loading
 
 

tisknout stránku

zpět zpět

vyhledat vyhledat

    Růžena Elingerová

     

    Datum narození:

    12.06.1926

    Datum úmrtí:

    27.05.1994

    Životopis:

    Narozena v Brně, zemřela v Praze. Psána též Ellingerová. S baletním školením začínala u M.Cvejičové a I.Váni Psoty v Brně. V letech 1940-1946 byla členkou baletního sboru a v letech 1946-1953 sólistkou baletu Státního divadla Brno. V letech 1953-1972 sólistka baletu ND, po roce 1972 spolupracovala s činohrou ND jako pohybový poradce. V roce 1949 získala 1.cenu v celostátní soutěži v sólovém tanci v Mariánských Lázních a v roce 1952 Zlatý odznak v Divadelní žatvě za roli Vosy v inscenaci baletu P.I.Čajkovského Šípková Růženka. Byla manželkou zpěváka ND Rudolfa Asmuse.

    Inscenátor:

    Libuše premiéra: sezona 1953/1954 - choreografie

    Spolupráce na inscenacích:

    Příhody lišky Bystroušky premiéra: sezona 1953/1954 - asistent choreografie
    Don Juan premiéra: sezona 1966/1967 - pohybová spolupráce
    Šumař na střeše premiéra: sezona 1967/1968 - pohybová spolupráce
    Bílá nemoc premiéra: sezona 1968/1969 - pohybová spolupráce
    Macbeth premiéra: sezona 1968/1969 - pohybová spolupráce
    Zkouška ohněm premiéra: sezona 1968/1969 - pohybová spolupráce
    Jak se vám líbí premiéra: sezona 1969/1970 - pohybová spolupráce
    Na pravici Boha otce premiéra: sezona 1969/1970 - asistent choreografie
    Radúz a Mahulena premiéra: sezona 1969/1970 - asistent choreografie
    Maškaráda premiéra: sezona 1970/1971 - asistent choreografie
    Poslední dobrodružství dona Juana premiéra: sezona 1970/1971 - pohybová spolupráce
    Třetí zvonění premiéra: sezona 1970/1971 - asistent choreografie
    Hadrián z Římsů premiéra: sezona 1971/1972 - pohybová spolupráce
    Othello premiéra: sezona 1971/1972 - asistent choreografie
    Vějíř premiéra: sezona 1971/1972 - pohybová spolupráce
    Amfitryon premiéra: sezona 1972/1973 - asistent choreografie
    Zkrocení zlé ženy premiéra: sezona 1972/1973 - pohybová spolupráce
    Člověk odjinud premiéra: sezona 1973/1974 - pohybová spolupráce
    Ševcovská komedie premiéra: sezona 1973/1974 - asistent choreografie
    Cesta cest mezi oceány premiéra: sezona 1974/1975 - asistent choreografie
    Cyrano z Bergeracu premiéra: sezona 1974/1975 - pohybová spolupráce
    Sníh se smál, až padal premiéra: sezona 1974/1975 - pohybová spolupráce
    Vojna a mír premiéra: sezona 1974/1975 - pohybová spolupráce
    Lucerna premiéra: sezona 1975/1976 - asistent choreografie
    Milenci z kiosku premiéra: sezona 1975/1976 - pohybová spolupráce
    Mnoho povyku pro nic premiéra: sezona 1975/1976 - pohybová spolupráce
    Mrtvé duše premiéra: sezona 1975/1976 - pohybová spolupráce
