Yoshi Oida
Životopis
Charismatický japonský herec a režisér žijící ve Francii, kde byl oceněn prestižními vyznamenáními v oblasti kultury Rytíř řádu umění a literatury (1992) a Nositel řádu umění a literatury (2007), vystudoval filosofii na japonské Univerzitě Keio v Tokiu. V roce 1968 se na doporučení Jeana-Louise Barraulta setkal se světoznámým režisérem Peterem Brookem. Jako herec pak vystupoval v mnoha jeho inscenacích, které byly uváděny v řadě zemí Evropy a Ameriky, mj. Orghast (autor Ted Hughes), Konference ptáků (autor John Heilfern), The IKS (podle knihy Colina Turnbulla), Mahabharata (úprava Jean-Claude Carriere), Muž, který si spletl svou ženu s kloboukem (podle knihy Olivera Sackse), divadelní experiment Petera Brooka Kdo tam?, Tierno Bokar. Spolupracuje i s dalšími režiséry – s Jossym Wielerem (Přízrak z Yotsuya, autor Tsuruya Nanboku) a Simonem Mc Burnym (Shun Kin, autor Junichiro Tanizaki).
Hrál i v mnoha filmech, z nichž nejslavnější je Brookova Mahabharata. Film Kniha snů (režie Peter Greenaway) byl uveden na festivalu v Cannes, snímek Oči Asie (režie J. M. Grilo) se zúčastnil soutěžní přehlídky v Locarnu, titul Felice, felice v režii Petera Delpeuta soutěžil na festivalu v Rotterdamu, film Podzimní květy (režie Shunshuke Ikehata) byl oceněn vekou cenou festivalu ve francouzském Bénodet a Yoshi Oida získal cenu za vedlejší mužskou roli v Mainichiho soutěži.
Významná je jeho literární tvorba, která reflektuje hereckou profesi: knihy Neukotvený herec (1992), Neviditelný herec (1998) a Herecké triky (2008) vyšly v řadě překladů. Od roku 1975 se věnuje divadelní režii. Jeho inscenace uvádějí prestižní divadla a festivaly jako např. vídeňský Burgtheater, pařížský Théâtre des Bouffes du Nord, berlínská Schaubühne, festivaly v britském Aldeburghu, v rakouském Bregenzi a francouzském Aix-En-Provence. Vedle mnoha japonských textů inscenoval řadu děl evropských autorů – ve vlastní úpravě uvedl např. Danteho Božskou komedii, Konec hry Samuela Becketta, Molly Sweeney irského dramatika Briana Friela, Nedorozumění Alberta Camuse a Podzimní sen Jona Fosseho.
Řadu dramatických děl přepracoval pro tanečním provedení – za baletní adaptaci hry Jeana Geneta Služky získal v roce 2002 v Londýně prestižní Cenu Time Out za nejlepší taneční inscenaci. Scénicky provedl celou řadu hudebních děl: např. Píseň o zemi Gustava Mahlera v úpravě Arnolda Schönberga a Zimní cestu Franze Schuberta. Inscenoval i několik oper: např. Curlew River a Smrt v Benátkách Benjamina Brittena, Slavíka Igora Stravinského, Vesničku vlčat (autor Guo Wenjing), operu Alex Langer (Giovanni Verrando), komorní operu Hranice (Philippe Manoury) a Verdiho Nabucca.

Více informací na www.yoshioida.com
Aktualizace: březen 2010
Inscenátor
Death in Venice (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 2008/2009 - Režie
Idomeneo premiéra SEZONA 2009/2010 - Režie, Inscenační úprava