Elena Holéczy
Datum narození
23.01.1906
Datum úmrtí
05.12.1983
Životopis
Textilní výtvarnice, dramatička a scénaristka. Narodila se v Lieskovém (Slovensko), zemřela tamtéž. Byla dcerou slovenského národního dramatika Jozefa Hollého. Její bratr Martin Hollý, byl hercem a režisérem, její sestra Božena, vdaná Abrhámová, byla matkou českého herce Josefa Abrháma. Její manžel – MUDr. Ervín Holéczy – byl slovenský spisovatel, píšící pod pseudonymem Peter Zván.
Začala studovat na UMPRUM v Praze, kde se seznámila s evropským vývojem uměleckých řemesel a s technikami textilního umění. Zpočátku se věnovala textilnímu výtvarnictví, později trvale tvorbě krajek, v které dosáhla světové úrovně. Oživila a rozvinula paličkovou techniku, její principy ve spletání, přeplétaní, střídání a měnění nití, spojovala krajky v náročných kompozicích.
Dá se říct, že jako první ve slovenském divadelnictví se pokusila cílevědomě a na principu výtvarné stylizace využít pro slovenské jeviště nádheru folklóru – jeho výtvarné, písňové a taneční produkty. Překročila rámec „naturálně“ využívaného kroje a povýšila ho na divadelní kostým, který při své kráse plnil i charakteristickou funkci postavy, prostředí i příběhu.
Inscenátor
Smrť Jánošíkova (SND Bratislava) premiéra SEZONA 1947/1948 - Choreografie
Krútňava (SND Bratislava) premiéra SEZONA 1949/1950 - Choreografie
Svätopluk (SND Bratislava) premiéra SEZONA 1959/1960 - Kostýmy