Václav Neckář
Datum narození
23.10.1943
Životopis
Charismatický muzikant Václav Neckář pochází z pražského Žižkova, kde se narodil v divadelní rodině. Už od raného dětství se pohyboval v uměleckém prostředí a přičichl tak k herectví a hudbě. Jeho počátky odstartovaly na scéně Státního divadla Zdeňka Nejedlého v Ústí nad Labem. Poté se začal věnovat zpěvu a hře na klavír. Po studiu působil jako herec a osvětlovač v Divadle pracujících v Mostě. Poté se jeho cesta přesunula na divadelní prkna do Plzně. Právě tady natočil desítky skladeb a to především v angličtině a potkal své hudební kolegy, jako je Marta Kubišová či Bohuslav Ondráček. Jeho vůbec první nahrávka se jmenovala “Jen tak”. Zásadním rokem se stal pro muzikanta rok 1965, kdy se přemístil za Martou Kubišovou do pražského divadla Rokoko, kde později poznal i další české hudební ikony. Ještě téhož roku byl vydán jeho první gramofonový hit “Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě,” po kterém přišly další hity - “Ze soboty na neděli”, “Ša-la-la-la-li” či “Stín katedrál”.
Kromě Vaškova hudebního talentu se začal projevovat také ten herecký. Obrovský úspěch zaznamenal při ztvárnění hlavní role ve filmu Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky, který byl oceněn prestižním Oscarem. V roce 1968 Vašek natočil s Helenou Vondráčkovou hudební pohádku Šíleně smutná princezna. Po odchodu z divadla založil se svými kolegy B. Ondráčkem a Z. Rytířem orchestrové trio Golden Kids (Zlaté děti - “kůzlata”). Z této spolupráce vzešly hned dvě LP desky a spoustu úspěšných nahrávek. O několik let později zakládají muzikanti Zdeněk Rytíř, Ota Petřina, Hanuš a Jan Bunzelovi pro Vaška skupinu Bacily. Samotný název byl inspirován dle úspěšného hitu “Doktor Dam di Dam”. Mezi první hity patřily například skladby “Perla”, “Kosmické děti” či “Křižovatky”. Později se muzikant se skupinou vrhá na propracovanější koncertní program, který je plný ohňostrojů a světelných efektů. Tak se zrodil projekt “Planetárium”, které současně vyšlo v roce 1977 jako dvojalbum.
Václav Neckář má za sebou velmi pestrou hudební dráhu, na které se střetával s nevšedními muzikanty a během které vznikaly české hudební skvosty. Za svoji hudební dráhu vytvořil nespočet hitů, desítky studiových alb, odjel tisíce koncertů a stal se bezpochyby jednou z největších hudebních ikon české pop music.
Role
Václav Neckář zpívá pro Mathildu premiéra SEZONA 2016/2017 - Účinkují