KAREL_HYNEK_MACHA.RIP (Ostatní)
Nová scéna, od 13.09.2010 do 26.04.2011 (5x)
Předloha
Popis

Projekt Nové scény k 200. výročí narození KHM. Neopakuje životopisná fakta, ani nevykládá obsahy klíčových děl. Je spíš hádankou, výzvou k objevování fenoménu, esencí Máchy. Vzbuzuje zvědavost, odvahu a chuť hrát si s Máchou, experimentovat s ním, přetvářet si ho, extrahovat z něj nové zážitky. Několik letmých doteků Máchova života a máchovského kultu.

Karel Hynek Mácha, ikona české poezie, která se tyčí v české kultuře posledních dvou století nade všemi jako bludný balvan. Zůstává objektem uctívání, asi jediného spontánního kultu v české společnosti, která se jinak kultům vysmívá. Nová scéna připravila k letošnímu máchovskému jubileu původní projekt, který se ohlíží za dvěma stovkami let s KHM. Básně, šifrované deníkové záznamy, dobová svědectví, ale také exhumace ostatků nebo kabinet máchovských kuriozit. Svět podle Máchy. Scénickou hudbu Marko Ivanoviče živě interpretuje saxofonové kvarteto Bohemia.

„Mácha v interpretaci Jana Hofmana je ulítlý mladík ve stylu emo (je docela možné, že by jím dnes byl). Mladému herci se podařilo vytvořit na malé ploše působivou studii rozháraného jedince, který v jakékoli době stojí mimo společnost a vylučuje se z ní přímo programově." (scena.cz)

Partnerem projektu je Ministerstvo kultury České republiky.
Textové a hudební úpravy
Inscenátoři
Spolupracovali
Projekce : Julius Ševčík