Jakub Hrůša
Životopis
Narodil se roku 1981 v Brně. Dirigování vystudoval na Akademii múzických umění v Praze pod vedením Jiřího Bělohlávka. V sezoně 2002/2003 byl asistentem šéfdirigenta České filharmonie Vladimira Ashkenazyho a v sezoně následující debutoval v Národním divadle, kde dirigoval několik představení Janáčkových Příhod lišky Bystroušky a Mihaloviciho Krappovy poslední pásky. Post asistenta šéfdirigenta pak v sezoně 2005/2006 zastával také v Orchestre Philharmonique de Radio France.

Následně absolvoval několik úspěšných debutů s významnými evropskými orchestry, jakými jsou Deutsches Symphonie-Orchestr Berlin, Südwestrundfunk Orchester Stuttgart, BBC Symphony Orchestra, londýnská Academy of St. Martin-in-the-Fields, City of Birmingham Symphony Orchestra, Royal Scottish National Orchestra, Orchestre Philharmonique de Radio France, orchestr bruselské opery La Monnaie, Nová japonská filharmonie, Tokijská filharmonie a další.

Jako operní dirigent se představil mj. na festivalu v Glyndebourne s London Philharmonic Orchestra s inscenací Bizetovy Carmen a dále v Opera Hong Kong s inscenací Massenetova Werthera. Jeho umělecká sezona 2008/2009 zahrnuje debut s Leipzig Gewandhaus Orchester, provedení Orffovy kantáty Carmina Burana s BBC Symphony, pohostinská vystoupení s Orchestra Sinfonica di Milano G. Verdi a Orchestre Philharmonique de Strasbourg, americký debut se symfonickými orchestry měst Milwaukee a Indianapolis, turné s glyndebournskou inscenací Carmen, nastudování nové inscenace Dvořákovy Rusalky v pražském Národním divadle a řadu koncertů, turné a též nahrávek s Pražskou komorní filharmonií.

Aktualizace: 2009
Inscenátor
Příhody lišky Bystroušky premiéra SEZONA 2002/2003 - Dirigent
Poslední páska premiéra SEZONA 2003/2004 - Dirigent
Galakoncert Opera 2009 - Simona Houda-Šaturová premiéra SEZONA 2008/2009 - Dirigent
Rusalka premiéra SEZONA 2008/2009 - Dirigent, Hudební nastudování
Iva Bittová premiéra SEZONA 2009/2010 - Dirigent