Yashi Tabassomi
Životopis
Kostýmní a scénická výtvarnice Yashi Tabassomi se narodila v Berlíně v roce 1971. Kostýmní a scénický design studovala na umělecké univerzitě UdK Berlin u prof. Martina Rupprechta a prof. Vivienne Westwood.
V roce 1999 se během studijního pobytu ve Watermill Center v New Yorku seznámila s americkým režisérem Robertem Wilsonem. Od té doby pracuje v jeho týmu jako kostýmní výtvarnice spolu s Jacquesem Reynaudem a Moidele Bickel. Podílela se na mezinárodně úspěšných inscenacích, jako jsou White Raven (Bílý havran, New York), Wojcek (Kodaň), Frau ohne Schatten (Žena bez stínu, Paříž) a Leonce und Lena (Leonce a Lena, Berlín).
Již během studia vytvořila kostýmy a výpravu pro několik představení, např. pro scénickou světovou premiéru projektu Franca Evangelistiho Die Schachtel (Krabice, režie: Maria Elena Amos). Studium zakončila v létě 2000 návrhem kostýmu a scény pro operu Pelleas et Melisande (Pelleas a Melisanda, režie: Jörn Weisbrodt).
Od roku 2000 Yashi Tabassomi pracuje jako nezávislá kostýmní a scénická výtvarnice pro divadlo, operu a film. Spolupracuje s významnými režiséry, jako jsou Hans Neuenfels, Adriana Altaras, Ullrich Rasche aj.
Inscenátor
Káťa Kabanová premiéra SEZONA 2009/2010 - Kostýmy
Spolupráce na inscenacích
Věc Makropulos premiéra SEZONA 2010/2011 - Asistent výtvarníka kostýmů