loading
 
Zvolte žánr:

tisknout stránku

zpět zpět

vyhledat vyhledat

Martin Černý

Životopis:

Scénografii vystudoval na katedře alternativního a loutkového divadla pražské DAMU (1995–2000). Během studií si vyzkoušel své představy o divadelní praxi – s režisérkou Leinweberovou v libeňské synagoze na Palmovce (Salome) a s Divadlem Kontinuo na zámku Kratochvíle (Kratochvílení 99). Podílel se samozřejmě i na školních představeních v Divadle Disk (Zojčin byt, Goldoniáda, Mária Sabína).
Po absolutoriu školy začal hostovat na různých scénách, nejdříve s režisérem Ivanem Rajmontem, se kterým už spolupracoval během studií (např. Král Lear v Jaroslavli, Goldoniho Poprask na laguně v Divadle Na Fidlovačce, Goethův Faust, Molierův Don Juan a naposledy Steigerwaldovy Dobové tance v hradeckém Klicperově divadle, Shakespearova Marná lásky snaha na Pražském hradě, Molierova Škola žen v Mahenově divadle v Brně, Beaumarchaisova Figarova svatba v Divadle pod Palmovkou aj.).
Vytvořil více než 150 scénických a kostýmních výprav všech žánrů v divadlech v České republice, Slovensku, Rusku a Rakousku. Jeho scénografickou spolupráci (často i včetně kostýmních návrhů) vyhledávají např. režiséři Ján Ďurovčík (Malováno na skle a Donaha! v Divadle F. X. Š. v Liberci, Má vlast ve Státní opeře Praha aj.), Jiří Pokorný (Platonov je darebák v Divadle Na zábradlí), Libor Vaculík (Sen noci svatojánské ve Státní opeře Praha), David Drábek (Sněhurka v Divadle Minor), Alice Nelis (Záplavy v Divadle Na zábradlí), Antonín Procházka (Producenti a Limonádový Joe v Hudebním divadle Karlín), Ondřej Havelka (Bohéma ve Státní opeře Praha) atd.
S činohrou Národního divadla začal spolupracovat už v době svých studií a do současnosti je zde jako scénograf podepsán pod řadou inscenací režiséra Ivana Rajmonta (Můra, Venkov, Staří režiséři, Špinavé ruce v divadle Kolowrat, Oresteia, Nepřítel lidu, Dva vznešení příbuzní ve Stavovském divadle, Coriolanus a Žebrácká opera v Národním divadle), Hany Burešové (Pán z Prasečkova ve Stavovském divadle), Ondřeje Havelky (balet Zlatovláska ve Stavovském divadle, opera Bohéma ve Státní opeře, Hoffmannovy povídky a Příhody lišky Bystroušky v Národním divadle). V baletu spolupracuje především s Liborem Vaculíkem (Faust a Valmont ve Stavovském divadle, Sen noci svatojánské a Fantom opery ve Státní opeře). Ve Státní Opeře vytvořil scénu i k baletům Labutí jezero a Giselle.
Působí jako i na jiných scénách, jako scénograf činoher (divadla Na zábradlí, V Dlouhé, Na Vinohradech, Na Fidlovačce, F.X. Šaldy, Klicperovo, Jihočeské, Mahenovo, MD Brno, Aréna, Akademičeskij teatr v Jaroslavli), oper ( Janáčkovo, J.K. Tyla), baletů (J.K. Tyla, Oper Graz, SND Bratislava, Moravské divadlo Olomouc, Štátne divadlo Košice, Slovenské divadlo tanca), operet ( Janáčkovo, HD Karlín, Štátne divadlo Košice) a muzikálů (HD Karlín, Kalich, Broadway, Hybernia).
V rámci Soutěžní přehlídky současné taneční tvorby ČR 2011 získal čestné uznání za vynikající scénografické řešení baletů Faust, Giselle a Zvoník od Matky Boží. Za scénu k inscenaci Polední úděl v režii Hany Burešové v Divadle v Dlouhé získal Cenu Alfréda Radoka za rok 2011.
Je externím pedagogem Katedry scénografie DAMU a od roku 2014 uměleckým šéfem sekce výroby Národního divadla.