    Periferie premiéra: sezona 1975/1976 - asistent choreografie
    Středem země do Afriky aneb Skalní duch čili Artézská studně premiéra: sezona 1975/1976 - asistent choreografie
    Páni Glembayové premiéra: sezona 1976/1977 - pohybová spolupráce
    Soud lásky premiéra: sezona 1976/1977 - asistent choreografie
    Bílí čápi nad Brestem premiéra: sezona 1977/1978 - pohybová spolupráce
    Nápadníci trůnu premiéra: sezona 1977/1978 - pohybová spolupráce
    Zadržitelný vzestup Artura Uie premiéra: sezona 1977/1978 - pohybová spolupráce
    Ženský boj premiéra: sezona 1977/1978 - pohybová spolupráce
    Adam a Eva premiéra: sezona 1978/1979 - pohybová spolupráce
    Nebožtík Nasredin premiéra: sezona 1978/1979 - pohybová spolupráce
    Není nad vzdělanost premiéra: sezona 1978/1979 - pohybová spolupráce
    Bílá nemoc premiéra: sezona 1979/1980 - asistent choreografie
    Dáma skřítek premiéra: sezona 1979/1980 - pohybová spolupráce
    Faust premiéra: sezona 1980/1981 - asistent režie
    Každý něco pro vlast a ještě něco premiéra: sezona 1980/1981 - asistent režie
    Kráska a Zvíře premiéra: sezona 1980/1981 - pohybová spolupráce
    Hrátky s čertem premiéra: sezona 1981/1982 - asistent režie, asistent choreografie
    Oresteia premiéra: sezona 1981/1982 - asistent choreografie
    Pěší ptáci premiéra: sezona 1981/1982 - asistent režie
    Úklady a láska premiéra: sezona 1981/1982 - asistent režie
    Aristokrati premiéra: sezona 1982/1983 - pohybová spolupráce
    Noc pastýřů premiéra: sezona 1982/1983 - asistent režie
    Stará historie premiéra: sezona 1982/1983 - asistent režie
    Strakonický dudák aneb Hody divých žen premiéra: sezona 1983/1984 - asistent režie
    Dnes ještě zapadá slunce nad Atlantidou premiéra: sezona 1984/1985 - pohybová spolupráce
    Krvavý soud aneb Kutnohorští havíři premiéra: sezona 1984/1985 - asistent režie
    Život Galileiho premiéra: sezona 1984/1985 - asistent režie
    Věc Makropulos premiéra: sezona 1985/1986 - asistent choreografie
    Zvláštní řízení premiéra: sezona 1985/1986 - pohybová spolupráce
    Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka premiéra: sezona 1986/1987 - pohybová spolupráce, asistent režie
    Miliónový Marco premiéra: sezona 1987/1988 - asistent choreografie
    Vy jste Jan premiéra: sezona 1987/1988 - asistent režie
    Herkules a Augiášův chlív premiéra: sezona 1988/1989 - pohybová spolupráce
    Katynka z Heilbronnu premiéra: sezona 1991/1992 - asistent choreografie
    Saténový střevíček premiéra: sezona 1992/1993 - pohybová spolupráce
    Zimní pohádka premiéra: sezona 1992/1993 - asistent choreografie
    Radúz a Mahulena premiéra: sezona 1993/1994 - asistent choreografie

