Michel Swierczewski
Životopis
Narodil se roku 1955 v Paříži. Jako dirigent debutoval v roce 1976 pod vedením Jean-Clauda Hartemanna v Paříži a Sira Charlese Mackerrase ve Vídni. V roce 1983 se stal asistentem dirigenta Pierra Bouleze v Ensemble Intercontemporain a v letech 1985-86 Claudia Abbada v milánské La Scale a George Pretreho v pařížské Opera National.
V letech 1991-96 spolupracoval s operním festivalem v Théâtre Impérial de Compiegne, kde nastudoval řadu méně hraných francouzských oper, jakými jsou Auberova díla Gustave III a Černé domino, Milhaudův Christophe Colomb, Monsignyho Le déserteur, Chabrierova opera Une éducation manquée, Thomasův Sen noci svatojánské nebo Cherubiniho Médée.
Pod jeho taktovkou hrála francouzská tělesa Orchestre de Paris, Orchestre Philharmonique de Radio France, Opéra de Lyon, orchestry měst Lyon, Lille, Bordeaux, Strasbourg a Pays de Loire; dále London Royal Philharmonic Orchestra, filharmonie měst Oslo a Stockholm, Bamberger Symphoniker, Deutsches Symphonie Orchester Berlin, Münchner Rundfunkorchester, Tonkünstler Orchester Wien, Orchestre de la Suisse Romande, Sinfonia Varsovia, Queensland Orchestra a symfonický orchestr MDR Leipzig. Pravidelně spolupracuje také s Pražskou komorní filharmonií, se kterou mj. nahrál CD Le belle immagini s Magdalenou Koženou.
Swierczewského nahrávky s Orquestra Gulbenkian Lisboa pro vydavatelství Ades a Nimbus Records získaly řadu významných cen (Grand Prix de l’Académie du Disque Français, Grand Prix de l’Académie Charles Cros, Laser d’Or RTL, Sunday Times Record of the Year, Prix Massenet de l’Académie du Disque Lyrique).
Aktualizace: únor 2009
Textové a hudební úpravy
Hoffmannovy povídky premiéra SEZONA 2009/2010 - Úprava
Inscenátor
Koncert Natalie Dessay premiéra SEZONA 2005/2006 - Dirigent
Magdalena Kožená v Národním divadle premiéra SEZONA 2005/2006 - Dirigent
Irina Lungu & Pražská komorní filharmonie premiéra SEZONA 2008/2009 - Dirigent
Hoffmannovy povídky premiéra SEZONA 2009/2010 - Dirigent, Hudební nastudování