Elzbieta Szmytka
Životopis
Host opery Národního divadla.
Polská sopranistka Elzbieta Szmytka vystudovala zpěv u Heleny Lazarské a debutovala v roli Zuzanky (Mozart: Figarova svatba) v krakovské opeře. Za svoji dosavadní uměleckou kariéru vystoupila na scénách mnoha významných operních domů, jakými jsou: Grand Théâtre de Genève, Théâtre Champs Elysées, Wiener Staatsoper, Théâtre de la Monnaie v Bruselu a Teatro Colon v Buenos Aires, stejně tak na festivalech v Salcburku, Aix-en-Provence a Glyndebourne.
Na svém repertoáru má mozartovské postavy, ke kterým patří Cinna (Lucio Silla), Pamina (Kouzelná flétna), Zuzanka (Figarova svatba), Donna Anna (Don Giovanni), Konstance (Únos ze serailu), Ilia a Elektra (Idomeneo) a Vitelie (La clemenza di Tito). Dále vystupuje jako Verdiho Gilda (Rigoletto) a Violetta (La traviata), Sofie (R. Strauss: Růžový kavalír), Rosalinda (J. Strauss: Netopýr), Mélisanda (Debussy: Pelléas a Mélisanda), Antonie (Offenbach: Hoffmannovy povídky), Mimi (Puccini: Bohéma), Roxana (Szymanowski: Král Roger), Poppea (Monteverdi: Korunovace Poppey) ad.
Spolupracovala s dirigenty, jakými jsou Claudio Abbado, Pierre Boulez, Sylvain Cambreling, John Eliot Gardiner, Nikolaus Harnoncourt, Sir Neville Marriner, Antonio Pappano, Sir Simon Rattle a Sir Georg Solti. K jejím nahrávkám patří Mozartovy arie pro label Philips, Così fan tutte (dir. Sir Neville Marriner), Zahradnice z lásky (Serpetta), Únos ze Serailu (Blonda) a Don Giovanni Giuseppe Gazzanigy (dir. Bruno Weill), Cimarosovo Tajné manželství a Lehárova Veselá vdova (dir. Franz Welser-Möst), Szymanovského Král Roger a Stabat Mater (dir. Sir Simon Rattle) a kompletní nahrávka Chopinových písní.
Aktualizace: 2006
Role
La clemenza di Tito – Titus premiéra SEZONA 2006/2007 - Vitellia
Fotogalerie
La clemenza di Tito - 14.10.2006, E. Szmytka (Vitellia), K. Aldrich (Sesto), S. Castle (Annio)
Foto: Hana Smejkalová
La clemenza di Tito - 14.10.2006, Elzbieta Szmytka (Vitellia), Kate Aldrich (Sesto)
Foto: Hana Smejkalová
La clemenza di Tito - 14.10.2006, Elzbieta Szmytka (Vitellia), Kate Aldrich (Sesto)
Foto: Hana Smejkalová
La clemenza di Tito - 14.10.2006, Kate Aldrich (Sesto), Elzbieta Szmytka (Vitellia)
Foto: Hana Smejkalová
La clemenza di Tito - 14.10.2006, W. M. Friedrich (Publio), S. Castle (Annio), E. Szmytka (Vitellia)
Foto: Hana Smejkalová