Poselství – Poslední láska dr. Kafky (The Fodderbasis) (Opera)
Nová scéna, od 25.06.2019 do 25.06.2019 (1x)
Předloha
Popis
"Na podzim roku 2007 jsem ležel s horečkou v hotelovém pokoji v Kalkutě a opět jsem četl Kafkovy krátké texty. Možná díky horečce, možná díky odlehlosti, se mi můj vlastní život zdál vzdálený tak, jak kdybych na něj hleděl z jiné planety. Toto byla ta chvíle, která spustila proces, jenž trval téměř dalších deset let. Nebyla pouze inscenována kinematografická opera, ale také vytvořeny rozhlasová kompozice, instalace a krátký film a vydáno LP." Tibor Szemzö

Filmy užité v inscenaci navštěvují klíčová místa v životě Franze Kafky a jeho poslední lásky i posledního přítele. Będzin a Dombóvár, Müritz, letovisko Baltského moře a Vysoké Tatry; Berlín, scéna společného života Dory a Franze; Kierling, sanatorium, kde byli Dora a Robert spolu při Kafkově smrtelném loži. A nakonec Brooklyn, který se sice neobjevuje v Kafkově románu, ale v něm žil později Klopstock. Kafkovo zenové podobenství Císařské poselství, recitované v tuctu jazyků, je v inscenaci obklopeno hudbou. Tyto scény jsou narušovány osobními vzpomínkami Dory Diamant a Roberta Klopstocka o klíčových momentech života, které s Kafkou sdíleli, sepsanými po více než pětadvaceti let.
Hostování souboru The Fodderbasis (Budapešť) v rámci Festivalu Opera Nova 2019. Představení podpořil Maďarský institut v Praze.
Textové a hudební úpravy
Autor libreta : András Forgách
Inscenátoři
Dirigent : Tibor Szemzö
Režie : Tibor Szemzö
Role
Hra na mořské mušle, basovou trubku a trombón : László Göz
Hra na elektrický kontrabas : Mihály Huszár
Hra na bicí nástroje a violu : Ágoston Szabó Sipos
Hra na basovou flétnu : Tibor Szemzö
Dora Diamant : Vida Neuwirthová
Dopisy panenky : Filip Kaňkovský
Robert Klopstock : Hynek Chmelař
Spolupracovali
Zvukový design : Zoltán Regenye