Joël Lauwers
Životopis
Belgický režisér a výtvarník se narodil v Bruselu. Po studiích hry na violoncello, malování a dějin umění zahájil svoji kariéru roku 1988 v Théâtre Royal de la Monnaie v Bruselu jako asistent režie. Pracoval také osm sezon na Salcburském festivalu pod vedením Gérarda Mortiera. Své zkušenosti si rozšiřoval dlouholetou spoluprácí s Lucem Bondym, Karl-Ernstem a Ursel Herrmannovými a příležitostně s dalšími známými režiséry (Peter Sellars, Luca Ronconi ad.).
V roce 1994 vytvořil svoji první operní inscenaci: Il Trionfo dell’Onore (A. Scarlatti) v Liege a v Théâtre Royal de la Monnaie. Od té doby inscenoval řadu děl: Láska ke třem pomerančům (S. Prokofjev) a Idomeneo (W. A. Mozart) v La Monnaie; Hoffmannovy povídky (J. Offenbach) a Salome (R. Strauss) v dublinské Opera Ireland; s dirigentem Charlesem Mackerrasem inscenoval Figarovu svatbu (W. A. Mozart) pro Salcburský festival a pro divadlo v Liege, dále Mozartova Divadelního ředitele a Salieriho Prima la musica, poi le parole. V Kodani režíroval Bizetovu Carmen, v St-Gallen Verdiho Simona Boccanegru a Saarbrückenu Figarovu svatbu. Ve Francii inscenoval Pucciniho Tosku a Gianni Schicchiho pro festival v Gigondas, Mozartovu Kouzelnou flétnu v Opéra de Nice, Offenbachovu Krásnou Helenu pro operetní festival v Montpellieru. V řecké Soluni režíroval Vediho Rigoletta a novou inscenaci Figarovy svatby. Vedle opery se věnuje také muzikálu, ve Francii a na evropském turné uvedl muzikál Ali Baba, v Belgii broadwayské hity Sound of Music a Annie, pro které vytvořil také scénografii.
V poslední době režíroval úspěšnou inscenaci Carmen v Braunschweigu ve scéně Helmuta Stürmera. Je také pravidelným hostem v Japonsku, kde vytvořil režii a scénu k Wagnerově Valkýře v tokijském divadle Bunka-Kaikan. Pro Divadlo Nissay a pro uvedení v Tokiu nastudoval Straussovo Capriccio. Tato poslední inscenace byla nominována japonským odborným tiskem mezi deset nejlepších inscenací roku 2009.
Aktualizace: říjen 2010
Textové a hudební úpravy
Únos ze serailu premiéra SEZONA 2010/2011 - Úprava
Inscenátor
Únos ze serailu premiéra SEZONA 2010/2011 - Režie