Gavrilo Princip (De Warme Winkel) (Pražské křižovatky) (Činohra)
Nová scéna, od 29.09.2018 do 29.09.2018 (1x)
Předloha
Popis
V neděli 28. června 1914 hodlá Gavrilo Princip a jeho pět přátel spáchat atentát na habsburského následníka trůnu Františka Ferdinanda během jeho návštěvy v Sarajevu. Jenže pistole selžou a ruční granáty vybuchnou příliš pozdě, pokud vůbec – atentát se nezdaří. František Ferdinand se rozhodne změnit trasu – instruováni jsou všichni s výjimkou jeho řidiče. Hladový a zklamaný Gavrilo vejde do pekárny. Ve chvíli, kdy z ní vyjde ven, kolem projíždí arcivévoda. Vytáhnout zbraň už Gavrilo nestihne, jenže k jeho naprostému údivu auto zastavuje, aby se otočilo. Tím posledním, na kom spočine zrak Františka Ferdinanda, je hubený mladíček s úzkými rameny a tenoučkým knírkem…
Gavrilo Princip je inscenace o světě, který začíná končit, o banalitě, která zatřese elitami, o subjektivním pohledu na dějepis, o mocné ruce osudu a o těch, co do svých rukou berou spravedlnost. Šílená, orgastická divadelní rekonstrukce, která se nápadně podobá bitevnímu poli, přináší divákům intenzivní zážitek u nás ne stále obvyklého live-cinema.

Přibližná délka představení: 120 minut bez přestávky

V nizozemštině s anglickými a českými titulky (překlad Ladislav Nagy)
Po představení proběhne ve foyer Nové scény debata s tvůrci.

De Warme Winkel je nizozemská herecká skupina, v jejímž čele stojí Mara van Vlijmen, Vincent Rietveld a Ward Weemhoff. Od svého vzniku v roce 2002 vytvořila třicet inscenací, na nichž se podílela řada hostujících herců, režisérů, hudebníků a dalších umělců. Skupinu charakterizuje smysl pro energii, inovace v performativním umění a důraz na vizuální stránku, který její členové kombinují se svou vášní pro historii a literaturu. Vždy využívají co nejširší významový kontext a nejrůznější divadelní zdroje – z nich pak vytvářejí pečlivě organizovanou strukturu na půdorysu chaosu, aby tak vzdali hold paradoxu, zaměřili se na rozpory či oslavili zvolené téma. De Warme Winkel využívají různé divadelní styly a vlivy: od Stanislavského po Artauda, od baletu po frašku. Stylovým rozptylem vždy usilují o dosažení napětí mezi divadelním znakem a naší žitou realitou.

Inscenace vznikla v koprodukci s Holland Festival a Kaaitheater Brussel, za podpory SNS Reaal Fonds, Ammodo, Prins Bernhard Cultuur Fonds, FPK, Gemeente Utrecht.
Hostování nizozemského souboru De Warme Winkel v rámci festivalu Pražské křižovatky.
Inscenátoři
Spolupracovali
Kamera : Emo Weemhoff
Produkce : Sabine Oldenburg
Světelný design : Prem Scholte Albers