Jiří Šlitr
Datum narození
15.02.1924
Datum úmrtí
26.12.1969
Životopis
Narozen v Zálesní Lhotě u Jilemnice, zemřel v Praze. Jiří Šlitr se do paměti diváků vryl především jako neoddělitelný partner Jiřího Suchého v divadle Semafor. Byl to ale také geniální klavírista a hudební skladatel, zpěvák, výtvarník a vystudovaný právník. Tuto činnost však jako jedinou z vyjmenovaných nikdy neprovozoval. Se skupinou studentů založil roku 1948 ve svém tehdejším působišti Rychnově nad Kněžnou dixielandovou kapelu, která vystupovala pod názvem Czechoslovak Dixieland Jazz Band, a se kterou se představil i v Praze v rámci jazzových dnů v Divadle E. F. Buriana. Během vojny pak začal skládat hudbu na texty Pavla Kopty a vznikly tak jeho první autorské výstupy. Začátkem padesátých let pracoval jako výtvarník v Ústředním domě armády, doprovázel cyklus projekcí starých němých filmů na klavír a později začal jako klavírista a skladatel spolupracovat s Miroslavem Horníčkem na jeho estrádních pásmech (např. Humor není pro legraci, Člověk mezi lidmi).
Právě Miroslav Horníček seznámil Jiřího Šlitra s Jiřím Suchým a s jejich divadlem Semafor později pravidelně spolupracoval. V roce 1959 zakládá s básníkem Jiřím Suchým a hudebníkem Ferdinandem Havlíkem divadlo Semafor.
Vedle své autorské a herecké činnosti v divadle Semafor zůstal Jiří Šlitr věrný i svým dalším „povoláním“ výtvarníka, klavíristy a skladatele. Několikrát vystavoval svá výtvarná díla doma i v zahraničí (mj. v New Yorku) a ilustroval knížky. Velkým úspěchem byla jeho spolupráce s Laternou magikou, se kterou jako klavírista absolvoval mnoho zahraničních zájezdů např. do Vídně, Londýna, Polska a především pak do Bruselu na světovou výstavu EXPO 58. Pohřben na Vinohradském hřbitově (U, 20), Praha 10.
Je autorem titulů
Textové a hudební úpravy