Donna Diana (Koncertní provedení)
Fórum Karlín, od 01.03.2018 do 01.03.2018
Popis
Koncertním provedením opery Donna Diana si podruhé v sezoně 2017/18 připomeneme první slavnou etapu někdejšího Nového německého divadla v Praze. V jeho čele stál tehdy, plných dvacet dva let, Angelo Neumann, jeden z nejvlivnějších evropských divadelních impresáriů. Do Prahy přivedl řadu pozdějších pěveckých i dirigentských hvězd a současně se neúnavně pídil po operních novinkách. V jeho hledáčku uvízl i vídeňský rodák Emil Nikolaus Joseph von Reznicek (1860–1945), který v letech 1886–1894 působil v Praze jako vojenský kapelník. Neumann tušil velký skladatelský talent a nemýlil se. Po úspěchu operní prvotiny Die Jungfrau von Orleans (premiéra 1887) Neumann Reznicekovi nabídl místo rezidenčního skladatele s pevným platem a objednávkou na jednu operu ročně.
Po operách Satanella (premiéra 1888) a Emerich Fortunat (premiéra 1889) přišla čtvrtá, Donna Diana (premiéra 16. 12. 1894). Reznicekovi zajistila doslova světový úspěch, který už žádná z jeho následujícíh deseti oper nepřekonala. Předlohou se stala komedie El desdén con el desdén (Vzdor za vzdor), jejímž autorem byl španělský kněz a dramatik Agustín Moreto y Cavana (1618–1669). Libreto si napsal Reznicek sám podle německého překladu spisovatele a prvního ředitele vídeňského Burgtheateru Josepha Schreyvogela. Donna Diana zpracovává téma blízké Shakespearově komedii Zkrocení zlé ženy a hojně využívá španělské melodické i rytmické hudební idiomy včetně bolera. Dnes už je Reznicek dávno zapomenutým autorem a jeho tvůrčí odkaz občas připomíná na koncertních pódiích jen jediná skladba, skvostná předehra k Donně Dianě.

Libreto: Emil von Reznicek podle německého překladu Josepha Schreyvogela Donna Diana oder Stolz und Liebe španělské komedie Agustína Moreto y Cabańa El desdén con el desdén. Opera je nastudována v němčině. České a anglické titulky.

Notové materiály a provozovací právo k dílu poskytuje Universal Edition, Vídeň, zastupuje DILIA, divadelní, literární, audiovizuální agentura z. s., Krátkého 1, Praha 9.

Délka koncertu včetně přestávky: cca 2 hodiny
Koncertní provedení. Orchestr a Sbor Sátní opery.
Textové a hudební úpravy
Inscenátoři
Dramaturgie : Jitka Slavíková
Sbormistr : Adolf Melichar
Role
Don Diego, suverénní hrabě Barcelony : Zdeněk Plech
Donna Diana, jeho dcera : Alexandra Lubchansky
Donna Laura, jeho neteř : Hana Jonášová
Donna Fenisa, jeho neteř : Sylva Čmugrová
Don Cesar, princ z Urgelu : Charles Kim
Don Louis, princ z Béarnu : Martin Gyimesi
Don Gaston, hrabě z Foix : Roman Vocel
Perin, dvorní šašek : Miguelangelo Cavalcanti
Floretta, důvěrnice princezny : Andrea Tögel Kalivodová
Spolupracovali
Asistent režie : Petr Jirsa
Castingový a projektový koordinátor : Stanislav Trnovský
Koncertní mistr : Antonín Burda
Produkce : Ivo Graca
Vedoucí hudební přípravy : Šárka Knížetová