Aktualizace: duben 2017

Inscenátor:

Můra premiéra: sezona 1998/1999 - scéna, kostýmy
Oresteia premiéra: sezona 2001/2002 - scéna, kostýmy, scéna, kostýmy, scéna, kostýmy
Venkov premiéra: sezona 2002/2003 - scéna, kostýmy
Coriolanus premiéra: sezona 2003/2004 - scéna, kostýmy
Škola pomluv premiéra: sezona 2004/2005 - scéna
Zlatovláska premiéra: sezona 2005/2006 - scéna
Tři životy – Benefice Vlasty Chramostové premiéra: sezona 2006/2007 - scéna, kostýmy
Dva vznešení příbuzní premiéra: sezona 2007/2008 - scéna
Staří režiséři – We Got Him! premiéra: sezona 2007/2008 - scéna
Nepřítel lidu premiéra: sezona 2008/2009 - scéna
Faust premiéra: sezona 2009/2010 - scéna
Hoffmannovy povídky premiéra: sezona 2009/2010 - scéna
Žebrácká opera premiéra: sezona 2009/2010 - scéna
Špinavé ruce premiéra: sezona 2010/2011 - scéna
Fantom Opery (SOP) premiéra: sezona 2011/2012 - scéna
Giselle (SOP) premiéra: sezona 2011/2012 - scéna
La Bohéme (SOP) premiéra: sezona 2011/2012 - scéna
Labutí jezero (SOP) premiéra: sezona 2011/2012 - scéna
Má vzdálená vlast premiéra: sezona 2011/2012 - scéna
Pán z Prasečkova premiéra: sezona 2012/2013 - scéna
Příhody lišky Bystroušky premiéra: sezona 2013/2014 - scéna
Valmont premiéra: sezona 2013/2014 - scéna
Jolanta premiéra: sezona 2015/2016 - scéna
Nová krev - Šaráda premiéra: sezona 2015/2016 - scéna
Nová krev - Výprava premiéra: sezona 2015/2016 - scéna
Nová krev - Zábor premiéra: sezona 2015/2016 - scéna
Slavík premiéra: sezona 2015/2016 - scéna
V rytmu swingu buší srdce mé premiéra: sezona 2015/2016 - scéna
Don Hrabal premiéra: sezona 2017/2018 - scéna
Labutí jezero premiéra: sezona 2018/2019 - scéna
Sametová simulace: Kabinet premiéra: sezona 2019/2020 - scéna
Má vlast (Státní opera Praha) premiéra: sezona 2005/2006 - kostýmy
Sen noci svatojanské (Státní opera Praha) premiéra: sezona 2005/2006 - scéna
Labutí jezero (Státní opera Praha) premiéra: sezona 2006/2007 - scéna
Fantom Opery (Státní opera Praha) premiéra: sezona 2007/2008 - scéna
Bohéma (Státní opera Praha) premiéra: sezona 2008/2009 - scéna
Má vlast (Státní opera Praha) premiéra: sezona 2008/2009 - kostýmy
Giselle (Státní opera Praha) premiéra: sezona 2010/2011 - scéna
Fantom Opery (Státní opera Praha) premiéra: sezona 2011/2011 - scéna

Spolupráce na inscenacích:

