Andrea Frídová
Další používaná jména
Andrea Brožáková
Životopis
Narodila se roku 1974. Zpěv vystudovala na konzervatoři v Plzni a poté na Akademii múzických umění v Praze. Od roku 1993 je členkou opery Divadla J. K. Tyla v Plzni. Zde ztvárnila řadu rolí, jakými jsou např. Dvořákova Druhá žínka (Rusalka) a Komorná (Čert a Káča), Annina (Verdi: La traviata), Barbarina (Mozart: Figarova svatba) nebo Echó (R. Strauss: Ariadna na Naxu). V roli Belindy se podílela na úspěšném provedení Purcellovy opery Dido a Aeneas, která byla kritikou označena za inscenaci roku 1998.
K jejím nejzajímavějším zahraničním vystoupením patří účast na brazilském festivalu v Riu de Janeiro, kde se představila ve scénickém madrigalu Lamenti v produkci občanského sdružení in spe. V roce 2002 se stala laureátkou mezinárodní pěvecké soutěže Emy Destinnové v Českých Budějovicích, kde nadále spolupracuje s Jihočeskou komorní filharmonií.
Aktivně se věnuje interpretaci barokní hudby. Je členkou plzeňského souboru Musica ad Gaudium a souboru Collegium 1704. Spolupracuje také s tělesy Musica Florea, Musica Bohemica nebo Ensemble Accento.
Aktualizace: leden 2009
Role
Utahování šroubu (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 1999/2000 - Flora
Rinaldo premiéra SEZONA 2008/2009 - Siréna
Medea (Divadlo J. K. Tyla Plzeň) premiéra SEZONA 2017/2018 - 1. služka