loading
 
 

tisknout stránku

zpět zpět

vyhledat vyhledat

    Jan Vávra - herec

     

    Datum narození:

    15.05.1861

    Datum úmrtí:

    19.11.1932

    Další používaná jména:

    Jan Pachta

    Životopis:

    Narozen v Praze, zemřel tamtéž. Pocházel z pražské patricijské rodiny zámožných mlynářů, z níž vyšlo několik divadelních umělců. V Národním divadle působili i jeho starší bratři Antonín a Václav, jeho syn Hilbert a do příbuzenstva patřil i významný člen Divadla na Vinohradech Karel Vávra. V mládí hrál ochotnicky v žižkovském spolku Pokrok. Vystudoval Vyšší hospodářskou školu v Táboře (1880) a ujal se rodinné živnosti.
    Vztah k divadlu se však ukázal silnější než vztah k podnikatelské činnosti. Poprvé byl angažován u ředitele F. Pokorného v Brně (1885). Talentovaného herce zvalo k jednotlivým představením záhy i ND. Pod pseudonymem Pachta, který užíval již jako ochotník, představil se v ND nejdříve v roce 1887 jako Tomeš Vítek v Šubertových Probuzencích a hostoval v inscenaci Ostrovského a Solovjovovy hry Ženitba Běluginova v roli Syromjatova. Nabízené angažmá tehdy zatím odmítl. V listopadu 1892 hostoval v ND již pod vlastním jménem v roli Roberta v Sudermannově Cti. Herecky vyzrával u společnosti V. Hübnera na Moravě, dále u J. L. Chmelenského, J. Blažka a F. Laciny.
    V roce 1898 získal koncesi pro pražské divadlo Urania, které bylo jednou z opozičních akcí proti upadajícímu režimu ředitele Šuberta v ND. Vedle zábavného repertoáru zařazoval v Uranii i umělecky průbojné hry a vystoupil tu jako Rytmistr v Strindbergově dramatu Otec. Kolem této scény se sdružili umělci (J. Kvapil, G. Schmoranz), kteří pak jako exponenti Společnosti ND převzali v roce 1900 jeho vedení. Po úspěchu v Uranii byl Vávra pozván v roce 1899 k dalším pohostinským vystoupením v ND. Ještě za ředitelství Šubertova byl 1. ledna 1900 angažován a působil zde až do svého penzionování 1. října 1925.

    Role:

    Pražský žid premiéra: sezona 1883/1884 - Vilém Kaplíř
    Probuzenci premiéra: sezona 1883/1884 - Tomeš Vítek
    Ženitba Běluginova premiéra: sezona 1887/1888 - Vasil Syromjatov
    Čest premiéra: sezona 1890/1891 - Robert
    Madame Sans-Gene premiéra: sezona 1893/1894 - Canonville
    Majitel hutí premiéra: sezona 1895/1896 - Filip Derbley
    Dva světy premiéra: sezona 1896/1897 - Antonín Kalaš
    Z dob růžového jitra premiéra: sezona 1896/1897 - Irad
    Fedora premiéra: sezona 1897/1898 - Loris Ipanov
    Cesta kolem světa v 80 dnech premiéra: sezona 1898/1899 - Walter Ralph
    Kupec benátský premiéra: sezona 1898/1899 - Salanio
    Cizinka premiéra: sezona 1899/1900 - Guy des Haltes
    Jak se vám líbí premiéra: sezona 1899/1900 - Le Beau
    Jako to listí premiéra: sezona 1899/1900 - Helmer Strille
    Pařížský román premiéra: sezona 1899/1900 - Vaumartin
    Pietro Aretino premiéra: sezona 1899/1900 - Jacopo Robusti-Tintoretto
    Premiera na vsi premiéra: sezona 1899/1900 - Emil Horák
    Probuzenci premiéra: sezona 1899/1900 - Tomeš Vítek, Václav hrabě z Bubna
    Antigona premiéra: sezona 1900/1901 - Druhý člen sboru
    Blázinec v prvním poschodí premiéra: sezona 1900/1901 - Jaroslav
    Byl jednou jeden král premiéra: sezona 1900/1901 - Nápadník
    Červený talár premiéra: sezona 1900/1901 - Ardevil
    Kostnická duma premiéra: sezona 1900/1901 - Přednes
    Nad naši sílu premiéra: sezona 1900/1901 - Kröjer
    Sulamit premiéra: sezona 1900/1901 - Anpiel
    V uchu Dionysiově premiéra: sezona 1900/1901 - Dion
    Vina premiéra: sezona 1900/1901 - Jiří Mařák
    Žižkova smrt premiéra: sezona 1900/1901 - Jindřich Plumlovský z Kravař
    Hernani premiéra: sezona 1901/1902 - Vévoda lutzelburský
    Karikatury premiéra: sezona 1901/1902 - Stachowski
    Král Harlekýn premiéra: sezona 1901/1902 - Vojín
    Macbeth premiéra: sezona 1901/1902 - Vojín
    Marnotratník premiéra: sezona 1901/1902 - Plachý
    Mravní výchova premiéra: sezona 1901/1902 - Dr. Mácha
    Nora premiéra: sezona 1901/1902 - Helmer
    Polosvět premiéra: sezona 1901/1902 - Raymond de Nanjac
    Revisor premiéra: sezona 1901/1902 - Ammos Fedorovič Lapkin-Ťapkin
    Romeo a Julie premiéra: sezona 1901/1902 - Benvolio
    Domov premiéra: sezona 1902/1903 - Heffterding
    Don Juan Tenorio premiéra: sezona 1902/1903 - Sochař
    Falkenštejn premiéra: sezona 1902/1903 - Vítek z Krumlova
    Jan Žižka premiéra: sezona 1902/1903 - Vaněk Černohorský z Boskovic, Jan Želivský
    Měšťáci premiéra: sezona 1902/1903 - Nil
    Olga Rubešová premiéra: sezona 1902/1903 - Ondřej Hlavsa
    Pod jabloní premiéra: sezona 1902/1903 - Živan
    Spravedlnost premiéra: sezona 1902/1903 - Dr. Rob. Auerbach
    Tyranství slz premiéra: sezona 1902/1903 - Mr. George Gunning
    Závrať premiéra: sezona 1902/1903 - JUDr. Eduard Volný
    Zimní pohádka premiéra: sezona 1902/1903 - Šlechtic
    Dceruška hostinského premiéra: sezona 1903/1904 - Muž bez vzpomínek
    Divoká kachna premiéra: sezona 1903/1904 - Gregers
    Drama čtyř chudých stěn premiéra: sezona 1903/1904 - Žákovec
    Knížata premiéra: sezona 1903/1904 - Kolda
    Navždy premiéra: sezona 1903/1904 - Muž
    Nezabiješ premiéra: sezona 1903/1904 - Jan Hujer
    Oheň v dívčím ústavě premiéra: sezona 1903/1904 - Paul d´Auvenay
    Pražský žid premiéra: sezona 1903/1904 - Jan Mydlář
    Syn člověka premiéra: sezona 1903/1904 - Baron Jaromír Sokolov-Rodovský
    Tragedie člověka premiéra: sezona 1903/1904 - Adam, Farao (Adam), Miltiades (Adam), Sergiolus (Adam), Kepler (Adam), Danton (Adam), Tankréd (Adam)
    Závěť premiéra: sezona 1903/1904 - Josef
    Gero premiéra: sezona 1904/1905 - Želibor
    Hamlet premiéra: sezona 1904/1905 - Claudius
    Holčička premiéra: sezona 1904/1905 - Vladimír Hlava
    Marie Stuartovna premiéra: sezona 1904/1905 - Robert Dudley
    Návrat z Jerusalema premiéra: sezona 1904/1905 - Lazar Haendelssohn
    Oklikou premiéra: sezona 1904/1905 - Cyril
    Salome premiéra: sezona 1904/1905 - Jochanaan
    Salomena premiéra: sezona 1904/1905 - Hroznata Prostiborský z Vrtby
    Schovanka premiéra: sezona 1904/1905 - Mark Emburg
    Betlém premiéra: sezona 1905/1906 - Josef z Nazaretu
    Julius Caesar premiéra: sezona 1905/1906 - Marcus Brutus
    Námluvy Pelopovy premiéra: sezona 1905/1906 - Pelops
    Paní z námoří premiéra: sezona 1905/1906 - Doktor Wangel
    Večer tříkrálový premiéra: sezona 1905/1906 - Hrabě Orsino
    Záhada premiéra: sezona 1905/1906 - Raymond
    Žena proti muži premiéra: sezona 1905/1906 - Maurice Darlay
    Domov premiéra: sezona 1906/1907 - Hefterding
    Faust premiéra: sezona 1906/1907 - Valentin
    Ideální manžel premiéra: sezona 1906/1907 - Sir Robert Chiltern
    Smuteční hostina premiéra: sezona 1906/1907 - Jiří Král
    Tři sestry premiéra: sezona 1906/1907 - Baron Tuzenbach
    Ve víru premiéra: sezona 1906/1907 - Robert de Chacéroy
    Zdi Jericha premiéra: sezona 1906/1907 - Jack Frobisher
    Žena Sokratova premiéra: sezona 1906/1907 - Sokrates
    Hořký osud premiéra: sezona 1907/1908 - Ananij Jakovlev
    Má jest pomsta premiéra: sezona 1907/1908 - Obhájce
    Maryša premiéra: sezona 1907/1908 - Vávra
    Oresteia premiéra: sezona 1907/1908 - Agamemnon
    Páni premiéra: sezona 1907/1908 - Václav
    Posel premiéra: sezona 1907/1908 - Tomáš Roh
    Poslední scéna premiéra: sezona 1907/1908 - MUDr Lukáš
    Samota premiéra: sezona 1907/1908 - MUDr. Václav Vejr
    Česká komedie premiéra: sezona 1908/1909 - Kovář
    Kníže premiéra: sezona 1908/1909 - Ctirad
    Král premiéra: sezona 1908/1909 - Daniel
    Manželství z rozvodu premiéra: sezona 1908/1909 - Darras
    Neznámý premiéra: sezona 1908/1909 - Neznámý, Nájemník, Přítel všech
    Poupě premiéra: sezona 1908/1909 - Kučina
    Strašidla premiéra: sezona 1908/1909 - Pastor Manders
    Benátský kupec premiéra: sezona 1909/1910 - Antonio
    Faust premiéra: sezona 1909/1910 - Valentin
    Její Milost stará paní premiéra: sezona 1909/1910 - Helmuth
    Když réva znova kvete premiéra: sezona 1909/1910 - Arvik
    Opory společnosti premiéra: sezona 1909/1910 - Konsul Bernick
    Pražský žid premiéra: sezona 1909/1910 - Jan Mydlář
    Tragedie člověka premiéra: sezona 1909/1910 - Adam, Farao (Adam), Miltiades (Adam), Sergiolus (Adam), Kepler (Adam), Danton (Adam), Tankred (Adam)
    Valdštejn premiéra: sezona 1909/1910 - Buttler
    David premiéra: sezona 1910/1911 - David
    Děti premiéra: sezona 1910/1911 - Dvorní rada prof. dr. Scharizer
    Domov a víra premiéra: sezona 1910/1911 - Krištof Rott
    Dubrovnická trilogie premiéra: sezona 1910/1911 - Gospar Lukša, Gospar Lukša hrabě Menze
    Jan Žižka premiéra: sezona 1910/1911 - Vaněk Černohorský z Boskovic, Jan Želivský
    Král Václav IV. premiéra: sezona 1910/1911 - Jan Žižka
    Richard III. premiéra: sezona 1910/1911 - George, vévoda z Clarence
    Z čista jasna premiéra: sezona 1910/1911 - Pierre Vigneu
    Hippodamie premiéra: sezona 1911/1912 - Pelops
    Jan Hus premiéra: sezona 1911/1912 - Jan z Chlumu
    Neklan premiéra: sezona 1911/1912 - Tyr z Chýnova
    Betlém premiéra: sezona 1912/1913 - Josef z Nazaretu
    Marie Viktorie premiéra: sezona 1912/1913 - Brutus Cloteau
    Sedlák svým pánem premiéra: sezona 1912/1913 - Juan
    Svatý Václav premiéra: sezona 1912/1913 - Boleslav
    Ženy, které potkáváme premiéra: sezona 1912/1913 - Továrník Rott
    Bez věna premiéra: sezona 1913/1914 - Sergěj Sergějič Paratov
    Blázen Tantris premiéra: sezona 1913/1914 - Pan Marke
    Král Lear premiéra: sezona 1913/1914 - Hrabě Kent
    Král Václav IV. premiéra: sezona 1913/1914 - Jan Žižka
    Dámy a husaři premiéra: sezona 1914/1915 - Major
    Hippolytos premiéra: sezona 1914/1915 - Theseus
    Holoubě premiéra: sezona 1914/1915 - Kryštof Wellwyn
    Jak se vám líbí premiéra: sezona 1914/1915 - Vévoda
    Léto premiéra: sezona 1914/1915 - Farář Hora
    Soudcové premiéra: sezona 1914/1915 - Žebrák
    Betlém premiéra: sezona 1915/1916 - Josef z Nazaretu
    Hamlet premiéra: sezona 1915/1916 - Claudius
    Mozartův večer premiéra: sezona 1915/1916 - Jan Kuchař
    Pražský flamendr premiéra: sezona 1915/1916 - Sýkora
    Richard III. premiéra: sezona 1915/1916 - George, vévoda z Clarence
    Ředitel panství premiéra: sezona 1915/1916 - Karel Jermář
    Jindřich IV. premiéra: sezona 1916/1917 - Král Jindřich IV.
    Naši furianti premiéra: sezona 1916/1917 - Jakub Bušek
    Zrzek premiéra: sezona 1916/1917 - Pan Lepic
    Dubrovnická trilogie premiéra: sezona 1917/1918 - Gospar Lukša, Gospar Lukša
    Posel premiéra: sezona 1917/1918 - Tomáš Roh
    Pražský žid premiéra: sezona 1917/1918 - Jan Mydlář
    Slepý mládenec premiéra: sezona 1917/1918 - Božepor Žďárský
    Služebník svého pána premiéra: sezona 1917/1918 - Šlechtic z Dornenkronu
    Strašidla premiéra: sezona 1917/1918 - Pastor Manders
    Tři staročeské veselohry premiéra: sezona 1917/1918 - Mikuláš Dačický z Heslova
    Jan Roháč premiéra: sezona 1918/1919 - Hynek Ptáček z Pirkenštejna
    Jan Žižka premiéra: sezona 1918/1919 - Jan Želivský, Jan Žižka z Trocnova a z Kalicha, Vaněk Černohorský z Bos.
    Koncert ve prospěch pozůstalých po padlých hrdinech československého vojska premiéra: sezona 1918/1919 - Přednes
    Král Václav IV. premiéra: sezona 1918/1919 - Jan Žižka
    Nora premiéra: sezona 1918/1919 - Helmer
    Hamlet premiéra: sezona 1919/1920 - Claudius
    Jak se vám líbí premiéra: sezona 1919/1920 - Vévoda
    Nápadníci trůnu premiéra: sezona 1919/1920 - Jarl Skule
    Smrt cara Pavla I. premiéra: sezona 1919/1920 - Beningsen
    V předvečer války premiéra: sezona 1919/1920 - Velitel de la Croix de Corlaix
    Antický večer premiéra: sezona 1920/1921 - Kreon
    Danton premiéra: sezona 1920/1921 - Danton
    Divoká kachna premiéra: sezona 1920/1921 - Gregers
    Poplašená duše premiéra: sezona 1920/1921 - Justin Riolle
    Pražský žid premiéra: sezona 1920/1921 - Jan Mydlář
    Vlci premiéra: sezona 1920/1921 - Verrat
    Bratři Karamazovi premiéra: sezona 1921/1922 - Fedor Pavlovič Karamazov
    Edvard II. premiéra: sezona 1921/1922 - Kent
    Jen dál! premiéra: sezona 1921/1922 - Přednes
    Paměti Havlíčkově premiéra: sezona 1921/1922 - Přednes
    Zápas premiéra: sezona 1921/1922 - David Roberts
    Brand premiéra: sezona 1922/1923 - Doktor
    Maryša premiéra: sezona 1922/1923 - Vávra, mlynář
    Pekelník premiéra: sezona 1922/1923 - Antony Anderson
    Silný muž premiéra: sezona 1922/1923 - Hulotte
    Život je sen premiéra: sezona 1922/1923 - Král Basilio
    Čech a Němec premiéra: sezona 1923/1924 - Tomáš
    Jak vám se to líbí premiéra: sezona 1923/1924 - Vypuzený vévoda
    Mamá Kolibřík premiéra: sezona 1924/1925 - Baron de Rysberque
    Jan Žižka premiéra: sezona 1927/1928 - Jan Žižka z Trocnova a z Kalicha

    Seznam představení

    Dostupná dokumentace:

    Fotogalerie:

    Benátský kupec - 06.10.1909, Eugen Wiesner (Salanio), Jan Vávra (Antonio), Rudolf Deyl (Lorenzo)<br>(foto: Karel Bachman)
    Benátský kupec - 06.10.1909, Eugen Wiesner (Salanio), Jan Vávra (Antonio), Rudolf Deyl (Lorenzo)
    (foto: Karel Bachman)

    Děti - 23.12.1910 (J. Hurt, R. Deyl, J. Vávra, R. Schlaghammer, Z. Rydlová, H. Bahr, J. Kvapil)<br>(foto: Karel Váňa)
    Děti - 23.12.1910 (J. Hurt, R. Deyl, J. Vávra, R. Schlaghammer, Z. Rydlová, H. Bahr, J. Kvapil)
    (foto: Karel Váňa)

    Domov a víra - 12.05.1911, Jan Vávra (Krištof Rott)
    Domov a víra - 12.05.1911, Jan Vávra (Krištof Rott)

    Domov a víra - 12.05.1911, Jan Vávra (Krištof Rott)
    Domov a víra - 12.05.1911, Jan Vávra (Krištof Rott)

    Dubrovnická trilogie - 14.10.1917, Jan Vávra (Gospar Lukša)
    Dubrovnická trilogie - 14.10.1917, Jan Vávra (Gospar Lukša)

    Jindřich IV. - 02.11.1916, Jan Vávra (Král Jindřich IV.)
    Jindřich IV. - 02.11.1916, Jan Vávra (Král Jindřich IV.)

    Léto - 29.05.1915, Terezie Brzková (Slečna Růžena), Jan Vávra (Farář Hora)
    Léto - 29.05.1915, Terezie Brzková (Slečna Růžena), Jan Vávra (Farář Hora)

    Marie Viktorie - 13.04.1913, Jan Vávra (Brutus Cloteau), Karel Kolár (Kermarec)
    Marie Viktorie - 13.04.1913, Jan Vávra (Brutus Cloteau), Karel Kolár (Kermarec)

    Maryša - 15.04.1908, Jan Vávra (Vávra)<br>(foto: Karel Váňa)
    Maryša - 15.04.1908, Jan Vávra (Vávra)
    (foto: Karel Váňa)

    Maryša - 15.04.1908, Jan Vávra (Vávra)
    Maryša - 15.04.1908, Jan Vávra (Vávra)

    Nápadníci trůnu - 13.06.1920, Jan Vávra (Jarl Skule)
    Nápadníci trůnu - 13.06.1920, Jan Vávra (Jarl Skule)

    Naši furianti - 17.06.1917, Jan Vávra (Jakub Bušek)
    Naši furianti - 17.06.1917, Jan Vávra (Jakub Bušek)

    Paní mincmistrová - 26.10.1917, Jan Vávra (Mikuláš Dačický z Heslova)
    Paní mincmistrová - 26.10.1917, Jan Vávra (Mikuláš Dačický z Heslova)

    Paní mincmistrová - 26.10.1917, Jan Vávra (Mikuláš Dačický z Heslova)
    Paní mincmistrová - 26.10.1917, Jan Vávra (Mikuláš Dačický z Heslova)

    Paní mincmistrová - 26.10.1917, Jan Vávra (Mikuláš Dačický z Heslova)
    Paní mincmistrová - 26.10.1917, Jan Vávra (Mikuláš Dačický z Heslova)

    Paní mincmistrová - 26.10.1917, Jan Vávra (Mikuláš Dačický z Heslova)
    Paní mincmistrová - 26.10.1917, Jan Vávra (Mikuláš Dačický z Heslova)

    Ředitel panství - 31.05.1916, Jan Vávra (Karel Jermář), Karel Váňa (Jermář)
    Ředitel panství - 31.05.1916, Jan Vávra (Karel Jermář), Karel Váňa (Jermář)

    Slepý mládenec - 24.01.1918, Jan Vávra (Božepor Žďárský)
    Slepý mládenec - 24.01.1918, Jan Vávra (Božepor Žďárský)

    Služebník svého pána - 11.05.1918, Jan Vávra (Šlechtic z Dornenkronu)
    Služebník svého pána - 11.05.1918, Jan Vávra (Šlechtic z Dornenkronu)

    Tři sestry - 19.01.1907, Jan Vávra (Baron Tuzenbach), Leopolda Dostalová (Irina)
    Tři sestry - 19.01.1907, Jan Vávra (Baron Tuzenbach), Leopolda Dostalová (Irina)

    V předvečer války - 24.10.1919, Jan Vávra (Velitel de la Croix de Corlaix)
    V předvečer války - 24.10.1919, Jan Vávra (Velitel de la Croix de Corlaix)

    V předvečer války - 24.10.1919, Jan Vávra (Velitel de la Croix de Corlaix)
    V předvečer války - 24.10.1919, Jan Vávra (Velitel de la Croix de Corlaix)

    Valdštejn - 27.11.1909, Jan Vávra (Buttler)
    Valdštejn - 27.11.1909, Jan Vávra (Buttler)

    Život je sen - 04.02.1923, Jan Vávra (Král Basilio)
    Život je sen - 04.02.1923, Jan Vávra (Král Basilio)