loading
 
 

tisknout stránku

zpět zpět

vyhledat vyhledat

  Jaroslav Pelikán

  Životopis:

  Člen orchestru ND: Flétny - vedoucí skupiny. Narodil se roku 1970. Od dětství byl členem Kühnova dětského sboru, kde získal vztah k hudbě. Na pražské konzervatoři studoval hru na flétnu (prof. Jan Riedlbauch) a skladbu (prof. Jindřich Feld). Ve studiu dále pokračoval na Hudební akademii múzických umění (hra na flétnu u prof. Františka Čecha a prof. Jiřího Válka, skladba u prof. Václava Riedlbaucha a doc. Juraje Filase).
  V letech 1992-93 působil jako hudebník ve svobodném povolání v Brazílii. Od roku 1996 je prvním flétnistou orchestru pražského Národního divadla. Jako sólista vystupuje s řadou orchestrů, např. s Pražskou komorní filharmonií, Východočeskou filharmonií Pardubice, Talichovým komorním orchestrem, Severočeskou filharmonií Teplice, Karlovarským symfonickým orchestrem a s brazilským Orquestra da camera do Pará. V sólové hře se představil také v Japonsku, Brazílii, Německu, Maďarsku, Francii, Itálii aj. S kytaristou Jaroslavem Novákem je členem Jers-dua a společně vydali CD Mlčenlivé příběhy. V roce 2007 byl jako pedagog pozván na mistrovské kurzy pořádané federální univerzitou v Brazílii. V současné době hraje na dřevěnou flétnu německé značky Anton Braun.
  Jako skladatel se věnuje především instrumentální hudbě. Můžeme jmenovat např. koncerty pro hoboj (provedený mimo jiné v Tokyu za přítomnosti japonské princezny), flétnu, kytaru a fagot (objednaný pro soutěž Pražského jara 2002), Dechový kvintet, Stabat Mater, Symfonii B dur, Betlémskou mši aj. Pro hobojovou soutěž Pražského jara 2008 zkomponoval Sonatinu.
  Aktualizace: říjen 2008

  Role:

  Šílenství a vášeň premiéra: sezona 1996/1997 - Flétna
  Kouzelná flétna premiéra: sezona 2000/2001 - Hra na flétnu
  Mozartovy narozeniny 2009 - Adriana Kučerová premiéra: sezona 2008/2009 - Flétna

  Seznam představení

  Dostupná dokumentace: