loading
 
 

tisknout stránku

zpět zpět

vyhledat vyhledat

    Alexander Třebovský

     

    Datum narození:

    27.02.1876

    Datum úmrtí:

    26.03.1935

    Životopis:

    Narozen v Praze, zemřel ve městě Drahovo-Holice (Holycja,SSSR). Vlastním jménem Alexandr Nerad. Od roku 1895 působil u kočovných společností, od roku 1910 byl angažován jako herec a režisér u činohry Národního divadla v Brně, kde uváděl H.Ibsena, H.Bahra, A.Strindberga a další autory. V letech 1912-1914 působil v Intimním (Švandově) divadle, 1914-1917 v Divadle na Vinohradech. V té době se jako herec významně podílel na rozvoji expresionistického divadla. V Intimním divadle byl jeho nejzávažnější postavou dr.Schön v Zavřelově pohostinské inscenaci Wedekindovy hry Lulu (1914), v Divadle na Vinohradech vytvořil v Hilarově režii Pana Maskeho v Sternheimově satirické komedii Snob (1915). Projevil se tu jako umělec temperamentního intelektu a nervozně neklidného výrazu se schopností groteskní nadsázky a expresivní zkratky. V té době také procházel vrcholnou etapou své umělecké dráhy. V činohře ND byl angažován v letech 1917-1932, kdy byl penzionován. Hostoval též u ochotnických souborů.

    Role:

