Carlos Manuel Prado de Sousa
Další používaná jména
Carlos Prado
Životopis
Narodil se v portugalském Setúbalu, kde také vystudoval místní Akademii moderního tance pod vedením Antonia Rodriguese a Marie Bessy. V roce 1984 byl angažován jako sólista Portugalského národního baletu (Companhia Nacional de Bailado), kde pod vedením uměleckého šéfa Armanda Jorgeho zůstal do roku 1990. V roce 1990 se na pozvání tehdejšího uměleckého šéfa Jorgeho Salavisy stal členem Le Ballet Gulbenkian, kde jako první sólista do roku 2005 tančil v dílech Jiřího Kyliána, Hanse van Manena, Matse Eka, Nacha Duata, Maura Bigonzettiho, Williama Forsytha, Christophera Bruce, Ohada Naharina, Angelina Preljocaje, Itzika Galiliho, Olgy Roriz, Vasca Wellenkampa a dalších významných choreografů.
V roce 2006 ho Mauro Bigonzetti angažoval v souboru Aterballetto, kde pracoval do roku 2012 jako baletní mistr a asistent choreografa. Během svého působení v Reggio Emilia se podílel na Bigonzettiho inscenacích Adagio Assai (Basel Ballet), Luce Nascosta (New York City Ballet), Cinque (Orange County / Velké divadlo v Moskvě, obsazení: Semjonova, Kočetkova, Osipova, Krysanova, Šipulina) a Kings of the Dance (New York / Moskva). V roce 2011 nastudoval pro Velké divadlo v Moskvě inscenaci baletu Cinque, která získala prestižní ruskou divadelní cenu Zlatá maska.
V letech 2013–2017 byl baletním mistrem Vlámského královského baletu v Antverpách. Od září 2017 pracuje jako nezávislý baletní pedagog a asistent choreografa Maura Bigonzettiho. Pro Balet Národního divadla nastudoval Carlos Prado v roce 2019 inscenaci Kafka: Proces Maura Bigonzettiho.

Aktualizace: červen 2019
Spolupráce na inscenacích
Vertigo premiéra SEZONA 2015/2016 - Asistent choreografie
Kafka: Proces premiéra SEZONA 2018/2019 - Asistent choreografie
Aspects / Vertigo premiéra SEZONA 2019/2020 - Asistent choreografie