Helena Fejková - Oděvní designérka
Životopis
Oděvní design Heleny Fejkové (1954) vychází z jejího přirozeného zaujetí materiálem. Je původem "textilačka", vystudovala ruční zpracování textilií (1969–74) a pracovat začala v designatuře firmy TIBA ve Dvoře Králové nad Labem (1974–75).
Oděvnímu designu se věnuje od roku 1981. V Domě kultury v Trutnově založila Oděvní studio, které usilovalo nejen o vlastní tvorbu, ale také o širokou osvětu. V době, kdy na trhu vládly časopisy Vlasta a Burda, to byl buditelský čin.
Velkou změnou v životě Heleny Fejkové byl její návrat do Prahy (1987) a rok 1989. Týden před listopadovými událostmi získala povolení prodávat svoji tvorbu "z atelieru", krátce potom i souhlas Ministerstva kultury otevřít vlastní galerii. Na pražských Vinohradech byla 3. 4. 1990 první.
Rychle následovaly další galerie v Karlových Varech, Mariánských Lázních, Brně, Českých Budějovicích a v Praze. Její hlavní Galerie módy ale vždy sídlila v pražské Lucerně (1991–2010), kde se uskutečnila i většina premiér jejích nových kolekcí, kde vzniklo i Divadlo módy a kde se prezentovala i řada českých oděvních návrhářek. Na počátku roku 2011 přestěhovala Helena Fejková svoji galerii z Lucerny do Martinské ulice.
Těžištěm její práce byla a je modelová tvorba. Zajímají ji kolekce na principu stavebnice, ale také tvorba kostýmů pro film a divadlo. Mnohokrát zmiňovanou důležitou kapitolou v profesním životě Heleny Fejkové je její spolupráce s výrobci látek. Další kvalitou byla její spolupráce se šperkaři či výrobci doplňků. Bez nich si nelze mnohý model představit ani v galerii, ani na přehlídce. Opět jde o produkt široké spolupráce, přehlídky jsou vlastně divadlem, které ozvláštňuje a doplňuje např. tanec (dlouhodobě spolupracuje se členy Baletu Národního divadla v Praze), ale i pantomima, hudba a film.
Značku Helena Fejková Prague již více než pětadvacet let především hledají a oceňují zákazníci se zájmem o individuální oděv. Helena Fejková se stala jednou ze skutečných značek české módy na přelomu tisíciletí. Svědčí o tom mimo jiné i několik ocenění či mimořádných akcí: Za vynikající design (2002), premiéra trendové kolekce v Paříži (2006), možnost oficiálně prezentovat český oděvní design v Číně (2008) či obdobná prezentace na Kypru.

Aktualizace: leden 2017
Textové a hudební úpravy
Ballet & Fashion premiéra SEZONA 2016/2017 - Autor