    Směry života premiéra: sezona 1902/1903 - Červenka
    Maryša premiéra: sezona 1907/1908 - Vávra
    Princezna Pampeliška premiéra: sezona 1909/1910 - Chudý král
    Jan Hus premiéra: sezona 1911/1912 - Pierre d´Ailly, Ondřej Polák
    Pygmalion premiéra: sezona 1913/1914 - Plukovník Pickering
    Rozkošná příhoda premiéra: sezona 1913/1914 - Hrabě z Eguzonu
    Betlém premiéra: sezona 1915/1916 - Vyzvědač
    Jan Výrava premiéra: sezona 1915/1916 - Direktor Karmin
    Lucerna premiéra: sezona 1915/1916 - Žan
    Caesar a Kleopatra premiéra: sezona 1916/1917 - Peršan
    Dáma s kameliemi premiéra: sezona 1916/1917 - Baron de Varville
    Naši furianti premiéra: sezona 1916/1917 - František Fiala
    Štěstí premiéra: sezona 1916/1917 - Adrien Dubois-Mantel
    Vesnin hřích premiéra: sezona 1916/1917 - Král
    Dubrovnická trilogie premiéra: sezona 1917/1918 - Luco Orsatov Volzo
    Gazdina roba premiéra: sezona 1917/1918 - Baron
    Mrtvé moře premiéra: sezona 1917/1918 - Dráb Ferda
    Paní stará premiéra: sezona 1917/1918 - Rixon
    Posel premiéra: sezona 1917/1918 - Bratr Ondřej
    Pražský žid premiéra: sezona 1917/1918 - P. Fr. Rozražovský
    Přemyslovci premiéra: sezona 1917/1918 - Dobeš z Bechyně
    Radúz a Mahulena premiéra: sezona 1917/1918 - Stařec
    Revoluční trilogie premiéra: sezona 1917/1918 - Hrabě Chasseloup Laubat
    Salomena premiéra: sezona 1917/1918 - Paolo della Stella
    Se srdcem divno hrát premiéra: sezona 1917/1918 - Starý venkovan
    Služebník svého pána premiéra: sezona 1917/1918 - Hrabě Thal
    Souboj premiéra: sezona 1917/1918 - Plukovník Segeny
    Torquato Tasso premiéra: sezona 1917/1918 - Bibi
    Závoj Pierotčin premiéra: sezona 1917/1918 - Fred
    Zkouška státníkova premiéra: sezona 1917/1918 - Procházka z Treunfelsu
    Attila premiéra: sezona 1918/1919 - Aetius
    Cyrano de Bergerac premiéra: sezona 1918/1919 - První kavalír, Kapucín, Guigy
    Česká komedie premiéra: sezona 1918/1919 - Kovář
    Falkenštejn premiéra: sezona 1918/1919 - Hynek z Dubé
    Jan Roháč premiéra: sezona 1918/1919 - Aleš Vřeštovský z Risenburka, Bakalář
    Jan Žižka premiéra: sezona 1918/1919 - Náměstek legátův, Vrah, Záviše Černý z Garbowa
    Král Václav IV. premiéra: sezona 1918/1919 - Mikuláš z Pístného, Šašek krále Václava IV.
    Magelona premiéra: sezona 1918/1919 - Volfgang Rumpf
    Nebe, peklo, ráj... premiéra: sezona 1918/1919 - Kafka
    Oblaka premiéra: sezona 1918/1919 - Dr. Votava
    Smrt matky Jugovićů premiéra: sezona 1918/1919 - Jiný stařec
    Smuteční hostina premiéra: sezona 1918/1919 - Jiří Král
    Světa pán v županu premiéra: sezona 1918/1919 - Duperron
    Vršovci premiéra: sezona 1918/1919 - Kanán
    Děvín premiéra: sezona 1919/1920 - Zbych
    Hamlet premiéra: sezona 1919/1920 - Herec
    Jekatěrina Ivanovna premiéra: sezona 1919/1920 - Arkadij Prosperovič Mentikov
    Loupežník premiéra: sezona 1919/1920 - Myslivec
    Miliony premiéra: sezona 1919/1920 - Tajemník
    Nápadníci trůnu premiéra: sezona 1919/1920 - Bard Bratte
    Ondřej a drak premiéra: sezona 1919/1920 - Farář
    Perusalemský Inko premiéra: sezona 1919/1920 - Arciděkan
    Revisor premiéra: sezona 1919/1920 - Petr Ivánovič Dobčinský
    Smích bohů premiéra: sezona 1919/1920 - Hlas bohů (Prorok)
    Smrt cara Pavla I. premiéra: sezona 1919/1920 - Gruber, Skarjatin
    Ten, který dostává políčky premiéra: sezona 1919/1920 - Poli
    V předvečer války premiéra: sezona 1919/1920 - Vertillac
    V záři minulosti premiéra: sezona 1919/1920 - Venkovan, Čtvrtý azaj
    Zmatená pohádka premiéra: sezona 1919/1920 - MUDr. Molenda, Halberstadt
    Coriolan premiéra: sezona 1920/1921 - Junius Brutus
    Cyrano de Bergerac premiéra: sezona 1920/1921 - Kapucín, Hrabě de Guiche
    Danton premiéra: sezona 1920/1921 - Fabre d´Églantine
    Divoká kachna premiéra: sezona 1920/1921 - Relling
    Fannina první hra premiéra: sezona 1920/1921 - Juggins
