loading
 
 

tisknout stránku

zpět zpět

vyhledat vyhledat

  Gustáv Beláček

  Životopis:

  Host Opery Národního divadla.
  Zpěv studoval na Konzervatoři a Vysoké škole múzických umění v Bratislavě u Evy Blahové. Vzdělání si rozšířil u Ileany Cotrubas, Carla Bergonziho v Sieně, Helmutha Rillinga a Wolfganga Schöneho na Mezinárodní Bachově akademii ve Stuttgartu. Zúčastnil se mezinárodních interpretačních kurzů v Piešťanech. Je laureátem domácích a zahraničních soutěží (soutěž A. Dvořáka v Karlových Varech, Mezinárodní operní soutěž v Sieně, soutěž M. Schneidera-Trnavského, soutěž L. Pavarottiho). Je držitelem Ceny německého časopisu Opernwelt za rok 1993 v rámci Pěvecké soutěže Belvedere.
  V roce 1992 debutoval jako Leporello (Mozart: Don Giovanni) v Komorní opeře v Praze. Dále účinkoval v mnoha evropských operních domech jako např. Grand Théâtre v Ženevě, Théâtre de la Monnaie v Bruselu a Théâtre du Rhin v Štrasburku, Opera v Nagoyi, Belo Horizonte v Brazílii, Kammeroper ve Vídni, Teatro Massimo Palermo, Badisches Staatstheater v Karlsruhe, Kongelige Teater v Kodani a jiné.
  Nastudoval více než čtyřicet operních basových rolí. Na scéně Slovenského národního divadla vystupuje jako Mozartův Leporello (Don Giovanni) a Figaro (Figarova svatba), Čajkovského Gremin (Evžen Oněgin), Musorgského Pimen (Boris Godunov), Dvořákův Vodník (Rusalka), Donizettiho Dulcamara (Nápoj lásky).
  Jako koncertní zpěvák vystoupil s významnými dirigenty a orchestry, např. Dresdner Philharmonie, Orchestre de la Suisse Romande, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Orchestre National de France, New Jersey Symphony, San Francisco Symphony, Berliner Philharmonie, Bayerische Rundfunkorchester, London Philharmonic, aj. Je stálým hostem Slovenské a České filharmonie. Z dirigentů spolupracoval se Sirem Charlesem Mackerrasem, Zdeňkem Mácalem, Serge Baudem, Jiřím Bělohlávkem, Vladimírem Válkem, Ayltonem Escobarem, Andrásem Ligetim, Liborem Peškem, Marissem Jansonsem, Kurtem Masurem a dalšími.
  Nahrávka Dvořákova Requiem, kterou realizoval s New Jersey Symphony Orchestra pod vedením Zdeňka Mácala pro firmu Delos Label, byla oceněna v roce 2001 americkou Grammy. Roku 2008 převzal v Miláně cenu Gabardi za interpretaci Mozartových a Rossiniho operních děl.
  Aktualizace: prosinec 2008

  Role:

  Don Giovanni premiéra: sezona 2002/2003 - Leporello
  Aida premiéra: sezona 2005/2006 - Ramfis
  Věc Makropulos premiéra: sezona 2008/2009 - Advokát dr. Kolenatý
  Tosca premiéra: sezona 2016/2017 - Baron Scarpia
  Triptych (Slovenské národní divadlo Bratislava) premiéra: sezona 2017/2018 - Gianni Schicchi
  Lucia di Lammermoor (Státní opera Praha) premiéra: sezona 2004/2005 - Raimondo
  Rusalka (Státní opera Praha) premiéra: sezona 2004/2005 - Vodník

  Seznam představení

  Dostupná dokumentace:

  Fotogalerie:

  Aida - 15.10.2005, Sergej Ljadov (Radames), Gustáv Beláček (Ramfis)<br>(foto: Hana Smejkalová)
  Aida - 15.10.2005, Sergej Ljadov (Radames), Gustáv Beláček (Ramfis)
  (foto: Hana Smejkalová)

  Věc Makropulos-18.12.2008 (J.Markvart, G.Zampieri, G.Beláček, G.-B. Barkmin, A Poláčková)<br>(foto: Hana Smejkalová)
  Věc Makropulos-18.12.2008 (J.Markvart, G.Zampieri, G.Beláček, G.-B. Barkmin, A Poláčková)
  (foto: Hana Smejkalová)