Marie Mátlová
Další používaná jména
Marie Kocián Mátlová
Životopis
Narodila se do hudební rodiny jako šestá a nejmladší dcera dirigenta a sbormistra prof. Lubomíra Mátla. Již od svých pěti let se učila současně hře na klavír a na housle na Hudební škole hl. m. Prahy. V Praze také pokračovala ve studiu na Gymnáziu Jana Nerudy s hudebním zaměřením, kde úspěšně absolvovala několik soutěží jak v oboru houslí, tak v oboru klavír. Pražskému publiku se představila již jako dvanáctiletá. Svůj talent předvedla jako sólistka koncertů „Mistr Josef Suk uvádí mladé talenty“, kde po boku Mistra Josefa Suka prezentovala Vivaldiho koncert pro dvoje housle a zároveň klavírní koncert Antonína Bendy. Po pražských studiích, která trvala do roku 2008, ihned nastoupila na výběrovou školu The Buchmann-Mehta School of Music (BMSM) na Tel- Avivské univerzitě v Izraeli (houslová třída Ilyi Konovalova, koncertního mistra Izraelské Filharmonie). Zde úspěšně vystudovala čtyřleté studium B. Mus (Magna Cum Laude), ve kterém také absolvovala dvouleté studium metodiky (pod vedením prof. Eyala Klesse).

Od roku 2012 studovala následné magisterské studium a zároveň získávala významná ocenění a zkušenosti pod vedením dirigenta Zubina Mehty. Působila jako koncertní mistr BMSM Symfonického orchestru, který debutoval v newyorské Carnegie Hall, a poté vedla tento orchestr po dalších pět sezón. Během svého studia se účastnila mnoha významných mistrovských tříd, kde se učila pod vedením Z. Brohna, V. Repina, J. Rachlina, I. Permana, P. Zukermanna a hrála pod vedením mnoha významných dirigentů (K. Masur, P. Oundjian, Ch. von Dohnanyi, Y. Talmi, H. Blomstedt, M. Honeck a další).

Jako jediná Češka byla vybrána do prestižních kurzů Perlman Music Program, ve kterém studovala pod vedením Itzhaka Perlmana a dalších pedagogů americké Julliard School. Po návratu do České Republiky se dále vzdělávala pod vedením prof. Františka Novotného na JAMU v Brně, a v současné době nastupuje již na druhé magisterské studium pod vedením Leoše Čepického na pražské HAMU. Během svých studijních let spolupracovala s mnoha významnými orchestry, jako jsou například Tel Aviv Soloists, The Israel Philharmonic Orchestra, Pro Corda Orchestra, Česká filharmonie, PKF-Prague Philharmonia.

Členkou Orchestru Národního divadla je od 3. 9. 2015 v sekci 1. houslí, kde je zároveň na pozici zástupkyně koncertního mistra.
Spolupráce na inscenacích
Dies numini et principi premiéra SEZONA 2018/2019 - Koncertní mistr
Role
Madama Butterfly (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 1992/1992 - Dolore, dítě Cio-Cio-San
Labutí jezero premiéra SEZONA 2008/2009 - Sólo na housle
Three Tales premiéra SEZONA 2016/2017 - Housle 1
Matiné ke 194. výročí narození Bedřicha Smetany premiéra SEZONA 2017/2018 - Housle
Večer k narozeninám Luboše Sluky premiéra SEZONA 2018/2019 - 1. housle
Fotogalerie
Marie Mátlová - civilní fotografie (2020)
Foto: Daniel Havel