    Jarní svátek premiéra: sezona 1920/1921 - Rozkošný
    Pražský žid premiéra: sezona 1920/1921 - Přibík Jeníšek
    R.U.R. premiéra: sezona 1920/1921 - Dr. Gall
    Rozmary Marianiny premiéra: sezona 1920/1921 - Claudio
    Světlo premiéra: sezona 1920/1921 - Lékař
    Tribun premiéra: sezona 1920/1921 - Moreau-Janville
    Vlci premiéra: sezona 1920/1921 - D´Oyron
    Zvony premiéra: sezona 1920/1921 - Chramous
    Bratři Karamazovi premiéra: sezona 1921/1922 - Vrublevský
    Čekanky premiéra: sezona 1921/1922 - Poklasný
    Edvard II. premiéra: sezona 1921/1922 - Warvick
    Generace premiéra: sezona 1921/1922 - Hoffmann
    Madame Sans-Gene premiéra: sezona 1921/1922 - Vabontrain, Rissout
    Matěj Poctivý premiéra: sezona 1921/1922 - Státní mluvčí
    Paměti Havlíčkově premiéra: sezona 1921/1922 - Pánek
    Rabínská moudrost premiéra: sezona 1921/1922 - Jakub Prefát
    Ruy Blas premiéra: sezona 1921/1922 - Don Antonio Ubilla
    Večer malých veseloher Molierových premiéra: sezona 1921/1922 - La Thorilliere
    Záhuba rodu Přemyslovců premiéra: sezona 1921/1922 - Hynek z Dubé
    Zápas premiéra: sezona 1921/1922 - Bedřich H. Wilder
    Ze života hmyzu premiéra: sezona 1921/1922 - Pedant, Novinář
    Balladyna premiéra: sezona 1922/1923 - Druhý vyslanec města Hvězdna, Korunní lékař
    Druhá paní premiéra: sezona 1922/1923 - Cayley Drummle
    Faust premiéra: sezona 1922/1923 - Zlý duch, První měšťan
    Janošík premiéra: sezona 1922/1923 - Garaj
    Jeroným Pražský premiéra: sezona 1922/1923 - Štěpán z Pálče, Fuchsschwanz
    Lidé premiéra: sezona 1922/1923 - Blázen
    Maryša premiéra: sezona 1922/1923 - Vávra, mlynář
    Mnoho povyku pro nic premiéra: sezona 1922/1923 - Antonio
    Procitnutí jara premiéra: sezona 1922/1923 - Zakuklený pán
    Převrat premiéra: sezona 1922/1923 - První domobranec, První občan, Válečný invalida
    Silný muž premiéra: sezona 1922/1923 - První piják
    Včera a dnes premiéra: sezona 1922/1923 - Levinský
    Bezvýznamná žena premiéra: sezona 1923/1924 - Mr. Kelvil
    Co je nejhlavnější premiéra: sezona 1923/1924 - Představitel Petronia
    Gero premiéra: sezona 1923/1924 - Pribihněv
    Chastelard premiéra: sezona 1923/1924 - Morton
    Jan Výrava premiéra: sezona 1923/1924 - Direktor Karmin
    Matějovo vidění premiéra: sezona 1923/1924 - Státní mluvčí
    Paní Marjánka, matka pluku premiéra: sezona 1923/1924 - Polenáč
    Romeo a Julie premiéra: sezona 1923/1924 - Lékárník
    Rozum premiéra: sezona 1923/1924 - Dr. Prjámoj Sergěj Sergějič
    Širočina premiéra: sezona 1923/1924 - Třetí tesař
    Večer Rabindranatha Tagora premiéra: sezona 1923/1924 - Madhav
    Bílá Hora premiéra: sezona 1924/1925 - Poddůstojník Buquoyův
    Boxerský zápas premiéra: sezona 1924/1925 - Uhlíř
    Cyrano de Bergerac premiéra: sezona 1924/1925 - První kadet, Nespokojenec
    Klárina premiéra: sezona 1924/1925 - Kníže Sergej Saratov
    Mamá Kolibřík premiéra: sezona 1924/1925 - Soubrian
    Mluvící opice premiéra: sezona 1924/1925 - Hudební clown
    Na Valdštejnské šachtě premiéra: sezona 1924/1925 - Votruba
    Naše drahá ženuška premiéra: sezona 1924/1925 - Haywood
    Nezralé ovoce premiéra: sezona 1924/1925 - Žurnalista
    Otroci premiéra: sezona 1924/1925 - Prvý vyslanec
    Pokořila se, aby zvítězila premiéra: sezona 1924/1925 - První chlapík
    Smrt na dovolené premiéra: sezona 1924/1925 - Baron di Cesarea
    Svatá Johanka premiéra: sezona 1924/1925 - Kanovník de Courcelles
    Turcaret-Mercadet premiéra: sezona 1924/1925 - Verdelin
    Večer O´Neilla premiéra: sezona 1924/1925 - Scotty
    Ze života hmyzu premiéra: sezona 1924/1925 - Novinář
    Zlámaný žebřík premiéra: sezona 1924/1925 - Locarbeille
    Žižka premiéra: sezona 1924/1925 - Václav Litochleb
    Blažena a Beneš premiéra: sezona 1925/1926 - Antonio
    Caesar a Kleopatra premiéra: sezona 1925/1926 - Theodotus
    Čajová panenka premiéra: sezona 1925/1926 - Policejní úředník
    Horoucí srdce premiéra: sezona 1925/1926 - Třetí měšťan
    Huon z Bordeaux premiéra: sezona 1925/1926 - Saracénský rytíř
    Jiříkovo vidění premiéra: sezona 1925/1926 - Bodáček
    Kean premiéra: sezona 1925/1926 - Gouš, Domovní intendant
    Loupežník premiéra: sezona 1925/1926 - Myslivec
    Morálka paní Dulské premiéra: sezona 1925/1926 - Pan Dulský
    Naši furianti premiéra: sezona 1925/1926 - František Fiala
    Pan Pygmalion premiéra: sezona 1925/1926 - Don Augustin
    Pásky na vousy premiéra: sezona 1925/1926 - Vášnivec
    Prapor lidstva premiéra: sezona 1925/1926 - Správní rada Dobiáš
    Revoluce premiéra: sezona 1925/1926 - Malý rudoarmějec
    Revoluční trilogie premiéra: sezona 1925/1926 - Hrabě Chasseloup-Labaut
    Rozmary náhody premiéra: sezona 1925/1926 - Druhý profesor, Soudní vykonavatel
    Věčné mládí premiéra: sezona 1925/1926 - Pán
    Žižka premiéra: sezona 1925/1926 - Jan Bradatý
    Abraham Lincoln premiéra: sezona 1926/1927 - Caleb Smith, James Mackintosh
    Adam Stvořitel premiéra: sezona 1926/1927 - Vědátor
    Falkenštejn premiéra: sezona 1926/1927 - Mluvčí Pražanů
    Chantecler premiéra: sezona 1926/1927 - Třetí sova, Třetí ropucha
    Jarní úklid premiéra: sezona 1926/1927 - Archie Wells
    Křídový kruh premiéra: sezona 1926/1927 - Druhý kuli
    Lucerna premiéra: sezona 1926/1927 - Kroužilka
    Mlčelivá žena premiéra: sezona 1926/1927 - Kněz
    Náš pan farář premiéra: sezona 1926/1927 - Tricoud
    Naše bohyně premiéra: sezona 1926/1927 - Starý sluha z "Poliedric superbalu"
    Nesmrtelná milenka premiéra: sezona 1926/1927 - Žid, Detektiv
    Pygmalion premiéra: sezona 1926/1927 - Plukovník Pickering
    Ataman Rinov premiéra: sezona 1927/1928 - Tanši
    Bar Kochba premiéra: sezona 1927/1928 - Josua Ben Chananja
    Diktátor premiéra: sezona 1927/1928 - Richard
    Faust premiéra: sezona 1927/1928 - Starý pán
    Film premiéra: sezona 1927/1928 - Trunec
    Jan Žižka premiéra: sezona 1927/1928 - Náměstek legátův, Záviše Černý z Garbova, Vrah
    Janošík premiéra: sezona 1927/1928 - První išpán
    Lišák Stavinoha premiéra: sezona 1927/1928 - Slepý houslista
    Madame Sans-Gene premiéra: sezona 1927/1928 - Vabontrain
    Síla reklamy premiéra: sezona 1927/1928 - Charles Bronson
    Stavba premiéra: sezona 1927/1928 - Druhý člen komise
    Útěk premiéra: sezona 1927/1928 - Výletník
    Velký bůh Brown premiéra: sezona 1927/1928 - Kreslič
    Zkrocení zlé ženy premiéra: sezona 1927/1928 - Kramář
    Abeceda úspěchu premiéra: sezona 1928/1929 - Žurnalista
    Androkles a lev premiéra: sezona 1928/1929 - Metellus
    Bobří kožich premiéra: sezona 1928/1929 - Motes
    Bratři premiéra: sezona 1928/1929 - Želmír
    Idiot premiéra: sezona 1928/1929 - Podomní kupčík
    Král Lear premiéra: sezona 1928/1929 - Lékař, Druhý sloužící Cornwallův
    Libuňský jemnostpán premiéra: sezona 1928/1929 - Matouš
    Ollapotrida premiéra: sezona 1928/1929 - Profesor Unanumo
    Plukovník Švec premiéra: sezona 1928/1929 - 4. československý dobrovolník, 9. československý dobrovolník, 10. československý dobrovolník, Druhý "měšočník", Sovětský dopravní komisař
    Siegfried premiéra: sezona 1928/1929 - Ledinger
    Velkostatkář premiéra: sezona 1928/1929 - Prouza
    Abraham Lincoln premiéra: sezona 1929/1930 - Caleb Smith, James Mackintosh
    Americký císař premiéra: sezona 1929/1930 - Plinius
    Král Jindřich IV. premiéra: sezona 1929/1930 - Plesnivec
    Přítelkyně vdaných žen premiéra: sezona 1929/1930 - Daula
    Svět malých lidí premiéra: sezona 1929/1930 - Čadil
    Kralevic Marko premiéra: sezona 1930/1931 - Mustafa
    Rivalové premiéra: sezona 1930/1931 - Plukovník
    Žena, která si koupila muže premiéra: sezona 1930/1931 - Brodard
    Alžběta Anglická premiéra: sezona 1931/1932 - Suffolk, 6. lord
    Zástupové premiéra: sezona 1931/1932 - Kuplíř

