loading
 
 

tisknout stránku

zpět zpět

vyhledat vyhledat

  Jakub Hrůša

  Životopis:

  Foto: Hanya Chlala/ArenaPal, IMG Artists

  Narodil se roku 1981 v Brně. Dirigování vystudoval na Akademii múzických umění v Praze pod vedením Jiřího Bělohlávka. V současné době ve studiu pokračuje disertační prací na téma současných českých hudebních skladatelů. V sezoně 2002/2003 byl asistentem šéfdirigenta České filharmonie Vladimira Ashkenazyho a v sezoně následující debutoval v Národním divadle, kde dirigoval několik představení Janáčkových Příhod lišky Bystroušky a Mihaloviciho Krappovy poslední pásky. Post asistenta šéfdirigenta pak v sezoně 2005/2006 zastával také v Orchestre Philharmonique de Radio France.
  V uplynulých sezonách absolvoval několik úspěšných debutů s významnými evropskými orchestry, jakými jsou Deutsches Symphonie-Orchestr Berlin, Südwestrundfunk Orchester Stuttgart, BBC Symphony Orchestra, londýnská Academy of St. Martin-in-the-Fields, City of Birmingham Symphony Orchestra, Royal Scottish National Orchestra, Orchestre Philharmonique de Radio France, orchestr bruselské opery La Monnaie, Nová japonská filharmonie, Tokijská filharmonie a další.
  Jako operní dirigent se představil mj. na festivalu v Glyndebourne s London Philharmonic Orchestra s inscenací Bizetovy Carmen a dále v Opera Hong Kong s inscenací Massenetova Werthera. Jeho umělecká sezona 2008/2009 zahrnuje debut s Leipzig Gewandhaus Orchester, provedení Orffovy kantáty Carmina Burana s BBC Symphony, pohostinská vystoupení s Orchestra Sinfonica di Milano G. Verdi a Orchestre Philharmonique de Strasbourg, americký debut se symfonickými orchestry měst Milwaukee a Indianapolis, turné s glyndebournskou inscenací Carmen, nastudování nové inscenace Dvořákovy Rusalky v pražském Národním divadle a řadu koncertů, turné a též nahrávek s Pražskou komorní filharmonií.
  V roce 2006 podepsal exkluzivní smlouvu s vydavatelstvím Supraphon na šest nahrávek, z nichž první tři s Pražkou komorní filharmonií a s díly Antonína Dvořáka a Josefa Suka již byly uvedeny na trh.
  V letech 2005-08 působil Jakub Hrůša jako šéfdirigent Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně a po stejné období byl hlavním dirigentem Pražské komorní filharmonie. Zde od koncertní sezony 2008/2009 zastává post šéfdirigenta.
  Aktualizace: leden 2009

  Inscenátor:

  Příhody lišky Bystroušky premiéra: sezona 2002/2003 - dirigent
  Poslední páska premiéra: sezona 2003/2004 - dirigent
  Galakoncert Opera 2009 - Simona Houda-Šaturová premiéra: sezona 2008/2009 - dirigent
  Rusalka premiéra: sezona 2008/2009 - dirigent, hudební nastudování

  Seznam představení

  Dostupná dokumentace: