918 - Procházka z Treunfelsu
Attila premiéra: sezona 1918/1919 - Aetius
Cyrano de Bergerac premiéra: sezona 1918/1919 - První kavalír, Kapucín, Guigy
Česká komedie premiéra: sezona 1918/1919 - Kovář
Falkenštejn premiéra: sezona 1918/1919 - Hynek z Dubé
Jan Roháč premiéra: sezona 1918/1919 - Aleš Vřeštovský z Risenburka, Bakalář
Jan Žižka premiéra: sezona 1918/1919 - Náměstek legátův, Vrah, Záviše Černý z Garbowa
Král Václav IV. premiéra: sezona 1918/1919 - Mikuláš z Pístného, Šašek krále Václava IV.
Magelona premiéra: sezona 1918/1919 - Volfgang Rumpf
Nebe, peklo, ráj... premiéra: sezona 1918/1919 - Kafka
Oblaka premiéra: sezona 1918/1919 - Dr. Votava
Smrt matky Jugovićů premiéra: sezona 1918/1919 - Jiný stařec
Smuteční hostina premiéra: sezona 1918/1919 - Jiří Král
Světa pán v županu premiéra: sezona 1918/1919 - Duperron
Vršovci premiéra: sezona 1918/1919 - Kanán
Děvín premiéra: sezona 1919/1920 - Zbych
Hamlet premiéra: sezona 1919/1920 - Herec
Jekatěrina Ivanovna premiéra: sezona 1919/1920 - Arkadij Prosperovič Mentikov
Loupežník premiéra: sezona 1919/1920 - Myslivec
Miliony premiéra: sezona 1919/1920 - Tajemník
Nápadníci trůnu premiéra: sezona 1919/1920 - Bard Bratte
Ondřej a drak premiéra: sezona 1919/1920 - Farář
Perusalemský Inko premiéra: sezona 1919/1920 - Arciděkan
Revisor premiéra: sezona 1919/1920 - Petr Ivánovič Dobčinský
Smích bohů premiéra: sezona 1919/1920 - Hlas bohů (Prorok)
Smrt cara Pavla I. premiéra: sezona 1919/1920 - Gruber, Skarjatin
Ten, který dostává políčky premiéra: sezona 1919/1920 - Poli
V předvečer války premiéra: sezona 1919/1920 - Vertillac
V záři minulosti premiéra: sezona 1919/1920 - Venkovan, Čtvrtý azaj
Zmatená pohádka premiéra: sezona 1919/1920 - MUDr. Molenda, Halberstadt
Coriolan premiéra: sezona 1920/1921 - Junius Brutus
Cyrano de Bergerac premiéra: sezona 1920/1921 - Kapucín, Hrabě de Guiche
Danton premiéra: sezona 1920/1921 - Fabre d´Églantine
Divoká kachna premiéra: sezona 1920/1921 - Relling
Fannina první hra premiéra: sezona 1920/1921 - Juggins
Jarní svátek premiéra: sezona 1920/1921 - Rozkošný
Pražský žid premiéra: sezona 1920/1921 - Přibík Jeníšek
R.U.R. premiéra: sezona 1920/1921 - Dr. Gall
Rozmary Marianiny premiéra: sezona 1920/1921 - Claudio
Světlo premiéra: sezona 1920/1921 - Lékař
Tribun premiéra: sezona 1920/1921 - Moreau-Janville
Vlci premiéra: sezona 1920/1921 - D´Oyron
Zvony premiéra: sezona 1920/1921 - Chramous
Bratři Karamazovi premiéra: sezona 1921/1922 - Vrublevský
Čekanky premiéra: sezona 1921/1922 - Poklasný
Edvard II. premiéra: sezona 1921/1922 - Warvick
Generace premiéra: sezona 1921/1922 - Hoffmann
Madame Sans-Gene premiéra: sezona 1921/1922 - Vabontrain, Rissout
Matěj Poctivý premiéra: sezona 1921/1922 - Státní mluvčí
Paměti Havlíčkově premiéra: sezona 1921/1922 - Pánek
Rabínská moudrost premiéra: sezona 1921/1922 - Jakub Prefát
Ruy Blas premiéra: sezona 1921/1922 - Don Antonio Ubilla
Večer malých veseloher Molierových premiéra: sezona 1921/1922 - La Thorilliere
Záhuba rodu Přemyslovců premiéra: sezona 1921/1922 - Hynek z Dubé
Zápas premiéra: sezona 1921/1922 - Bedřich H. Wilder
Ze života hmyzu premiéra: sezona 1921/1922 - Pedant, Novinář
Balladyna premiéra: sezona 1922/1923 - Druhý vyslanec města Hvězdna, Korunní lékař
Druhá paní premiéra: sezona 1922/1923 - Cayley Drummle
Faust premiéra: sezona 1922/1923 - Zlý duch, První měšťan
Janošík premiéra: sezona 1922/1923 - Garaj
Jeroným Pražský premiéra: sezona 1922/1923 - Štěpán z Pálče, Fuchsschwanz
Lidé premiéra: sezona 1922/1923 - Blázen
Maryša premiéra: sezona 1922/1923 - Vávra, mlynář
Mnoho povyku pro nic premiéra: sezona 1922/1923 - Antonio
Procitnutí jara premiéra: sezona 1922/1923 - Zakuklený pán
Převrat premiéra: sezona 1922/1923 - První domobranec, První občan, Válečný invalida
Silný muž premiéra: sezona 1922/1923 - První piják
Včera a dnes premiéra: sezona 1922/1923 - Levinský
Bezvýznamná žena premiéra: sezona 1923/1924 - Mr. Kelvil
Co je nejhlavnější premiéra: sezona 1923/1924 - Představitel Petronia
Gero premiéra: sezona 1923/1924 - Pribihněv
Chastelard premiéra: sezona 1923/1924 - Morton
Jan Výrava premiéra: sezona 1923/1924 - Direktor Karmin
Matějovo vidění premiéra: sezona 1923/1924 - Státní mluvčí
Paní Marjánka, matka pluku premiéra: sezona 1923/1924 - Polenáč
Romeo a Julie premiéra: sezona 1923/1924 - Lékárník
Rozum premiéra: sezona 1923/1924 - Dr. Prjámoj Sergěj Sergějič
Širočina premiéra: sezona 1923/1924 - Třetí tesař
Večer Rabindranatha Tagora premiéra: sezona 1923/1924 - Madhav
Bílá Hora premiéra: sezona 1924/1925 - Poddůstojník Buquoyův
Boxerský zápas premiéra: sezona 1924/1925 - Uhlíř
Cyrano de Bergerac premiéra: sezona 1924/1925 - První kadet, Nespokojenec
Klárina premiéra: sezona 1924/1925 - Kníže Sergej Saratov
Mamá Kolibřík premiéra: sezona 1924/1925 - Soubrian
Mluvící opice premiéra: sezona 1924/1925 - Hudební clown
Na Valdštejnské šachtě premiéra: sezona 1924/1925 - Votruba
Naše drahá ženuška premiéra: sezona 1924/1925 - Haywood
Nezralé ovoce premiéra: sezona 1924/1925 - Žurnalista
Otroci premiéra: sezona 1924/1925 - Prvý vyslanec
Pokořila se, aby zvítězila premiéra: sezona 1924/1925 - První chlapík
Smrt na dovolené premiéra: sezona 1924/1925 - Baron di Cesarea
Svatá Johanka premiéra: sezona 1924/1925 - Kanovník de Courcelles
Turcaret-Mercadet premiéra: sezona 1924/1925 - Verdelin
Večer O´Neilla premiéra: sezona 1924/1925 - Scotty
Ze života hmyzu premiéra: sezona 1924/1925 - Novinář
Zlámaný žebřík premiéra: sezona 1924/1925 - Locarbeille
Žižka premiéra: sezona 1924/1925 - Václav Litochleb
Blažena a Beneš premiéra: sezona 1925/1926 - Antonio
Caesar a Kleopatra premiéra: sezona 1925/1926 - Theodotus
Čajová panenka premiéra: sezona 1925/1926 - Policejní úředník
Horoucí srdce premiéra: sezona 1925/1926 - Třetí měšťan
Huon z Bordeaux premiéra: sezona 1925/1926 - Saracénský rytíř
Jiříkovo vidění premiéra: sezona 1925/1926 - Bodáček
Kean premiéra: sezona 1925/1926 - Gouš, Domovní intendant
Loupežník premiéra: sezona 1925/1926 - Myslivec
Morálka paní Dulské premiéra: sezona 1925/1926 - Pan Dulský
Naši furianti premiéra: sezona 1925/1926 - František Fiala
Pan Pygmalion premiéra: sezona 1925/1926 - Don Augustin
Pásky na vousy premiéra: sezona 1925/1926 - Vášnivec
