Gustavo Porta
Životopis
Host opery Národního divadla.
Tenor Gustavo Porta pochází z Argentiny, kde v Cordobě vystudoval zpěv na konzervatoři a posléze v Buenos Aires na Instituto Superior de Arte při Teatro Colon. Dále se zúčastnil několika mistrovských kurzů pod vedením Regine Crespin a Guillerma Opitze. Jeho debut na profesionální scéně se odehrál v roce 1996, kdy jako Monostatos v Mozartově Kouzelné flétně vystoupil v Teatro Colon a následně nastudoval Nemorina v Donizettiho Elixíru lásky.
V roce 1999 přesídlil do Itálie, kde se poprvé představil jako Don José (Bizet: Carmen) v Padově. K dalším jeho úspěchům patří mj. Pinkerton (Puccini: Madame Butterfly), kterého zpíval na několika scénách ve Francii, sólový part v Pucciniho Missa di Gloria v Gorizii a Veroně a v Darmstadtu debutoval jako Arrigo ve Verdiho Sicilských nešporách.
Rok 2002 mu přinesl řadu zajímavých vystoupení a nových rolí: Mario Cavaradossi (Puccini: Tosca) v Teatro Bellini v Catanii, des Grieux (Puccini: Manon Lescaut) v Göteborgs Operan ve Švédsku, Pollione (Bellini: Norma) v Royal Opera ve Stockholmu; následující rok se představil např. jako Don José s Israel Philharmonic Orchestra Tel Aviv pod vedením Rafaela Frühbecka de Burgos a s toutéž rolí ve varšavské Opera Narodowa, jako Macduff (Verdi: Macbeth) vystoupil na Verdiho festivalu pořádaném Fondazione Arturo Toscanini v Bussetu, jako Cavaradossi v Göteborgu, Radames (Verdi: Aida) v Římě a Florencii, v titulní roli Gounodova Fausta v Pretorii, jako Turiddu (Mascagni: Sedlák kavalír) na Macerata Opera Festival nebo v titulní postavě Verdiho opery Aroldo v Piacenze v inscenaci režiséra Piera Luigi Pizziho.
V roce 2004 zpíval v Normě v Staatstheater v Darmstadtu, v koncertním provedení Pucciniho opery Villi v Barceloně, v Carmen v Teatro Lirico di Cagliari, v Madame Butterfly v Teatro Bellini v Catanii ad.
V roce 2006 mj. debutoval v Tokyu jako Pinkerton, jako Enzo Grimaldi v Ponchielliho La Giocondě vystoupil v Catanii, v Manon Lescaut zpíval v Deutsche Oper v Berlíně, kde v roce 2007 nastudoval roli Agamemnona v opeře Cassandra Vittoria Gnecchiho; dále pro Prahu připravil roli Dicka Johnsona v Pucciniho Děvčeti ze Západu, pro Catanii titulní roli Giordanova Andrei Cheniera ad. V roce 2008 má v plánu představení v Berlíně (Cassandra, Aida), Grazu (Maškarní ples), Frankfurtu (Tosca) a v Praze (Děvče ze Západu).
Aktualizace: duben 2007
Role
Carmen premiéra SEZONA 1998/1999 - Don José
La fanciulla del West – Děvče ze Západu premiéra SEZONA 2006/2007 - Dick Johnson – Ramerrez
Fotogalerie
La fanciulla del West - 05.04.2007 (Gustavo Porta)
Foto: Hana Smejkalová
La fanciulla del West - 05.04.2007, Gustavo Porta (Dick Johnson – Ramerrez), Eva Urbanová (Minnie)
Foto: Hana Smejkalová