loading
 
 

tisknout stránku

zpět zpět

vyhledat vyhledat

  Jana Hanušová

  Životopis:

  Choreografka

  Vystudovala taneční pedagogiku na HAMU v Praze. Jako tanečnice spolupracovala s řadou pražských divadel, v letech 1974–1989 zejména s Národním divadlem v Praze (činohra, balet i opera), byla v angažmá v souboru Baletu Československé televize, tančila ve filmech (např. Amadeus Miloše Formana).
  Jako asistentka profesora Františka Bonuše se zúčastnila zahraničních festivalů v Dánsku, Anglii, Francii a USA. Od roku 1990 působí jako choreografka v divadlech zaměřených na různé žánry. Jednou z jejích prvních choreografických prací byl úspěšný triptych Divadla v Řeznické složený z inscenací Hermanovy a Stewartovy Hello Dolly!, Nedbalovy Polské krve a Bizetovy Carmen (vše v režii Otty Ševčíka).
  Pravidelně spolupracuje s Divadlem ABC, kde se podílela např. na inscenacích Šabachových, Jarkovského, Hřebejkových a Hlasových Šakalích let nebo hry Leo Rostena Pan Kaplan má třídu rád (obě v režii Miroslava Hanuše). V divadle J. K. Tyla v Plzni vytvořila choreografii k muzikálu Hledá se muž. Zn.: Bohatý! (režie Roman Meluzín), v divadle Na Fidlovačce pak k Bockovu, Harnickovu a Steinovu Šumaři na střeše a k muzikálu Jula Styna a Boba Merrilla Funny girl (oboje v režii Juraje Deáka). S režisérem Ondřejem Havelkou pokračuje v dlouhodobé choreografické spolupráci, která začala v roce 1993 inscenací Má férová Josefína (podle V. Vančury ) v Hudebním divadle Karlín. Dále se podílela na Havelkových inscenacích Smetanovy Prodané nevěsty (ND Brno, 2006), Pucciniho Gianniho Schicchiho a Leoncavallových Komediantů (ND Brno, 2008), Pucciniho Bohémy (Státní opera Praha, 2008) a Straussova Netopýra (ND Brno, 2009).
  Jako choreografka působí také ve filmu a v reklamě. Je spoluzakladatelkou originálního pohybového divadla Veselé skoky, kde vytvořila choreografii k inscenacím Na hlavu!, Ve stanici nelze, Baby box a Edgar Allan Pú: Havran. Na katedře činoherního divadla pražské DAMU vyučuje tanec, step a jevištní pohyb.

  Aktualizace: duben 2017

  Inscenátor:

  Hoffmannovy povídky premiéra: sezona 2009/2010 - choreografie
  Deváté srdce premiéra: sezona 2011/2012 - choreografie
  La Bohéme (SOP) premiéra: sezona 2011/2012 - choreografie
  Příhody lišky Bystroušky premiéra: sezona 2013/2014 - choreografie
  V rytmu swingu buší srdce mé premiéra: sezona 2015/2016 - choreografie
  Bohéma (Státní opera Praha) premiéra: sezona 2008/2009 - choreografie

  Spolupráce na inscenacích:

  Pán z Prasečkova premiéra: sezona 2012/2013 - pohybová spolupráce
  Strakonický dudák aneb Hody divých žen premiéra: sezona 2013/2014 - pohybová spolupráce

  Seznam představení

  Dostupná dokumentace:

  Fotogalerie:

  Hanušová Jana
  Hanušová Jana