loading
 
Zvolte typ představení:
Zvolte sezonu:

tisknout stránku

zpět zpět

vyhledat vyhledat

Christopher Alden

Životopis:

Narodil se v New Yorku. V posledních 30 letech patří Christopher Alden k nejvyhledávanějším operním režisérům takřka na celém světě. Svou profesionální kariéru začal spoluprací na rockovém muzikálu Dva šlechtici veronští pro New York Shakespeare Festival. Zkušenosti v oblasti operní režie čerpal jako asistent režiséra Jean-Pierra Ponnelleho v Houstonu, Paříži a v Salcburku. Jako samostatný režisér na sebe upoutal pozornost inscenacemi pro Long Beach Opera v Kalifornii. V roce 1982 zde nastudoval Brittenovu operu Smrt v Benátkách a poté následovaly režie Rossiniho Lazebníka sevillského a Turka v Itálii, Čajkovského Evžena Oněgina, Mozartova Únosu ze serailu, Straussovy Ariadny na Naxu, Verdiho Dona Carlose, Brittenova Zneuctění Lukrécie a dalších.
Ve Spojených státech spolupracoval s velkým množstvím významných i menších operních scén, mezi které patří mj. Dallas Opera, Houston Grand Opera, Washington Opera, Chicago Lyric Opera a San Francisco Opera. V roce 1979 se představil v New York City Opera s Rossiniho Hrabětem Ori; pak následovala režie Italky v Alžíru.
Na evropském kontinentě debutoval v roce 1980 Mozartovým Donem Giovannim pro Stadttheater Basel ve Švýcarsku. Dále se představil Pucciniho Turandot, kterou inscenoval roku 1994 ve Welsh National Opera v Cardiffu a dále ve Scottish Opera v Glasgow a v londýnské English National Opera. Zde také v roce 2006 režíroval Janáčkovu Věc Makropulos, která vznikla v koprodukci s Národním divadlem v Praze. Další scénou, se kterou pravidelně spolupracuje, je Opera North v Leedsu – zde uvedl Pucciniho Tosku, Krátký život Manuela de Fally, Bizetovu Džamilé, Leoncavallovy Komedianty a Rossiniho operu Příležitost dělá zloděje. Pro Grand Théâtre de Gen?ve inscenoval Mozartova Idomenea, Pucciniho Děvče ze Západu pro Opera Zuid v Nizozemí a Madame Butterfly pro Bilbao, pro Vlaamse Opera v Antverpách Verdiho Trubadúra a tři Bizetovy opery Džamilé, Doktor Miracle a Don Procopio pro Opéra Comique v Paříži.
Z posledních sezon zmiňme z jeho režijních prací Fallův Krátký život a Dallapiccolova Vězně (Il prigioniero) pro Řeckou národní operu, Monteverdiho Orfea pro Opera North, Wagnerova Bludného Holanďana v Portland Opera, Mozartův Únos ze serailu v Basileji, Verdiho Nabucca pro Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfu-Duisburgu a Aidu pro Deutsche Oper v Berlíně.
Sezonu 2008/2009 zahájil znovuuvedením úspěšné inscenace Tosky v Opera North, kterou následovala režie Händelovy opery Partenope v English National Opera v Londýně a pražská premiéra koprodukční inscenace Věci Makropulos.
Aktualizace: říjen 2008

Inscenátor:

Věc Makropulos premiéra: sezona 2008/2009 - režie

Seznam představení

Dostupná dokumentace: