Andrew Greenan
Životopis
Host opery Národního divadla.
Vystudoval jazyky na univerzitě v Cambridge, kde byl také členem školního sboru. Zpěv dále studoval u Johna Camerona na Royal College of Music v Manchesteru. Jeho profesionální operní debut se odehrál v milánské La Scale v Schönbergově hudebním dramatu Štastná ruka.
Patřil k předním sólistům English National Opera v Londýně, kde vystupoval např. jako Timur (Puccini: Turandot), Jindřich Ptáčník (Wagner: Lohengrin), Rocco a Don Fernando (Beethoven: Fidelio), Verdiho Zachariáš (Nabucco) a Sparafucile (Rigoletto), Sarastro (Mozart: Kouzelná flétna), Gremin (Čajkovskij: Evžen Oněgin) ad. Hostoval také v londýnské Covent Garden, kde se představil mj. jako Swallow (Britten: Peter Grimes) pod taktovkou Sira Charlese Mackerrase, Verdiho Pietro (Simon Boccanegra) s Georgem Soltim a Tom (Maškarní ples), Crespel (Offenbach: Hoffmannovy povídky) s Richardem Hickoxem.
K dalším jeho pohostinským vystoupením na evropských operních scénách patří řemeslník Bottom (Britten: Sen noci svatojánské) v Teatro Regio v Turíně, Abimélech (Saint-Saëns: Samson et Dalila) v New Israeli Opera, Swallow (Peter Grimes) v Hamburgische Staatsoper, Sarastro ve Wiener Volksoper, Straussův Hrabě Waldner (Arabela) v Théâtre du Châtelet a Baron Ochs (Růžový kavalír) v Opéra de Nancy, Král Marke (Wagner: Tristan a Isolda) v Teatro Campoamor v Oviedu, Vodník (Dvořák: Rusalka) na festivalu ve Wexfordu nebo koncertní provedení Wagnerových oper Parsifal (role Gurnemanze), Mistři pěvci norimberští (role Pognera) a Zlata Rýna a Valkýry (role Wotana). Jako Jindřich Ptáčník v Lohengrinovi debutoval v roce 2006 v Metropolitan Opera v New Yorku.
K jeho koncertnímu repertoáru patří Bachovy opusy Magnificat a Matoušovy pašije, Verdiho Requiem, Dvořákovo Te Deum, Pucciniho Messa di Gloria, Mahlerova 8. symfonie ad. Na koncertech vystoupil např. s English Chamber Orchestra nebo s BBC Symphony Orchestra.
Na svém uměleckém kontě má také několik nahrávek, ke kterým patří Stravinského scénická díla Slavík (role Starce), Potopa (role Boha) a Oedipus Rex (role Teiresia) pro Naxos s dirigentem Robertem Craftem a nahrávka Berliozových Trójanů oceněná cenou Grammy pro LSO Live s dirigentem Sirem Colinem Daviesem.
Aktualizace: leden 2008
Role
Falstaff premiéra SEZONA 2007/2008 - Sir John Falstaff
Fotogalerie
Falstaff - 07.05.2008 (Andrew Greenan)
Foto: Hana Smejkalová
Falstaff - 07.05.2008 (Andrew Greenan)
Foto: Hana Smejkalová
Falstaff - 07.05.2008, Andrew Greenan (Falstaff), Luděk Vele (Pistola), Václav Lemberk (Bardolfo)
Foto: Hana Smejkalová
Falstaff - 07.05.2008, Andrew Greenan, Luděk Vele, Václav Lemberk
Foto: Hana Smejkalová
Falstaff - 07.05.2008, Václav Lemberk, Andrew Greenan, Luděk Vele
Foto: Hana Smejkalová
Falstaff - 07.05.2008,Iveta Jiříková(Mrs. Alice Ford), Andrew Greenan(Sir John Falstaff )
Foto: Hana Smejkalová