Nová krev – Ticho! Filosofové po Wittgensteinovi (Ostatní)
Nová scéna, od 29.01.2020 do 29.01.2020 (1x)
Předloha
Popis
Může se filozofie objevit na jevišti? Znáte Wittgensteina? A jak se budou hercům interpretovat texty, které vznikly na základě jejich výkonů? Představujeme vám další z jedinečných a neopakovatelných večerů z cyklu Nové krve.
Během tohoto večera se budete moci seznámit se scénicky zpracovaným výběrem reflexí, jejichž autory jsou studenti/-tky nebo badatelé/-lky v oboru filozofie. Číst budou herci ze souboru Činohry Národního divadla a společně se pokusí rozžít filozofické úvahy, které vzniknou na základě inscenace Oběd u Wittgensteina, kterou uvádíme ve Stavovském divadle.
Protože autoři svými eseji rozvíjejí, komentují, doprovázejí, nebo polemizují s představením T. Bernharda Oběd u Wittgensteina bude tuto Novou krev charakterizovat hledání možných, odhadnutelných či nečekaných propojení mezi filozofií a jevištěm, a to v kontextu naléhavých společenských i mezilidských témat, jak už to u her T. Bernharda většinou bývá. Jak různorodě lze přemýšlet nad divadelním představením? Lze mluvit o tom, co nás nutí mlčet a co se chce jenom ukazovat? Kolik tisíců myšlenek, zamyšlení, pohybů a pnutí nabízí jedno divadelní představení? A jak se nás tyto myšlenky týkají – osobně, společensky, obecně? Je divadelní projev filozofický? Je filozofie dramatická? A může být filozofie performativní?
Inscenátoři
Režie : Nina Jacques
Spolupracovali
Asistent režie : Leona Primová
Koncept : Alice Koubová
Výtvarná spolupráce : Natálie Rajnišová