    Role:

    Šípková Růženka premiéra: sezona 1948/1949 - Vosa
    Ples kadetů (Státní divadlo Brno) premiéra: sezona 1949/1950 - Soutěž v tanci
    Romeo a Julie premiéra: sezona 1949/1950 - Tanec s liliemi
    Labutí jezero (Státní divadlo Brno) premiéra: sezona 1950/1951 - Kněžna kouzelnice
    Popelka premiéra: sezona 1951/1952 - Macecha Popelky, Zlá sestra
    Spící krasavice (Státní divadlo Brno) premiéra: sezona 1951/1952 - Zlá víla
    Kníže Igor premiéra: sezona 1952/1953 - I. tanec ve IV. obraze, Polovecké tance
    Švanda dudák premiéra: sezona 1953/1954 - Rosava, Zoraida
    Bachčisarajská fontána premiéra: sezona 1954/1955 - Zarema
    Labutí jezero premiéra: sezona 1954/1955 - Odilie
    Rusalka premiéra: sezona 1954/1955 - Ve III. jednání tančí, Můru tančí
    Faust a Markéta premiéra: sezona 1955/1956 - Valpurginu noc tančí
    Plameny Paříže premiéra: sezona 1955/1956 - Tereza
    Ruslan a Ludmila premiéra: sezona 1955/1956 - Tanec ve III. jedn.
    Prodaná nevěsta premiéra: sezona 1957/1958 - Polku tančí
    Slavnostní koncert při příležitosti státního svátku Československé republiky premiéra: sezona 1957/1958 - Tančí
    Sluha dvou pánů premiéra: sezona 1957/1958 - Beatrice
    Spartakus premiéra: sezona 1957/1958 - Frygie
    Juan premiéra: sezona 1958/1959 - Elvíra
    Othello premiéra: sezona 1958/1959 - Emilie
    Strakonický dudák aneb Hody divých žen premiéra: sezona 1958/1959 - Sólo tančí
    Čarodějná láska premiéra: sezona 1959/1960 - Candelas
    Mládí premiéra: sezona 1959/1960 - Matka Peťky
    Kamenný kvítek premiéra: sezona 1960/1961 - Cikánka
    Sněhurka premiéra: sezona 1960/1961 - Královna
    Petruška premiéra: sezona 1961/1962 - Tanečnice
    Marnotratný syn premiéra: sezona 1962/1963 - Svůdnice
    Istar premiéra: sezona 1963/1964 - Irkalla
    Louskáček premiéra: sezona 1964/1965 - Matka
    Popelka premiéra: sezona 1964/1965 - Andaluzanka, Matka Popelky
    Slavnosti slunovratu premiéra: sezona 1964/1965 - Věštkyně
    Carmen premiéra: sezona 1965/1966 - Tančí
    Nabucco premiéra: sezona 1965/1966 - Tančí
    Don Juan premiéra: sezona 1966/1967 - Malaguena
    Šípková Růženka premiéra: sezona 1966/1967 - Zlá víla
    Macbeth premiéra: sezona 1968/1969 - Tančí
    Na pravici Boha otce premiéra: sezona 1969/1970 - Druhá žena
    Saténový střevíček premiéra: sezona 1992/1993 - Arabská služka

    Seznam představení

    Dostupná dokumentace:

    Fotogalerie:

    Čarodějná láska - 13.02.1960 Karel Lukšík (Carmelo), Růžena Elingerová (Candelas)<br>(foto: Jaromír Svoboda)
    Čarodějná láska - 13.02.1960 Karel Lukšík (Carmelo), Růžena Elingerová (Candelas)
    (foto: Jaromír Svoboda)

    Istar - 29.05.1964 M. Drottnerová (Istar), R. Elingerová (Irkalla)<br>(foto: Jaromír Svoboda)
    Istar - 29.05.1964 M. Drottnerová (Istar), R. Elingerová (Irkalla)
    (foto: Jaromír Svoboda)

    Istar - 29.05.1964 M. Drottnerová Istar), R. Elingerová (Irkalla)<br>(foto: Jaromír Svoboda)
    Istar - 29.05.1964 M. Drottnerová Istar), R. Elingerová (Irkalla)
    (foto: Jaromír Svoboda)

    Juan - 22.05.1959, Růžena Elingerová (Elvíra), Bohumil Klika (Leporello)<br>(foto: Jaromír Svoboda)
    Juan - 22.05.1959, Růžena Elingerová (Elvíra), Bohumil Klika (Leporello)
    (foto: Jaromír Svoboda)

    Juan - 22.05.1959,Oldřich Stodola (Juan), Růžena Elingerová (Elvíra), Dimitrij Turčaninov (Komtur)<br>(foto: Jaromír Svoboda)
    Juan - 22.05.1959,Oldřich Stodola (Juan), Růžena Elingerová (Elvíra), Dimitrij Turčaninov (Komtur)
    (foto: Jaromír Svoboda)

    Juan - 22.05.1959,Oldřich Stodola (Juan), Růžena Elingerová(Elvira)<br>(foto: Jaromír Svoboda)
    Juan - 22.05.1959,Oldřich Stodola (Juan), Růžena Elingerová(Elvira)
    (foto: Jaromír Svoboda)

    Labutí jezero - 11.02.1955 Růžena Elingerová (Odilie)<br>(foto: Jaromír Svoboda)
    Labutí jezero - 11.02.1955 Růžena Elingerová (Odilie)
    (foto: Jaromír Svoboda)

