Cuckoo (Pražské křižovatky) (Činohra)
Nová scéna, od 29.09.2018 do 30.09.2018 (2x)
Předloha
Popis
Když jednou Jahovi Koo jeho elektrický hrnec na rýži oznámil, že jídlo je hotovo, pocítil Jaha hlubokou osamělost. „Golibmuwon“ je nepřeložitelný korejský výraz, který znamená zoufalé osamění, typické pro životy mnoha mladých lidí v dnešní Jižní Koreji. Před dvaceti lety v zemi udeřila velká ekonomická krize, srovnatelná s tou, jež zasáhla Spojené státy a jižní Evropu v roce 2008. Tahle korejská krize zásadně ovlivnila život generace, k níž Jaha Koo patří. Byl svědkem řady tamějších problémů: nezaměstnanost mladých a socioekonomická nerovnost, zvyšující se počet sebevražd, izolace, společenské vyloučení, posedlost vizáží…
V tragikomickém rozhovoru se divák spolu s Jahou a jeho chytrými hrnci vydá na cestu dvacetiletím korejské historie, na níž se osobní zážitky pojí s politickými událostmi a obrazy štěstí, ekonomické krize a smrti.

Přibližná délka představení: 60 minut, bez přestávky.

V korejštině s anglickými a českými titulky, překlad titulků Ladislav Nagy
Po představení 30. 9. proběhne v hledišti debata s tvůrci.

Jaha Koo (1984) je jihokorejský performer a hudební skladatel. Jeho tvorba osciluje mezi multimédii a performance, v nichž využívá svou vlastní hudbu, video, texty a instalace. Zabývá se politickými, historickými a osobními tématy. Od roku 2014 pracuje na trilogii Hamartia o tom, že minulosti nelze uniknout a že drasticky ovlivňuje naše současné životy. První část trilogie Lolling and Rolling byla poprvé uvedena v Curychu v roce 2015, Cuckoo, druhá část, měla premiéru v rakouském Grazu roku 2017. Závěrečný díl s pracovním názvem Dějiny korejského západního divadla bude uveden na jaře 2019. Jaha Koo vystudoval divadlo na Korejské národní umělecké akademii a studoval i na DasArts v Amsterdamu. Jeho pseudonym na hudební scéně je GuJAHA.

Inscenace vznikla v koprodukci s Bâtard Festivalem, za podpory CAMPO, STUK, BUDA, DAS, SFAC.
Představení se odehrála v Provozní budově B Národního divadla. V obsazení inscenace jsou uvedeny také 3 elektrické hrnce C1, C2 a C3.
Textové a hudební úpravy
Hudba : Jaha Koo
Inscenátoři
Režie : Jaha Koo
Role
Hraje : Jaha Koo
Spolupracovali
Dramaturgická spolupráce : Dries Douibi
Fotograf : Eunkyung Jeong
Koncept : Jaha Koo
Text : Jaha Koo
Video : Jaha Koo