Premiéry dle žánrů

SEZONA 1895/1896

Opera
Josef Richard Rozkošný - Svatojanské proudy (Národní divadlo od 28.08.1895 do 29.12.1895)
Charles Gounod - Faust a Markéta (Národní divadlo od 02.09.1895 do 24.05.1916)
Antonín Dvořák - Šelma sedlák (Národní divadlo od 09.09.1895 do 26.05.1896)
Vojtěch Hřímalý - Zakletý princ (Národní divadlo od 13.10.1895 do 24.06.1896)
Ruperto Chapí - Čarodějka (Národní divadlo od 13.11.1895 do 22.12.1895)
Engelbert Humperdinck - Perníková chaloupka (Národní divadlo od 03.12.1895 do 25.04.1900)
Giuseppe Verdi - Maškarní ples (Národní divadlo od 14.12.1895 do 11.03.1896)
Jules Massenet - Podobizna Manony (Národní divadlo od 28.12.1895 do 16.01.1896)
Wolfgang Amadeus Mozart - Kouzelná flétna (Národní divadlo od 02.01.1896 do 21.04.1897)
Zdeněk Fibich - Hedy (Národní divadlo od 12.02.1896 do 09.02.1897)
Giuseppe Verdi - Aida (Národní divadlo od 24.02.1896 do 10.06.1900)
Vilém Blodek - V studni (Národní divadlo od 08.03.1896 do 03.11.1923)
Wolfgang Amadeus Mozart - Don Juan (Národní divadlo od 17.03.1896 do 14.04.1899)
Karel Weis - Blíženci (Národní divadlo od 28.03.1896 do 29.05.1896)
Ambroise Thomas - Mignon (Národní divadlo od 14.04.1896 do 27.06.1898)
Jacques Fromental Elie Halévy - Židovka (Národní divadlo od 20.04.1896 do 31.08.1898)
Giacomo Meyerbeer - Afričanka (Národní divadlo od 13.05.1896 do 13.05.1896)
Jacques Offenbach - Hoffmannovy povídky (Národní divadlo od 27.05.1896 do 25.06.1896)
Alberto Franchetti - Krištof Kolumbus (Národní divadlo od 10.06.1896 do 07.07.1896)
Činohra
Karl August Görner - Jen mimochodem (Národní divadlo od 18.08.1895 do 20.12.1895)
Ferdinand Břetislav Mikovec - Záhuba rodu Přemyslovcův (Národní divadlo od 05.09.1895 do 30.11.1895)
Matěj Anastazia Šimáček - Jiný vzduch (Národní divadlo od 13.09.1895 do 19.03.1913)
Felix Philippi - Dobrodinci lidstva (Národní divadlo od 21.09.1895 do 01.12.1895)
Václav Vlček - Milada (Národní divadlo od 30.09.1895 do 09.09.1896)
Octave Feuillet - Pařížský román (Národní divadlo od 08.10.1895 do 05.11.1895)
Bohumil Adámek - Salomena (Národní divadlo od 19.10.1895 do 14.11.1895)
Vladimir Ivanovič Němirovič-Dančenko - Šťastný člověk (Národní divadlo od 07.11.1895 do 24.11.1895)
Gerhart Hauptmann - Osamělé duše (Národní divadlo od 26.11.1895 do 07.12.1895)
Emanuel Bozděch - Z doby kotillonův (Národní divadlo od 27.11.1895 do 17.04.1901)
Josef Štolba - Zloděj (Národní divadlo od 20.12.1895 do 23.12.1895)
William Schwenck Gilbert - Pokračování (Národní divadlo od 20.12.1895 do 01.02.1896)
Victorien Sardou - Gismonda (Národní divadlo od 22.12.1895 do 21.03.1896)
Aleksander Fredro - Panenské sliby (Národní divadlo od 05.01.1896 do 30.07.1899)
Alexandre Bisson, Fabrice Carré - Pan ředitel (Národní divadlo od 17.01.1896 do 10.01.1901)
Paolo Ferrari - Dvě dámy (Národní divadlo od 04.02.1896 do 14.02.1896)
Georges Feydeau - Fernandova svatební smlouva (Národní divadlo od 16.02.1896 do 15.03.1896)
Alexandr Ivanovič Palm - Náš přítel Něklužev (Národní divadlo od 07.03.1896 do 16.03.1896)
Jaroslav Kvapil - Bludička (Národní divadlo od 18.03.1896 do 25.11.1896)
Julius Zeyer - Neklan (Národní divadlo od 30.03.1896 do 17.06.1896)
František Ferdinand Šamberk - Josef Kajetán Tyl (Národní divadlo od 01.04.1896 do 22.04.1896)
Georges Ohnet - Majitel hutí (Národní divadlo od 12.04.1896 do 13.01.1901)
František Ruth - Ideál (Národní divadlo od 16.04.1896 do 04.11.1896)
Josef Štolba - Mezi umělci (Národní divadlo od 24.04.1896 do 28.03.1899)
Václav Kliment Klicpera - Ptáčník (Národní divadlo od 27.04.1896 do 29.07.1898)
Ladislav Novák - Hanna (Národní divadlo od 27.04.1896 do 11.05.1896)
Jaroslav Hilbert - Vina (Národní divadlo od 12.05.1896 do 07.08.1898)
František Věnceslav Jeřábek - Veselohra (Národní divadlo od 13.05.1896 do 07.04.1897)
František Adolf Šubert - Jan Výrava (Národní divadlo od 24.05.1896 do 27.11.1902)
