Vincenzo Di Donato
Životopis
Host opery Národního divadla.
Hudebně se vzdělával v několika oborech. Absolvoval hru na varhany pod vedením L. Tammingy, sborový zpěv u O. Delilly a zpěv u G. Colafeliceho. Četné zkušenosti získal jako sbormistr, od renesanční hudby až po operní sbory. V současné době se uplatňuje především jako tenor a zdokonaluje se ve zpěvu u sopranistky Luisy Vannini.
Spolupracuje s četnými italskými tělesy, dává přednost renesanční, barokní a oratorní hudbě. Interpretoval např. různá Haendelova oratoria, kantáty J. S. Bacha, Rossiniho Petit messe solennelle a Stabat mater, Schubertova Lazara, Mendelsshonova Eliase, Verdiho Requiem, Dvořákovu Stabat mater, Lisztovu Faust-simphonie, Beethovenovu „Devátou“ a Schumannova Rose Pilgefahrt. Vystupoval na prestižních festivalech a v divadlech v Evropě, Jižní Americe a v Japonsku, kde prohloubil své zkušenosti spoluprácí s dirigenty jako např. S. Vartolem, A. Curtisem, P. Maagem, A. Floriem, R. Ginim, F. Bressanem, A. L. Kingem, A. Oriziem, P. Neumannem, Valadem, R. Alessandrinim, M. Gesterem, U. Michelangelim, P. Nemethem. Podílel se na nahrávkách pro italský rozhlas a televizi Rai a pro četná hudební vydavatelství, např. Stradivarius, Opus 111, Tactus, Bongiovanni, Dynamic, Symphonia, Naxos. Pod vedením Diega Fasolise spolupracoval na sborových produkcích švýcarského rozhlasu.
Pod taktovkou Roberta Giniho a v režii R. Castellucciho vystupoval v inscenaci Il Combattimento (Souboj) divadelní společnosti Societas Raffaello Sanzio, uvedeném v největších evropských metropolích. V režii Yoshiho Oidy zpíval v prvním provedení opery Alex Langer G. Verrandy, uvedené v divadle v Bolzanu.
Řídí soubor TEMPLUM MUSICAE, s nímž nahrál na zvukové nosiče hudbu Salvatora Sacca, publikovanou v hudebním vydavatelství Carus a hudbu, provozovanou na dvoře Isabelly z Capuy Gonzaga. Vyučuje na konzervatoři ve Veroně.
Aktualizace: duben 2007
Role
Orfeo premiéra SEZONA 2006/2007 - Orfeo
Fotogalerie
Orfeo - 03.05.2007 (Salvo Vitale, Vincenzo Di Donato)
Foto: Hana Smejkalová
Orfeo - 03.05.2007 (Vincenzo Di Donato)
Foto: Hana Smejkalová
Orfeo - 03.05.2007, Vincenzo Di Donato (Orfeo)
Foto: Hana Smejkalová
Orfeo - 03.05.2007, Vincenzo Di Donato (Orfeo), Dali Mor (Plutone), Petra Noskaiová (Nymfa)
Foto: Hana Smejkalová
Orfeo - 03.05.2007, Vincenzo Di Donato (Orfeo), Markéta Cukrová (Euridice)
Foto: Hana Smejkalová