Mzia Nioradze
Životopis
Host opery Národního divadla.
Gruzínská mezzosopranistka Mzia Nioradze vystudovala zpěv na konzervatoři v Tbilisi a následně na hudební akademii v italském Osimu. V sezoně 1991/1992 se stala sólistkou Opery v gruzínském Paliashvili a nastudovala zde Verdiho Eboli (Don Carlos), Azucenu (Trubadúr) a Maddalenu (Rigoletto). Stala se finalistkou mezinárodních pěveckých soutěží Eleny Obraztsové a Rimského-Korsakova v Petrohradě a vídeňské Hans Gabor Belvedere. Od roku 1996 hostuje v petrohradském Mariinském divadle, kde debutovala v roli Carmen. Nastudovala všechny stěžejní mezzosopránové a kontraaltové role verdiovské a ruské operní literatury. V roce 2000 spolupracovala na inscenaci Prokofjevovy opery Vojna a mír v pařížské Opéra National (Bastille). V USA debutovala jako Končakovna v Borodinově Knížeti Igorovi v Houston Grand Opera v inscenaci režisérky Francesky Zambello, dále hostovala jako Eboli v německém Essenu, Ježibaba v Dvořákově Rusalce v Opéra National de Lyon a jako Dalila v Saint-Saënsově Samsonovi a Dalile v Petrohradě pod taktovkou Valerije Gergijeva.
V roce 2002 debutovala na scéně Metropolitan Opera v New Yorku v rolích Eleny, Matrjošy a Mavry Kuzminičny ve Vojně a míru, následovaly role Maddaleny a Amneris ve Verdiho Aidě.
Její repertoár obsahuje, kromě již zmíněných rolí, Federiku ve Verdiho Luise Millerové, Lauru v Ponchielliho La Giocondě, Fricku ve Wagnerově Zlatu Rýna a Valkýře a mezzosopránový part ve Verdiho Requiem.
Aktualizace: říjen 2007
Role
Samson et Dalila premiéra SEZONA 2006/2007 - Dalila