Ernest Legouvé, Eugene Scribe - Povídky královny navarrské (Národní divadlo od 12.06.1896 do 21.06.1896)
Viktor Alexandrovič Krylov - Šotek (Národní divadlo od 20.06.1896 do 03.07.1896)
Michal Balucki - Hostinný dům (Národní divadlo od 06.07.1896 do 19.07.1896)
Adolphe Belot, Edmond Villetard - Poslední vůle Caesara Girodota (Národní divadlo od 18.07.1896 do 12.12.1896)
Balet
Léo Delibes - Sylvia, víla Dianina (Národní divadlo od 20.11.1895 do 27.02.1896)
Constantino Dall´Argine - Brahma (Národní divadlo od 27.06.1896 do 06.06.1897)
Živý obraz
Edmund Chvalovský - Živý obraz /na počest sjezdu českého učitelstva/ (Národní divadlo od 08.08.1895 do 08.08.1895)
Josef Šmaha - Živý obraz /na počest sjezdu českoslovanského hasičstva/ (Národní divadlo od 10.08.1895 do 10.08.1895)
Edmund Chvalovský - Živý obraz /na počest Moravanů/ (Národní divadlo od 16.08.1895 do 16.08.1895)
Josef Šmaha - Živý obraz /na počest haličských Rusů/ (Národní divadlo od 23.08.1895 do 23.08.1895)
Josef Šmaha - Živý obraz /na počest Slezanů/ (Národní divadlo od 26.08.1895 do 26.08.1895)
Edmund Chvalovský - Živý obraz /na počest Slovinců/ (Národní divadlo od 12.09.1895 do 12.09.1895)
František Adolf Šubert - Živý obraz /ke 300. repríze Prodané nevěsty/ (Národní divadlo od 25.09.1895 do 28.09.1895)
František Adolf Šubert - Pocta Bedřichu Smetanovi (Národní divadlo od 25.09.1895 do 28.09.1895)
Edmund Chvalovský - Živý obraz /na počest památky Jana Nerudy/ (Národní divadlo od 27.09.1895 do 27.09.1895)
Mikoláš Aleš - Živý obraz /na počest otevření Národopisného muzea českoslovanského/ (Národní divadlo od 14.05.1896 do 14.05.1896)
Ostatní
Karel Václav Rais - Proslov - na počest sjezdu českého učitelstva (Národní divadlo od 08.08.1895 do 08.08.1895)
Karel Kádner - Proslov - na počest sjezdu českoslovanského hasičstva (Národní divadlo od 10.08.1895 do 10.08.1895)
Karel Kádner - Proslov - na počest Moravanů (Národní divadlo od 16.08.1895 do 16.08.1895)
Karel Kádner - Proslov - na počest haličských Rusů (Národní divadlo od 23.08.1895 do 23.08.1895)
Karel Kádner - Proslov - na počest Slezanů (Národní divadlo od 26.08.1895 do 26.08.1895)
Karel Kádner - Proslov - na počest Slovinců (Národní divadlo od 12.09.1895 do 12.09.1895)
Eliška Krásnohorská - Proslov - ke 300. repríze Prodané nevěsty (Národní divadlo od 25.09.1895 do 25.09.1895)
Pavla Maternová - Proslov - na počest památky Jana Nerudy (Národní divadlo od 27.09.1895 do 27.09.1895)
Josef Bohuslav Foerster - Dramatická ouvertura (Národní divadlo od 30.09.1895 do 30.03.1896)
Antonín Dvořák, Antonio Bazzini, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Franz Liszt, Fryderyk Chopin, Max Bruch, Niccolo Paganini, Richard Wagner - Koncert Františka Ondříčka (Národní divadlo od 11.10.1895 do 11.10.1895)
Antonín Dvořák, Bedřich Smetana, Carl Maria von Weber, František Ondříček, Franz Schubert, Giuseppe Tartini, Hubert Ries, Johannes Brahms, Karel Kovařovic, Wolfgang Amadeus Mozart - Druhý a poslední koncert Františka Ondříčka (Národní divadlo od 15.10.1895 do 15.10.1895)
Victor Roger - Reservistka (Národní divadlo od 23.01.1896 do 29.03.1896)
Anton Grigorjevič Rubinštejn, Michail Michajlovič Ippolitov-Ivanov, Nikolaj Andrejevič Rimskij-Korsakov - Koncert Vasilije Iljiče Safonova (Národní divadlo od 01.02.1896 do 01.02.1896)
Anton Grigorjevič Rubinštejn, Nikolaj Andrejevič Rimskij-Korsakov, Petr Iljič Čajkovskij - Druhý a poslední koncert Vasilije Iljiče Safonova (Národní divadlo od 03.02.1896 do 03.02.1896)
Jaroslav Vrchlický - Vstupní scéna se živým obrazem (Národní divadlo od 01.04.1896 do 01.04.1896)
Jacques Offenbach - Paní a pan Denis (Národní divadlo od 23.04.1896 do 29.06.1896)
Jan Jakubec - Proslov - na počest otevření Národopisného muzea českoslovanského (Národní divadlo od 14.05.1896 do 14.05.1896)