Tom Schenk
Životopis
Narodil se roku 1951 v Haagu a svou divadelní kariéru zahájil v roce 1970 jako tanečník v německém Wiesbadenu. Po čtyřech letech zvolil dráhu scénického výtvarníka a do roku 1976 čerpal zkušenosti v Bühnen der Stadt Köln jako asistent scénografů Achima Freyera, Johna Guntera, Ezia Frigeria ad. Zde také debutoval jako samostatný scénograf.
Roku 1977 přesídlil do rodného Haagu jako scénograf a kostýmní výtvarník ve svobodném povolání. Spolupracoval s divadlem Nederlands Dans Theater, které mu umožnilo vstoupit do tanečního světa. S choreografy Jiřím Kyliánem, Nacho Duatem a Williamem Forsythem spoluinscenoval řadu baletů po celé Evropě a dalších zemích celého světa.
Paralelně tvoří pro činoherní nizozemské scény v Amsterdamu, Rotterdamu, Haagu, Utrechtu a také stále více pro německá činoherní divadla v Düsseldorfu, Bonnu, Darmstadtu, Essenu, Berlíně, Mnichově a Hamburku. Dále spolupracuje s režiséry Antoinem Uitdehaagem a Erikem Vosem, se kterým se také věnuje operním inscenacím. Patří k nim např. Purcellův Dido a Aeneas (1995), Gounodův Faust a Markétka (1996), Janáčkova Káťa Kabanová (1997), Monteverdiho Orfeo (1999) a Verdiho Falstaff (2001). S režisérem Yoshim Oidou inscenoval produkci Le chant de la terre v Rouenu, pro Paříž a New York Brittenův mirákl Curlew River nebo Brittenovu operu Smrt v Benátkách pro Státní operu Praha (2009).
Své kostýmní a scénické návrhy jako samostatné výtvarné objekty prezentoval na mnoha výstavách v divadlech a galeriích.
Aktualizace: duben 2010
Inscenátor
Death in Venice (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 2008/2009 - Scéna
Symfonie in D (Ballet Company Tokyo) premiéra SEZONA 1986/1987 - Scéna, Kostýmy
Idomeneo premiéra SEZONA 2009/2010 - Scéna