Nebyl jen Hamlet – Benefice Radovana Lukavského premiéra: sezona 2002/2003 - výtvarná spolupráce
Plebejci zkoušejí povstání premiéra: sezona 2003/2004 - výtvarná spolupráce
Porcelánová váza premiéra: sezona 2003/2004 - scénografická spolupráce
Labutí jezero premiéra: sezona 2008/2009 - umělecký ředitel výroby
Národní čítanka (scénické čtení) premiéra: sezona 2009/2010 - scénografická spolupráce
Čarodějův učeň / Krabat premiéra: sezona 2012/2013 - umělecký ředitel výroby
Vidím nevidím premiéra: sezona 2012/2013 - umělecký ředitel výroby
Les premiéra: sezona 2013/2014 - umělecký ředitel výroby
Příhody lišky Bystroušky premiéra: sezona 2013/2014 - umělecký ředitel výroby
Romeo a Julie premiéra: sezona 2013/2014 - umělecký ředitel výroby
Antiformalistický jarmark premiéra: sezona 2014/2015 - umělecký ředitel výroby
Audience u královny premiéra: sezona 2014/2015 - umělecký ředitel výroby
La Bayadere premiéra: sezona 2014/2015 - umělecký ředitel výroby
Ohad Naharin: decadance premiéra: sezona 2014/2015 - umělecký ředitel výroby
Orango premiéra: sezona 2014/2015 - umělecký ředitel výroby
Othello, benátský mouřenín premiéra: sezona 2014/2015 - umělecký ředitel výroby
Podivuhodné cesty Julese Verna premiéra: sezona 2014/2015 - umělecký ředitel výroby
Rudá Marie premiéra: sezona 2014/2015 - umělecký ředitel výroby
Z mrtvého domu premiéra: sezona 2014/2015 - umělecký ředitel výroby
Zemětřesení v Londýně premiéra: sezona 2014/2015 - umělecký ředitel výroby
Andrea Chénier premiéra: sezona 2015/2016 - umělecký ředitel výroby
Experiment myší ráj premiéra: sezona 2015/2016 - umělecký ředitel výroby
Jako břitva (Němcová) premiéra: sezona 2015/2016 - umělecký ředitel výroby
Juliette (Snář) premiéra: sezona 2015/2016 - umělecký ředitel výroby
Louskáček a Myšák Plyšák premiéra: sezona 2015/2016 - umělecký ředitel výroby
Madama Butterfly premiéra: sezona 2015/2016 - umělecký ředitel výroby
Malý princ premiéra: sezona 2015/2016 - umělecký ředitel výroby
Manon Lescaut premiéra: sezona 2015/2016 - umělecký ředitel výroby
Modrý pták premiéra: sezona 2015/2016 - umělecký ředitel výroby
Norma premiéra: sezona 2015/2016 - umělecký ředitel výroby
Popelka (La cenerentola) premiéra: sezona 2015/2016 - umělecký ředitel výroby
Romeo a Julie premiéra: sezona 2015/2016 - umělecký ředitel výroby
Sen čarovné noci premiéra: sezona 2015/2016 - umělecký ředitel výroby
Spolu/Sami premiéra: sezona 2015/2016 - umělecký ředitel výroby
V rytmu swingu buší srdce mé premiéra: sezona 2015/2016 - umělecký ředitel výroby
Cube premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
Dotkni se vesmíru a pokračuj premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
Chvění premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
Chytračka premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
Krakatit premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
Krvavá svatba premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
Křehkosti, tvé jméno je žena premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
Lohengrin premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
Malá mořská víla premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
Měsíc premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
Mlynářova opička premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
Na moři, zírám nahoru premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
Orfeus v podsvětí premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
Poprask v opeře premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
Pýcha a předsudek premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
Snění premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
Sólo pro nás dva premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
Spalovač mrtvol premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
Tosca premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
Tři sestry premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
