Olga Makarina
Životopis
Host opery Národního divadla.
Sopranistka Olga Makarina se narodila v ruském Archangelsku. Zpěv a hru na klavír vystudovala na konzervatoři v Sankt Petěrburgu, ve studiu zpěvu dále pokračovala na hudební konzervatoři Mannes School of Music v New Yorku. Stala se vítězkou několika významných pěveckých soutěží, mj. Metropolitan Opera Auditions, Musicians Emergency Fund nebo Liederkranz Foundation (New York).
V roce 1997 debutovala v Kirovově opeře jako Ludmila v Glinkově Ruslanovi a Ludmile. V říjnu 1999 debutovala v roli Paminy na sérii gala představení Kouzelné flétny uspořádané v egyptském historickém chrámu z Denduru znovu vystavěném v prostorách Metropolitan Museum v New Yorku. V New York City Opera se poprvé představila v titulní roli Lucie z Lammermooru a dále zde zpívala Gildu (Rigoletto), Konstanci (Únos ze serailu), Olympii (Hoffmannovy povídky). Stala se také stálým hostem Metropolitan Opera, kde debutovala v roce 2002 v Dítěti a kouzlech M. Ravela a dále zde zpívala Eudoxii v Halévyho Židovce, Imogenu v Belliniho Pirátovi, hlavní postavu Lucie z Lammermooru, titulní roli Slavíka ve stejnojmenné lyrické pohádce I. Stravinského, Gildu, Elettru (Idomeneo) pod taktovkou Jamese Levina ad. K dalším rolím jejího repertoáru patří Ilia (Idomeneo), kterou zpívala v Lincoln Centre v rámci Mostly Mozart Festival, Violetta (La traviata), se kterou se vrátila do Kirovovy opery, Zerbinetta (Ariadna na Naxu) s Minnesota Orchestra, Norma s Palm Beach Opera nebo sopránový part v Orffově scénickém oratoriu Carmina Burana.
V posledních sezonách rozšířila Olga Makarina svůj repertoár např. o Desdemonu (Otello), kterou uvedla s National Symphony of Mexico a na Macau Festival v inscenaci londýnské Covent Garden, Markétu z Valois v Meyerbeerových Hugenotech, kterou zpívala v Carnegie Hall za doprovodu Opera Orchestra of New York, Micaelu (Carmen) s Milwaukee Symphony Orchestra nebo Elviru (Puritáni), se kterou vystoupila v Palm Beach Opera a ve španělské La Coruně. K dalším jejím vystoupením patří role Princezny v Respighiho Spící krasavici ve Spoletu a následně s velkým úspěchem na festivalu v Lincoln Centre (2005), jako Amina (Náměsíčná) otevírala sezonu 2005/06 v římské opeře a v únoru 2006 zde vystoupila jako Gilda. Následoval úspěšný debut v Teatro Colon v Buenos Aires v roli Mimi (Bohéma), kterou debutovala také v Mexico City Teatro Bellas Artes a Adina (Nápoj lásky) v Opera Pacific.
K budoucím uměleckým plánům Olgy Makariny patří koncerty s Boston Symphony pod taktovkou Jamese Levina, recitál v Carnegie Hall, role Marfy (Carská nevěsta) s Opera Orchestra of New York nebo titulní role Normy v Národním divadle v Praze. Tuto roli bude zpívat také v Théâtre des Champs Élisées v Paříži (2009).
Bohatá je i její koncertní činnost a její diskografie zahrnuje nahrávky italských operních árií, koncertních a operních árií W. A. Mozarta Esultate Jubilate (2003) a písní F. Liszta, P. I. Čajkovského a S. Rachmaninova (2004) pro Roméo Records.
Aktualizace: květen 2007
Role
Norma premiéra SEZONA 2007/2008 - Norma
Fotogalerie
Norma - 01.11.2007 (Miloslav Podskalský, Olga Makarina)
Foto: Hana Smejkalová
Norma - 01.11.2007 (Olga Makarina)
Foto: Hana Smejkalová
Norma - 01.11.2007 (Olga Makarina, Valentin Prolat)
Foto: Hana Smejkalová
Norma - 01.11.2007, Olga Makarina (Norma), Kühnův dětský sbor
Foto: Hana Smejkalová
Norma - 01.11.2007, Olga Makarina (Norma), sbor opery ND
Foto: Hana Smejkalová
Norma - 01.11.2007, Olga Makarina (Norma), Valentin Prolat (Pollione), Carmen Oprisanu (Adalgisa)
Foto: Hana Smejkalová
Norma - 01.11.2007, Stanislava Jirků (Clotilde), Olga Makarina (Norma), Carmen Oprisanu (Adalgisa)
Foto: Hana Smejkalová
Norma - 01.11.2007, Valentin Prolat (Pollione), Olga Makarina (Norma)
Foto: Hana Smejkalová
Norma - 01.11.2007, Valentin Prolat (Pollione), Olga Makarina (Norma)
Foto: Hana Smejkalová