Nová krev – Tři smrti Martina Šmída (Ostatní)
Nová scéna, od 14.10.2019 do 17.11.2019 (2x)
Předloha
Popis
Fáma o smrti Martina Šmída sehrála zásadní úlohu v začátcích sametové revoluce. Zpráva se postupně rozšířila do tiskových agentur a její zveřejnění přispělo k pádu komunistického režimu v Československu.
Divadelní hra Tři smrti Martina Šmída vypráví na základě dokumentárních pramenů fiktivní milostný příběh z listopadu 1989. Ústřední postavou je poručík StB Ludvík, který se snaží infiltrovat do studentského hnutí. Tam potkává Janu a ve falešné roli studenta Milana se pokouší získat nejen její důvěru, ale snad i její srdce. Nebo ne? … Děj se ve spirálách stáčí k okamžiku „smrti“ Martina Šmída a tuto událost z několika úhlů rekonstruuje. Příběh ovšem nezůstává ukotven pouze v historii, ale výrazně se obrací do současnosti. Kým je vlastně Ludvík dnes? Jak vypadá jeho pohled na porevoluční společnost? A jak tehdejší události vnímá samotná Jana?

Scénické čtení bylo uvedeno:
- poprvé v rámci vernisáže výstavy „Boj o klíčky – Národní divadlo a revoluce“, která zahájila oslavy třicátého výročí událostí Sametové revoluce;
- podruhé v den výročí Sametové revoluce; po skončení čtení se v Café NONA na Nové scéně uskutečnila vernisáž výstavy Slavíme!!!.
Scénické čtení ve foyer Nové scény
Inscenátoři
Spolupracovali
Asistent režie : Eliška Borová
Výtvarná spolupráce : Dominika Lippertová, Dorota Březinová