Žádný člověk premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
Billy Budd premiéra: sezona 2017/2018 - umělecký ředitel výroby
Cesta premiéra: sezona 2017/2018 - umělecký ředitel výroby
Don Hrabal premiéra: sezona 2017/2018 - umělecký ředitel výroby
Faust premiéra: sezona 2017/2018 - umělecký ředitel výroby
Figarova svatba premiéra: sezona 2017/2018 - umělecký ředitel výroby
Jsme v pohodě premiéra: sezona 2017/2018 - umělecký ředitel výroby
Louskáček – Vánoční příběh premiéra: sezona 2017/2018 - umělecký ředitel výroby
Marná opatrnost (La Fille mal gardée) premiéra: sezona 2017/2018 - umělecký ředitel výroby
Maryša premiéra: sezona 2017/2018 - umělecký ředitel výroby
Maškarní ples premiéra: sezona 2017/2018 - umělecký ředitel výroby
Nabucco premiéra: sezona 2017/2018 - umělecký ředitel výroby
Noční sezóna premiéra: sezona 2017/2018 - umělecký ředitel výroby
Nová Atlantida premiéra: sezona 2017/2018 - umělecký ředitel výroby
Slovanský temperament premiéra: sezona 2017/2018 - umělecký ředitel výroby
Sternenhoch premiéra: sezona 2017/2018 - umělecký ředitel výroby
Timeless premiéra: sezona 2017/2018 - umělecký ředitel výroby
Vítejte v Thébách premiéra: sezona 2017/2018 - umělecký ředitel výroby
Výlety páně Broučkovy premiéra: sezona 2017/2018 - umělecký ředitel výroby
Werther premiéra: sezona 2017/2018 - umělecký ředitel výroby
Zbyhoň! premiéra: sezona 2017/2018 - umělecký ředitel výroby
Dalibor premiéra: sezona 2018/2019 - umělecký ředitel výroby
Fascinace Wagnerem premiéra: sezona 2018/2019 - umělecký ředitel výroby
Fidelio premiéra: sezona 2018/2019 - umělecký ředitel výroby
Jonny vyhrává premiéra: sezona 2018/2019 - umělecký ředitel výroby
Kouzelná země premiéra: sezona 2018/2019 - umělecký ředitel výroby
Kylián – Mosty času premiéra: sezona 2018/2019 - umělecký ředitel výroby
Kytice premiéra: sezona 2018/2019 - umělecký ředitel výroby
Labutí jezero premiéra: sezona 2018/2019 - umělecký ředitel výroby
Láska ke třem pomerančům premiéra: sezona 2018/2019 - umělecký ředitel výroby
Libuše premiéra: sezona 2018/2019 - umělecký ředitel výroby
Misantrop premiéra: sezona 2018/2019 - umělecký ředitel výroby
Mozart... a ti druzí premiéra: sezona 2018/2019 - umělecký ředitel výroby
Návštěva premiéra: sezona 2018/2019 - umělecký ředitel výroby
Netrpělivost srdce premiéra: sezona 2018/2019 - umělecký ředitel výroby
Plukovník Švec premiéra: sezona 2018/2019 - umělecký ředitel výroby
Proměny premiéra: sezona 2018/2019 - umělecký ředitel výroby
Proslov k národu premiéra: sezona 2018/2019 - umělecký ředitel výroby
Tramvestie premiéra: sezona 2018/2019 - umělecký ředitel výroby
Za krásu premiéra: sezona 2018/2019 - umělecký ředitel výroby
Zahrada premiéra: sezona 2018/2019 - umělecký ředitel výroby
Koncové světlo premiéra: sezona 2019/2020 - umělecký ředitel výroby
Kosmos premiéra: sezona 2019/2020 - umělecký ředitel výroby
Král Oidipús premiéra: sezona 2019/2020 - umělecký ředitel výroby
Kylián – Mosty času premiéra: sezona 2019/2020 - umělecký ředitel výroby
Lolita premiéra: sezona 2019/2020 - umělecký ředitel výroby
Oběd u Wittgensteina premiéra: sezona 2019/2020 - umělecký ředitel výroby
Oněgin premiéra: sezona 2019/2020 - umělecký ředitel výroby
Sametové baletní gala premiéra: sezona 2019/2020 - umělecký ředitel výroby
Slavnostní galakoncert ke znovuotevření Státní opery premiéra: sezona 2019/2020 - umělecký ředitel výroby
Turandot premiéra: sezona 2019/2020 - umělecký ředitel výroby
Jelizaweta Bam (Státní opera Praha) premiéra: sezona 2001/2002 - výtvarník
Rytíř a smrt (Státní opera Praha) premiéra: sezona 2001/2002 - výtvarník

Role:

Nová krev – Speed dating: ND Gold vs. ND Gold premiéra: sezona 2019/2020 - Zaměstnanci Národního divadla

Seznam představení

Dostupná dokumentace:

Fotogalerie:

Pán z Prasečkova - 22.11.2012 Martin Černý - scéna<br>(foto: Hana Smejkalová)
Pán z Prasečkova - 22.11.2012 Martin Černý - scéna
(foto: Hana Smejkalová)