    Seznam představení

    Dostupná dokumentace:

    Fotogalerie:

    Alexander Třebovský (civilní fotografie)
    Alexander Třebovský (civilní fotografie)

    Dubrovnická trilogie - 14.10.1917, Alexander Třebovský (Luco Orsatov Volzo)
    Dubrovnická trilogie - 14.10.1917, Alexander Třebovský (Luco Orsatov Volzo)

    Loupežník - 02.03.1920, Alexander Třebovský (Myslivec)
    Loupežník - 02.03.1920, Alexander Třebovský (Myslivec)

    Matěj Poctivý - 22.02.1922, Alexander Třebovský (Státní mluvčí)
    Matěj Poctivý - 22.02.1922, Alexander Třebovský (Státní mluvčí)

    Mrtvé moře - 20.06.1918, Alexander Třebovský (Dráb Ferda)
    Mrtvé moře - 20.06.1918, Alexander Třebovský (Dráb Ferda)

    Oblaka - 06.09.1918, Alexander Třebovský (Dr. Votava)
    Oblaka - 06.09.1918, Alexander Třebovský (Dr. Votava)

    Perusalemský Inko - 18.01.1920, Alexander Třebovský (Arciděkan)
    Perusalemský Inko - 18.01.1920, Alexander Třebovský (Arciděkan)

    R.U.R. - 25.01.1921, Alexander Třebovský (Dr.Gall)
    R.U.R. - 25.01.1921, Alexander Třebovský (Dr.Gall)

    Revisor - 07.04.1920, Alexander Třebovský (Dobčinský), Karel Mušek (Bobčinský)
    Revisor - 07.04.1920, Alexander Třebovský (Dobčinský), Karel Mušek (Bobčinský)

    Revoluční trilogie - 13.12.1917, Alexander Třebovský (Hrabě Chasseloup Laubat)
    Revoluční trilogie - 13.12.1917, Alexander Třebovský (Hrabě Chasseloup Laubat)

    Rozkošná příhoda - 17.04.1914, Alexander Třebovský (Hrabě z Eguzonu)
    Rozkošná příhoda - 17.04.1914, Alexander Třebovský (Hrabě z Eguzonu)

    Salomena - 16.04.1918, sl. Černá (Dvorní dáma), Alexander Třebovský (Paolo della Stella)
    Salomena - 16.04.1918, sl. Černá (Dvorní dáma), Alexander Třebovský (Paolo della Stella)

    Smích bohů - 04.07.1920, Alexander Třebovský (Hlas bohů - Prorok)
    Smích bohů - 04.07.1920, Alexander Třebovský (Hlas bohů - Prorok)

    Torquato Tasso - 15.03.1918, Alexander Třebovský (Bibi)
    Torquato Tasso - 15.03.1918, Alexander Třebovský (Bibi)

    Vršovci - 25.04.1919, Alexander Třebovský (Kanán)
    Vršovci - 25.04.1919, Alexander Třebovský (Kanán)