Prapor lidstva premiéra: sezona 1925/1926 - Správní rada Dobiáš
Revoluce premiéra: sezona 1925/1926 - Malý rudoarmějec
Revoluční trilogie premiéra: sezona 1925/1926 - Hrabě Chasseloup-Labaut
Rozmary náhody premiéra: sezona 1925/1926 - Druhý profesor, Soudní vykonavatel
Věčné mládí premiéra: sezona 1925/1926 - Pán
Žižka premiéra: sezona 1925/1926 - Jan Bradatý
Abraham Lincoln premiéra: sezona 1926/1927 - Caleb Smith, James Mackintosh
Adam Stvořitel premiéra: sezona 1926/1927 - Vědátor
Falkenštejn premiéra: sezona 1926/1927 - Mluvčí Pražanů
Chantecler premiéra: sezona 1926/1927 - Třetí sova, Třetí ropucha
Jarní úklid premiéra: sezona 1926/1927 - Archie Wells
Křídový kruh premiéra: sezona 1926/1927 - Druhý kuli
Lucerna premiéra: sezona 1926/1927 - Kroužilka
Mlčelivá žena premiéra: sezona 1926/1927 - Kněz
Náš pan farář premiéra: sezona 1926/1927 - Tricoud
Naše bohyně premiéra: sezona 1926/1927 - Starý sluha z "Poliedric superbalu"
Nesmrtelná milenka premiéra: sezona 1926/1927 - Žid, Detektiv
Pygmalion premiéra: sezona 1926/1927 - Plukovník Pickering
Ataman Rinov premiéra: sezona 1927/1928 - Tanši
Bar Kochba premiéra: sezona 1927/1928 - Josua Ben Chananja
Diktátor premiéra: sezona 1927/1928 - Richard
Faust premiéra: sezona 1927/1928 - Starý pán
Film premiéra: sezona 1927/1928 - Trunec
Jan Žižka premiéra: sezona 1927/1928 - Náměstek legátův, Záviše Černý z Garbova, Vrah
Janošík premiéra: sezona 1927/1928 - První išpán
Lišák Stavinoha premiéra: sezona 1927/1928 - Slepý houslista
Madame Sans-Gene premiéra: sezona 1927/1928 - Vabontrain
Síla reklamy premiéra: sezona 1927/1928 - Charles Bronson
Stavba premiéra: sezona 1927/1928 - Druhý člen komise
Útěk premiéra: sezona 1927/1928 - Výletník
Velký bůh Brown premiéra: sezona 1927/1928 - Kreslič
Zkrocení zlé ženy premiéra: sezona 1927/1928 - Kramář
Abeceda úspěchu premiéra: sezona 1928/1929 - Žurnalista
Androkles a lev premiéra: sezona 1928/1929 - Metellus
Bobří kožich premiéra: sezona 1928/1929 - Motes
Bratři premiéra: sezona 1928/1929 - Želmír
Idiot premiéra: sezona 1928/1929 - Podomní kupčík
Král Lear premiéra: sezona 1928/1929 - Lékař, Druhý sloužící Cornwallův
Libuňský jemnostpán premiéra: sezona 1928/1929 - Matouš
Ollapotrida premiéra: sezona 1928/1929 - Profesor Unanumo
Plukovník Švec premiéra: sezona 1928/1929 - 4. československý dobrovolník, 9. československý dobrovolník, 10. československý dobrovolník, Druhý "měšočník", Sovětský dopravní komisař
Siegfried premiéra: sezona 1928/1929 - Ledinger
Velkostatkář premiéra: sezona 1928/1929 - Prouza
Abraham Lincoln premiéra: sezona 1929/1930 - Caleb Smith, James Mackintosh
Americký císař premiéra: sezona 1929/1930 - Plinius
Král Jindřich IV. premiéra: sezona 1929/1930 - Plesnivec
Přítelkyně vdaných žen premiéra: sezona 1929/1930 - Daula
Svět malých lidí premiéra: sezona 1929/1930 - Čadil
Kralevic Marko premiéra: sezona 1930/1931 - Mustafa
Rivalové premiéra: sezona 1930/1931 - Plukovník
Žena, která si koupila muže premiéra: sezona 1930/1931 - Brodard
Alžběta Anglická premiéra: sezona 1931/1932 - Suffolk, 6. lord
Zástupové premiéra: sezona 1931/1932 - Kuplíř

