Oriana Kurteshi
Životopis
Host opery Národního divadla.
Narodila se v albánské Tiraně. Na místní hudební akademii vystudovala zpěv a hru na klavír a v divadle zde také uskutečnila svůj operní debut jako Mozartova Zerlina (Don Giovanni) a Despina (Così fan tutte) a Rossiniho Sofia (Signor Kartáč). Na zahraničním pódiu se představila nejprve v Tel Avivu v Pergolesiho Stabat Mater a Mendelssohnově Snu noci svatojánském a jako Mozartova Barbarina (Figarova svatba) v Klagenfurtu.
Roku 2001 debutovala v roli Oscara (Verdi: Maškarní ples) v milánské La Scale pod taktovkou Riccarda Mutiho. Následně účinkovala v benátském Teatro La Fenice jako Tebaldo (Verdi: Don Carlos) a jako Jano (Janáček: Její pastorkyňa) pod taktovkou Bruna Bartolettiho.
Její repertoár dále zahrnuje roli Serpiny (Pergolesi: Služka paní), Verdiho Gildy (Rigoletto) a Nannetty (Falstaff), Adiny (Donizetti: Nápoj lásky), Constance (Poulenc: Dialogy karmelitek). Mozartovu Papagenu (Kouzelná flétna) zpívala v Theater Klagenfurt a Zuzanku (Figarova svatba) v Teatro comunale di Treviso. Na festivalu v Ravenně se představila jako Jemmy (Rossini: Vilém Tell), pod taktovkou Daniela Orena zopakovala Verdiho Oscara v Tel Avivu, Olgu (Giordano: Fedora) nastudovala v milánské La Scale, Rossiniho Elvíru (Italka v Alžíru) v Opéra national du Rhin ve Štrasburku a v posledních sezonách mj. Yvettu v Pucciniho opeře La rondine pro pařížské Théâtre du Châtelet.
Aktualizace: listopad 2008
Role
Falstaff premiéra SEZONA 2007/2008 - Nannetta