loading
 
 

tisknout stránku

zpět zpět

vyhledat vyhledat

  Koncert k otevření sezony 2009/2010 (Opera)

  Národní divadlo, od 10.09.2009

  Předloha:

  Popis:

  Antonín Dvořák (1841–1904)
  Symfonie č. 8 G dur, op. 88

  Bohuslav Martinů (1890–1959)
  Epos o Gilgamešovi

  Sbor opery a orchestr Národního divadla

  Slavnostní Koncert k otevření sezony 2009/10 je zároveň inauguračním koncertem Tomáše Netopila na post šéfdirigenta orchestru Národního divadla.

  Dvořákova Symfonie č. 8 G dur z roku 1889 zazněla poprvé za skladatelova řízení 2. února 1890 v Rudolfinu shodou okolností právě v provedení orchestru Národního divadla. Symfonie bývá označována jako „Anglická“ s ohledem na jejího prvního vydavatele, anglickou firmu Novello, které Dvořák dílo přenechal po roztržce se svým dosavadním vydavatelem Simrockem. Typická dvořákovsky vřelá melodičnost a bujará rytmičnost Osmé symfonie jsou kontrastem k dramaticky vypjatému, existenciálnímu a tajemnému oratoriu Bohuslava Martinů.
  Epos o Gilgamešovi je dílo svým způsobem mimořádné v celé světové literatuře. Koncepce Bohuslava Martinů a jeho zpracování eposu z počátku babylonských dějin, této nejstarší dochované slovesné památky lidstva, jsou velmi osobité, především tím, že skladatel tu využívá raně barokních synkretických forem. Epos o Gilgamešovi je stejně vzrušující a tajemný jako jeho prastará slovesná předloha. Skladatel věnoval několik let studiu filosofické podstaty díla. Vycházel z anglického překladu novoasyrské verze. Epos o Gilgamešovi byl dokončen v roce 1955 a věnován dirigentu Paulu Sacherovi a jeho ženě Maje, na jejíž popud dílo vzniklo. Premiéra o tři roky později v Basileji pod jeho vedením sklidila obrovský úspěch.

  Večer bude řídit nový šéfdirigent orchestru Národního divadla Tomáš Netopil, který svou kariéru úspěšně buduje zejména na zahraničních podiích. Aktuálně hostuje u Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, Orchestra Symphonica Toscanini, v Bavorské státní opeře Mnichov, v drážďanské Semperoper, Palau de les Arts ve Valencii, De Vlaamse Opera v Antverpách či u Izraelské filharmonie. Publikum Národního divadla vřele ocenilo jeho kvality při zahajovacích koncertech 125. a 126. sezony a koncertech k výročí Mozartova narození v lednu 2008 a 2009. V sezoně 2008/2009 se v Národním divadle představil poprvé i jako operní dirigent, v Mozartově opeře La finta giardiniera (Zahradnice z lásky).

  Inscenátoři:

  Dirigent : Tomáš Netopil
  Dramaturgie : Beno Blachut
  Sbormistr : Pavel Vaněk

  Role:

  Soprán : Eva Urbanová
  Tenor : Jaroslav Březina
  Baryton : Aleš Jenis
  Bas : Martin Gurbal'
  Recitátor : David Matásek

  Seznam představení

  Dostupná dokumentace:

  Fotogalerie:

  Koncert k otevření sezony 09-10
  Koncert k otevření sezony 09-10