    Labutí jezero - 11.02.1955 Růžena Elingerová (Odilie), František Halmazňa (Zlý kouzelník)<br>(foto: Jaromír Svoboda)
    Labutí jezero - 11.02.1955 Růžena Elingerová (Odilie), František Halmazňa (Zlý kouzelník)
    (foto: Jaromír Svoboda)

    Petruška - 22.06.1962 Růžena Elingerová (Tanečnice)<br>(foto: Jaromír Svoboda)
    Petruška - 22.06.1962 Růžena Elingerová (Tanečnice)
    (foto: Jaromír Svoboda)

    Plameny Paříže - 27.03.1956 Růžena Elingerová (Tereza)<br>(foto: Jaromír Svoboda)
    Plameny Paříže - 27.03.1956 Růžena Elingerová (Tereza)
    (foto: Jaromír Svoboda)

    Popelka - 15.03.1952 V. Ždichyncová (Macecha), R. Elingerová (Zlá sestra), N. Sobotková (Zlá sestra)<br>(foto: Jaromír Svoboda)
    Popelka - 15.03.1952 V. Ždichyncová (Macecha), R. Elingerová (Zlá sestra), N. Sobotková (Zlá sestra)
    (foto: Jaromír Svoboda)

    Slavnosti slunovratu - 25.06.1965 (Vlasta Šilhanová, Vlastimil Jílek, Růžena Elingerová)<br>(foto: Jaromír Svoboda)
    Slavnosti slunovratu - 25.06.1965 (Vlasta Šilhanová, Vlastimil Jílek, Růžena Elingerová)
    (foto: Jaromír Svoboda)

    Slavnosti slunovratu - 25.06.1965, Vlasta Šilhanová (Verona), Růžena Elingerová (Věštkyně)<br>(foto: Jaromír Svoboda)
    Slavnosti slunovratu - 25.06.1965, Vlasta Šilhanová (Verona), Růžena Elingerová (Věštkyně)
    (foto: Jaromír Svoboda)

    Sluha dvou pánů - 09.05.1958, Růžena Elingerová (Beatrice), Karel Vrtiška (Florindo)<br>(foto: Jaromír Svoboda)
    Sluha dvou pánů - 09.05.1958, Růžena Elingerová (Beatrice), Karel Vrtiška (Florindo)
    (foto: Jaromír Svoboda)

    Sněhurka - 29.06.1961 Růžena Elingerová (Královna)<br>(foto: Jaromír Svoboda)
    Sněhurka - 29.06.1961 Růžena Elingerová (Královna)
    (foto: Jaromír Svoboda)

    Sněhurka - 29.06.1961 Růžena Elingerová (Královna), Bohumil Klika (Princ)<br>(foto: Jaromír Svoboda)
    Sněhurka - 29.06.1961 Růžena Elingerová (Královna), Bohumil Klika (Princ)
    (foto: Jaromír Svoboda)

    Spartakus - 03.11.1957,Růžena Elingerová(Frygie), František Halmazňa(Spartakus)<br>(foto: Jaromír Svoboda)
    Spartakus - 03.11.1957,Růžena Elingerová(Frygie), František Halmazňa(Spartakus)
    (foto: Jaromír Svoboda)

    Spartakus - 03.11.1957,Růžena Elingerová(Frygie), Jiřina Knížková(Aegina)<br>(foto: Jaromír Svoboda)
    Spartakus - 03.11.1957,Růžena Elingerová(Frygie), Jiřina Knížková(Aegina)
    (foto: Jaromír Svoboda)

    Švanda dudák - 07.04.1954 Růžena Elingerová (Rosava)<br>(foto: Jaromír Svoboda)
    Švanda dudák - 07.04.1954 Růžena Elingerová (Rosava)
    (foto: Jaromír Svoboda)

    Švanda dudák - 07.04.1954 Růžena Elingerová (Zoraida), Viktor Malcev (Švanda dudák)<br>(foto: Jaromír Svoboda)
    Švanda dudák - 07.04.1954 Růžena Elingerová (Zoraida), Viktor Malcev (Švanda dudák)
    (foto: Jaromír Svoboda)