Paul Claudel
Datum narození
06.08.1868
Datum úmrtí
23.02.1955
Životopis
Francouzský básník a dramatik. Narodil se v Villeneuve-sur-Fére, zemřel v Paříži. Po studiu práv a politických věd působil v diplomatických službách – USA, Čína, Brazilie, Německo, Belgie, Japonsko. V letech 1909–1911 byl konzulem v Praze. Po celý život se věnoval literární práci.

Ve svých dílech vycházel z tradic symbolismu. Postavy v jeho hrách jsou symbolem či alegorií, často se v nich odehrává křesťanský zápas o duši a tělo. Ke svým dílům se často vracel a přepracovával je. Jeho počáteční básnická tvorba byla ovlivněna A. Rimbaudem. Po konverzi ke katolictví začalo být jeho dílo prostoupeno silnou náboženskou orientací. Sám o sobě říkal, že je "katolický básník".

V dramatických dílech je hlavním tématem boj jednajících postav mezi životní realitou a světem duchovních hodnot – Zlatohlav (1890), Zvěstování Panně Marii (1911), Saténový střevíček (1929). Claudelovy hry se dočkaly uznání až po úspěšné inscenaci Saténového střevíčku s J. L. Barraultem v roce 1943. Významné je i bohaté autorovo esejistické dílo, zaměřené nejen k metaforické interpretaci bible, ale i k literatuře; např. O francouzském verši (1936), Rozhovor o J. Racinovi (1951). Jeho texty inspirovaly i některé hudební skladatele, např. D. Milhauda a A. Honeggera.
Je autorem titulů