Three Tales (Opera)
Nová scéna, od 03.12.2016 do 10.01.2017 (5x)
Popis
Na Nové scéně uvádí Opera Národního divadla hudebně-scénické projekty vycházející z tvorby 20. a 21. století. Právě takovým bude uvedení videoopery soudobého amerického skladatele Steva Reicha (1936) Tři příběhy (Three Tales) z roku 2002. Reich, který bývá označován za jednoho z otců hudebního minimalismu, ve své videoopeře připomíná milníky vývoje vědy a moderní technologie, která otevřela před lidstvem perspektivy závratných výšek i propastných hloubek.
Originálním audiovizuálním jazykem, spojujícím komorní instrumentaci a pět lidských hlasů s autentickými dokumentárními materiály, Reich „vypráví“ příběhy o katastrofě vzducholodi Hindenburg, o nechvalně proslulých jaderných testech na tichomořském atolu Bikini a konečně o klonování ovce Dolly. Tří příběhy Steva Reicha tvoří v sezoně 2016/17 spolu s Kadeřábkovou operou Žádný člověk a Kašlíkovým Krakatitem trojici dokazující, že opera se nemusí nutně uchylovat jen k bájím a dávným či smyšleným světům.
Za spolupráci děkujeme Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze.

Délka představení je 65 minut, hraje se bez přestávky.

Inscenace skončila bez oficiální derniéry.
Notové materiály a provozovací právo k dílu poskytuje Boosey & Hawkes Music Publishers, Ltd., zastupuje DILIA, z. s. Ve spolupráci s Katedrou bicích nástrojů HAMU.
Inscenátoři
Dirigent : Marko Ivanović
Dramaturgie : Jitka Slavíková
Hudební nastudování : Marko Ivanović
Spolupracovali
Hudební příprava : Zdeněk Klauda, Martin Levický
Inspicient : Ondřej Slavík
Mistr světel : Jan Martinovský
Mistr zvuku : Tomáš Mugrauer
Produkce : Ivan Bierhanzl
Vedoucí hudebního nastudování : Zdeněk Klauda
Vedoucí jevištního provozu : Petr Voříšek
Zvukový design : Petr Kaláb