Seznam představení

Dostupná dokumentace:

Fotogalerie:

Alexander Třebovský (civilní fotografie)
Alexander Třebovský (civilní fotografie)

Dubrovnická trilogie - 14.10.1917, Alexander Třebovský (Luco Orsatov Volzo)
Dubrovnická trilogie - 14.10.1917, Alexander Třebovský (Luco Orsatov Volzo)

Loupežník - 02.03.1920, Alexander Třebovský (Myslivec)
Loupežník - 02.03.1920, Alexander Třebovský (Myslivec)

Matěj Poctivý - 22.02.1922, Alexander Třebovský (Státní mluvčí)
Matěj Poctivý - 22.02.1922, Alexander Třebovský (Státní mluvčí)

Mrtvé moře - 20.06.1918, Alexander Třebovský (Dráb Ferda)
Mrtvé moře - 20.06.1918, Alexander Třebovský (Dráb Ferda)

Oblaka - 06.09.1918, Alexander Třebovský (Dr. Votava)
Oblaka - 06.09.1918, Alexander Třebovský (Dr. Votava)

Perusalemský Inko - 18.01.1920, Alexander Třebovský (Arciděkan)
Perusalemský Inko - 18.01.1920, Alexander Třebovský (Arciděkan)

R.U.R. - 25.01.1921, Alexander Třebovský (Dr.Gall)
R.U.R. - 25.01.1921, Alexander Třebovský (Dr.Gall)

Revisor - 07.04.1920, Alexander Třebovský (Dobčinský), Karel Mušek (Bobčinský)
Revisor - 07.04.1920, Alexander Třebovský (Dobčinský), Karel Mušek (Bobčinský)

Revoluční trilogie - 13.12.1917, Alexander Třebovský (Hrabě Chasseloup Laubat)
Revoluční trilogie - 13.12.1917, Alexander Třebovský (Hrabě Chasseloup Laubat)

Rozkošná příhoda - 17.04.1914, Alexander Třebovský (Hrabě z Eguzonu)
Rozkošná příhoda - 17.04.1914, Alexander Třebovský (Hrabě z Eguzonu)

Salomena - 16.04.1918, sl. Černá (Dvorní dáma), Alexander Třebovský (Paolo della Stella)
Salomena - 16.04.1918, sl. Černá (Dvorní dáma), Alexander Třebovský (Paolo della Stella)

Smích bohů - 04.07.1920, Alexander Třebovský (Hlas bohů - Prorok)
Smích bohů - 04.07.1920, Alexander Třebovský (Hlas bohů - Prorok)

Torquato Tasso - 15.03.1918, Alexander Třebovský (Bibi)
Torquato Tasso - 15.03.1918, Alexander Třebovský (Bibi)

Vršovci - 25.04.1919, Alexander Třebovský (Kanán)
Vršovci - 25.04.1919, Alexander Třebovský (Kanán)