Martin Františák
Datum narození
05.03.1974
Životopis
Narozen ve Valašském Meziříčí. Od dob středoškolských studií na tamním Gymnáziu Františka Palackého je členem indie-punkrockových kapel Hilda Sutherskillová a Nic složitýho. Na Divadelní fakultě brněnské JAMU studoval dramatickou výchovu a následně činoherní režii, především tam však potkal řadu osobností klíčových pro jeho další tvorbu: Alexeje Pernicu, Arnošta Goldflama, Zoju Mikotovou, Pavla Švandu a další.

Jako dramatik debutoval hrou Doma napsanou pro Divadelní soubor Jana Honsy v Karolince. Hru pak uvedlo pražské Národní divadlo, tentýž osud čekal i jeho druhou hru Karla. Jeho hra Nevěsta se dočkala uvedení na Světovém festivalu ochotnického divadla v norském městě Tromso. V soutěži o nejlepší českou hru pořádané Českým rozhlasem k 80. výročí zahájení pravidelného vysílání zvítězil svou hrou Průtrž. Jeho poslední hra Havel v zemi čeledínů, kterou uvedlo Národní divadlo Brno, vyvolala v českém divadelním světě ostře rozporuplné reakce.

Je rovněž zkušeným autorem mnoha dramatizací a divadelních adaptací; z těch posledních lze jmenovat adaptaci Mahenova Jánošíka a Homérovy Odyssey pro Národní divadlo Brno nebo Tolstého Anny Kareniny pro Klicperovo divadlo Hradec Králové. V letech 2005–2007 byl uměleckým šéfem a šéfrežisérem divadla Polárka, které se za jeho působení stalo jedním z předních českých divadel (nejen) pro děti a mládež a vysloužilo si nominaci na titul Divadlo roku. V letech 2007–2013 působil jako umělecký šéf ostravského Divadla Petra Bezruče, jehož dramaturgie v té době platila za jednu z nejprogresivnějších v Česku. Za velice úspěšné je považováno jeho umělecké šéfování činohře Národního divadla Brno v letech 2013–2018, během nichž dovedl brněnskou činohru a její soubor k řadě pozoruhodných uměleckých výkonů a následně divadelních ocenění (za režii, herecké výkony, scénickou hudbu). Od sezony 2019/2020 je uměleckým šéfem Švandova divadla na Smíchově.

Jako režisér má na svém kontě na šest desítek divadelních inscenací; kromě divadelních domů, jimž šéfoval, opakovaně spolupracoval s profesionálními divadly po celé České republice: s Divadlem na Vinohradech, Divadlem v Dlouhé, Klicperovým divadlem Hradec Králové, Jihočeským divadlem České Budějovice, Městským divadlem Zlín nebo Slováckým divadlem Uherské Hradiště. Za inscenaci Brémská svoboda v Městském divadle Kladno obdržel Cenu Josefa Balvína, několikrát byly jeho inscenace v Divadelních novinách vyhlášeny Sukcesem měsíce. Režíroval také známý televizní cyklus Česko jedna báseň.

Aktualizace: 2023
Je autorem titulů
Doma (Činohra)
Karla (Činohra)
Inscenátor
Maryša (Městské divadlo Zlín) premiéra SEZONA 2009/2010 - Režie
Strýček Váňa (Městské divadlo Zlín) premiéra SEZONA 2010/2011 - Režie
Král Oidipús (Národní divadlo Brno) premiéra SEZONA 2015/2016 - Režie
Naši furianti premiéra SEZONA 2022/2023 - Režie
Role
Nová krev – Speed dating: režiséři premiéra SEZONA 2018/2019 - Zasloužilí režiséři