Michal Sieczkowski
Životopis
Narodil se 26. dubna 1978 v polské Lodži. V roce 2001 absolvoval divadelní Akademii ve Varšavě v oboru činoherního herectví. V letech 2001 až 2003 byl stipendistou Open Society Fund a stážistou na pražské DAMU, obor režie na Katedře alternativního a loutkového herectví.
V letech 2003 až 2012 působil ve varšavských divadlech Rozmaitości, Teatr Dramatyczny, Polonia a Teatr Polski, kde spolupracoval s významnými polskými režiséry – Krystianem Lupou, Krzysztofem Warlikowským, Andrzejem Sewerynem či Krystynou Jandou. Účastnil se i mezinárodních divadelních produkcí, mimo jiné účinkoval v inscenaci Tři sestry v režii Natashy Parry-Brook.
Kromě herectví se věnuje i divadelní režii. Vytvořil polsko-francouzskou inscenaci Sallinger Bernarda Marie Koltése nebo projekt Příteli, který mi nezachránil život podle autobiografické prózy Hervé Guiberta. V letech 2010 až 2013 zastával post generálního uměleckého sekretáře v divadle Teatr Polski ve Varšavě, kde také režíroval.
Od roku 2004 je předsedou nadace Arteria Art Foundation, kterou spoluzaložil a která se věnuje podpoře sociálně-kulturních aktivit a produkci mezinárodních divadelních projektů. Mezi její vlajkové projekty patří největší přehlídka asijského filmu v Polsku – Varšavský filmový festival CINEMA IN FIVE FLAVOURS a také divadelní platforma zaměřená na podporu spolupráce tvůrců ze střední a východní Evropy.
Mezi jeho nejdůležitější filmové role patří ty ve filmech Krzysztofa Zanussiho: Život, jako smrtelná choroba přenášená pohlavní cestou nebo Dodatek. Spolupracoval také s Jerzym Hoffmanem (Staré báje Vikingů), Januszem Morgensternem (Herbatka u Stalina, Menší zlo) či Agnieszkou Holland (Jánošik, Ekipa). V Polsku také účinkoval v mnoha televizních seriálech, mimo jiné Plebania, Regina, Dwie strony medalu ad.
Od roku 2013 žije nastálo v Praze. Českým divákům se však poprvé představil už v roce 2000 v roli židovského chlapce Lea ve filmu Pramen života – Der Lebensborn Milana Cieslara a také v hlavní roli Pecivala v pohádkovém seriálu České televize O ztracené lásce (2002, rež. V. Polesný). Jeho posledními filmovými rolemi v českých filmech jsou David v Colette (2013, rež. M. Cieslar) a Egon v Hany (2014, rež. Mike Samira). Spolupracoval také s Českým rozhlasem 3 Vltava jako režisér a autor pořadů v rámci polského roku.
V poslední době ztvárnil roli Parida v Romeovi a Julii W. Shakespeara v rámci Letních shakespearovských slavností 2015. Účinkuje také v autorské inscenaci Petry Tejnorové chystané pro kulturní prostor JATKA78, která je součástí středoevropského divadelního projektu TIME WARP/TIME BORDERS.
Na Nové scéně Národního divadla v Praze nyní hostuje v roli Steva v Bartlettově Zemětřesení v Londýně.

Aktualizace: květen 2017
Role
Zemětřesení v Londýně premiéra SEZONA 2014/2015 - Steve
Fotogalerie
Zemětřesení v Londýně - 02.04.2015, J. Pidrmanová (ležící), F. Rajmont, M. Sieczkowski, M. Borová
Foto: Petr Neubert
Zemětřesení v Londýně - 02.04.2015, Jana Pidrmanová (Freya), Michal Sieczkowski (Steve)
Foto: Petr Neubert
Zemětřesení v Londýně - 02.04.2015, Jana Pidrmanová (Freya), Michal Sieczkowski (Steve)
Foto: Hana Smejkalová
Zemětřesení v Londýně - 02.04.2015, M. Sieczkowski (Steve), V. Beneš (Robert Crannock, starý)
Foto: Petr Neubert