loading
 
 

tisknout stránku

zpět zpět

vyhledat vyhledat

  David Radok

  Životopis:

  Narozen roku 1954 v Praze, v roce 1968 odešel s rodiči do Švédska. Je synem režiséra Alfréda Radoka. Po ukončení studií prošel řadou divadelních profesí. Byl statistou, kustodem, kulisákem a asistentem režie.
  V roce 1980 režijně debutoval Menottiho inscenací Medium na scéně Götebogské opery, kde později nastudoval i Bohému, Únos ze serailu, Cestu prostopášníka, Z mrtvého domu, Macbeta apod. David Radok režíroval řadu oper v Královském divadle v Kodani, hostuje též ve Stockholmu, Oslu, Helsinkách a v dalších divadlech ve Švédsku. Na svém kontě má více než padesát režijních prací, zahrnujících díla od ranného baroka až po současnost. Z nich jmenujme např. Dido a Aeneas, Ifigenie na Tauridě, Cesta do Remeše, Rigoletto, La traviata, Roméo et Juliette, Její pastorkyňa, Peter Grimes, Modrovous a Vojcek. Kromě oper režíruje i činohru např. Euripidovy Trójanky, nebo Bulgakovova Moliera.
  Počátkem devadesátých let se David Radok vrátil do Československa. Ve Stavovském divadle inscenoval Mozartova Dona Giovanniho a Kouzelnou flétnu, v Národním divadle opery Lady Macbeth Mcenského újezdu a Vojcek, naposledy činohru Troilus a Kressida.
  Inscenace Lady Macbeth Mcenského újezdu byla ještě v roce premiéry oceněna v anketě kritiků, pořádané Divadelními novinami, jako nejlepší inscenace roku 2000. Za režii oper Modrovousův hrad a Očekávání v Národním divadle Brno získal Cenu divadelní kritiky 2016 za inscenaci roku.

  Aktualizace: březen 2017

  Textové a hudební úpravy:

  Troilus a Kressida premiéra: sezona 2012/2013 - úprava textu

  Inscenátor:

  Don Giovanni premiéra: sezona 1991/1992 - režie
  Kouzelná flétna premiéra: sezona 1992/1993 - režie
  Lady Macbeth Mcenského újezdu premiéra: sezona 1999/2000 - režie
  Kouzelná flétna premiéra: sezona 2000/2001 - režie
  Wozzeck (Vojcek) premiéra: sezona 2000/2001 - režie
  Troilus a Kressida premiéra: sezona 2012/2013 - režie, scéna

  Seznam představení

  Dostupná dokumentace: