Chanoch Levin
Datum narození
18.12.1943
Datum úmrtí
18.08.1999
Životopis
Izraelský dramatik. Studia na střední škole opustil, aby mohl finančně podporovat rodinu – pracoval jako poslíček a navštěvoval večerní školu. Už tehdy začal chodit do dramatického kroužku. Po povinné vojenské službě začal studovat filozofii a hebrejskou literaturu na Telavivské univerzitě (absolvoval 1967). V roce 1965 začal působit v univerzitním časopisu Dorban (Dikobraz). Některé z jeho tehdejších článků byly v pozdějších letech znovu vydány.

Během univerzitních studií měl blízko ke komunistické straně. V roce 1967 zveřejnil v časopisu Jochanu poezii, která se setkala s kritickým ohlasem. V té době také začal uveřejňovat povídky, kterým se věnoval i v průběhu 70. a 80. let. Roku 1967 rovněž napsal rozhlasovou hru Chyťte špióna. Zaslal ji do soutěže a vyhrál první cenu. Režíroval ji David Levin a vysílala se několikrát. Anglický překlad hry zvítězil v italské soutěži rozhlasových her v roce 1969 a vyšel také tiskem.

V rozmezí let 1967–1970 se věnoval politické satiře. V satirách parodoval izraelský vojenský patos či neschopnost izraelských politiků. Kritický ohlas měla jeho celovečerní hra Chefec uvedená v divadle Kameri v roce 1972. Za svou kariéru napsal téměř 60 divadelních her a 20 z nich režíroval. Stal se tak klíčovou figurou moderního izraelského divadla. Některá jeho dramata se dočkala televizní adaptace, podle Snícího dítěte vznikla opera, která byla uvedena u příležitosti 25. výročí Izraelské opery.

Většinu své kariéry věnoval dramatu, nicméně napsal i několik písňových textů, vydal dvě prozaické knihy, knihu básní a skečů, byl autorem řady kabaretních scénářů, psal pro televizi. V roce 1994 dostal Bialikovu cenu, významné domácí literární ocenění.
Je autorem titulů
Strasti života (Činohra)